Jak se pozná pravý rum?

Všechny příspěvky

Jak se pozná pravý rum?

Co je to vlastně pravý rum? A jak se pozná pravý rum? Jaké jsou nejoblíbenějčí české rumy? Ve zkratce by se dalo napsat, že rum je destilát z cukrové třtiny a tím by to vlastně skončilo. Ale je to tak úplně pravda?

Dnes je již každému jasné, že nápoj kdysi u nás zvaný Tuzemský rum vůbec není rum, ale směs zředěného lihu (vyrobeného z brambor, obilí či řepné melasy) a rumové esence. Tuzemák byl dlouhé roky považován za jediný pravý rum, který bylo možné v Česku zakoupit. Jeho popularitě pomohla především nízká cena a obliba u cukrářek. Asi každý jej v mládí vyzkoušel s colou a nebo i jen tak, po panácích. Vždyť na mysliveckých plesech se v některých oblastech dodnes dá koupit panák Tuzemáku za dvacet korun. Ale ta rána, ta rána… Pojďme si teď ale povědět něco o pravých rumech a o tom, jak pravé rumy rozeznat od těch „nepravých“.

Historie rumu

Historie pravého rumu sahá až do starověku. Archeologové se domnívají, že prototyp tohoto destilátu byl znám již ve staré Číně a Indii. Rum jaký známe dnes vznikl v 17. století, kdy černí otroci na karibských třtinových plantážích zjistili, že melasu – vedlejší produkt při výrobě cukru z cukrové třtiny – mohou prokvasit až na alkohol. A jak víme, alkohol umí zpříjemnit chvíle jinak nepříjemné. A pak to už šlo vlastně téměř samo. Výrobní proces se rychle zdokonalil a první rum byl na světě. Karibik se najednou stal proslulou „rumovou“ oblastí. Zanedlouho přišli rumu na chuť v Severní Americe a obliba rumu mezi lidmi rychle rostla. První výrobna v Americe vznikla ještě v 17. století na Staten Islandu v New Yorku. A obliba rumu rostla a rostla.

Dnes jsou všechny pravé rumy výsledkem fermentace a destilace kvalitní melasy z cukrové třtiny. Při destilaci vzniká čirá tekutina, která sama o sobě až tak dobrá není. Zlaté až hnědé zabarvení, typickou vůni a příchuť získává rum v průběhu zrání v dřevěných, nejčastěji dubových, sudech, někdy i díky karamelu, který se do rumu přidává. Nápoj plněný do lahví nepochází z jedné „várky“ třtiny, je to zpravidla směs různých rumů namíchaná tak, aby dosáhla vlastní a stálé chuti. Rumy nedělíme jen podle zabarvení, ale i podle země původu. Ty ze španělsky mluvících zemí jsou charakteristické svou čistou hladkou chutí, tmavší rumy z anglofonních zemí vynikají plnou chutí s hořkým melasový podtextem. Dražší rumy z frankofonního světa si zase zachovávají originální chuť cukrové třtiny.

Domovinou rumu je Karibik, slavný je však především rum z Jamajky a Kuby. Tradičním producentům začíná úspěšně konkurovat rum z jiných koutů světa, kde se výrobci orientují na nové trendy. Důraz již nekladou na zrání, ale na technologii výroby. Moderní rumy (např. z ostrovů Reunion a Mauricius) jsou „čerstvější“.

Pojďme se nyní společně podívat na jedny z nejoblíbenějších rumů, které se momentálně v Česku prodávají a které mezi lidmi vedou.

Bumu rum

Bumbu rum

Bumbu rum je celosvětově známý tím, že jeho tvůrci si vybírají tu nejlepší cukrovou třtinu z několika zemí Karibiku a latinské Ameriky, aby dosáhli stoprocentně vyváženého aroma a chuti. V Bumbu rumu tedy najdete destilovanou třtinovou šťávu z Barbadosu, Belize, Brazílie, Kostariky, Dominikánské republiky, Salvadoru, Guyany, či dokonce Hondurasu. Po procesu destilace rumy zrají v dubových sudech po dobu až 15 let. Právě díky tomuto procesu získá rum svou kvalitu a nezaměnitelnou chuť.

Bumu rum

Bumu rum, který přišel na český trh teprve před několika lety, je vytvořen z těch nejlepších ingrediencí, jaké může Karibik nabídnout. Jeho historie sahá až do období 16. a 17. století, kdy byla vytvořena původní receptura, která se zachovala až dodnes. Původní obyvatelé tento skvělý rum nazývali Bumba, což údajně v jejich nativním jazyce znamenalo – jemný. Receptura Bumba se zachovala dodnes a kromě toho, že Bumu Rum Co. o sobě tvrdí, že produkuje nejjemnější rum na světě se může pyšnit i faktem, že zůstali věrni původnímu složení bez jakýchkoliv přidaných konzervantů nebo chemie.

Díky své vyváženosti je Bumbu vhodný pro lidi, kteří s rumem začínají, ale i pro pokročilejší znalce, kteří již mají něco vypito a vyzkoušeno a to bez rozdílu pohlaví. Rum chutná po vanilce a banánech a jeho chuť je zkrátka nezaměnitelná.

Don Papa Rum 7yo

Rum Don Papa v překladu znamená pan otec. Jedná se o velmi kvalitní Filipínský rum z cukrové třtiny, která roste na vulkanické půdě v nejúrodnější části Filipín, konkrétně v oblasti Negros Occidental. Rum Don Papa se vyrábí z melasy a následně zraje 7 let v sudech vyrobených z amerického dubu. Tento rum vás zaujme nejen krásnou lahví ale i velmi kvalitním obsahem, který se nachází uvnitř!

Don Papa 0,7l 40%

Rum Don Papa skladem a navíc dnes 1.12.2023 za akční cenu.

Jméno rumu Don Papa bylo inspirováno otcem Isio (papa Isio), vůdcem filipínské revoluce proti Španělům. Rum Don Papa má dlouhý závěr a nabízí bohatou paletu chutí jako je vanilka, med a kandované ovoce. Chuť tohoto rumu je poměrně netradiční a tím pádem i nezaměnitelná s jinými rumy.

Blue Mauritius Gold Rum

Blue Mauritius Gold 0,7l 40% GB

Barva rumu Blue Mauritius Gold v nádherné láhvi se skládá z několika odstínů hnědé až výrazně bronzové barvy. Když necháme plně rozvinout jeho vůni, cítíme dřevo, kůži a sušené ovoce. V pozadí najdeme velké množství exotických vůní, jako například aroma skořice a kokosu.

Blue Mauritius Gold Rum a jeho chuť

Chuť rumu Blue Mauritius Gold je příjemně jemná až krémová. Ucítíme hrozny a sladkost podobnou karamelu. Kromě výrazné vanilky je také možné ucítit chuť exotického ovoce.

Ron Espero a jeho historie

Espero Extra Anejo XO 0,7l 40%

Vasco Núnez de Balboa byl španělský objevitel, guvernér a dobyvatel, který v roce 1513 prošel Panamu od Atlantiku k Pacifiku, a tak se stal prvním Evropanem, který dosáhl Tichého oceánu.

Cestoval do Nového Světa a po několika výpravách se v roce 1500 usadil na ostrově Hispanola (dnešní Dominikánská republika).

V roce 1510 založil v dnešní Panamě osídlení Santa María la Antiqua del Darien, které se stalo prvním trvalým osídlením Evropany v kontinentální Americe.

Tento rum rozhodně stojí také za vyzkoušení. Není tak známý, jako například Don Papa nebo Bumbu rum ale ta chuť, ta zkrátka stojí za to.

Rum Diplomático

Diplomatico Reserva Exclusiva 12y

Historie značky Diplomático sahá až do 18. století. Umělec duší, Don Juancho Nieto Melendez hledal nové způsoby destilace a výroby svých vlastních produktů s použitím exotických likérů a rumů. Tradici založil na výrobních procesech z Jamajky a umění výroby lihovin z Antil, které zdokonalil podle vlastních pozorování. Po čase jeho vášeň, tajemství kombinace ingrediencí, procesů výroby a zrání, vybraných sudů a medu vyústily do robustního a komplexního produktu, který Don Juancho vždy hledal. Rum s nezaměnitelným charakterem, s neodolatelným a jemným aroma je dnes jedním z nejcennějších rumů Venezuely. Je to rum, který by měl každý ochutnat.

Naše hodnocení

Last modified: 6. 10. 2021

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

X