Plantation 20th Anniversary XO recenze

Plantation 20th Anniversary XO recenze

Pokud zabrouzdáte na Howlerovův blog, jenž je jedním z nejznámějších rumových recenzentů, tak se dočtete, že Plantation Barbados XO 20th Anniversary patří mezi 30 nejlepších rumů na světě. U nás pak patří mezi top 5 rumů, které vedou ve srovnávačích zboží v oblíbenosti mezi lidmi. Čím to je? Proč tomu tak a opravdu je rum Plantation 20th Anniversary XO tak vyjímečný? Pojďme se mu podívat na zoubek.

Něco málo o rumu

Jak už název napovídá, pochází rum Plantation 20th Anniversary XO z Barbadosu, údajně prý se destiluje ve slavné Foursquare. Rum zraje v Karibiku v sudech po bourbonu a je namíchán z rumů starých 11 až 14 let. Některé internetové obchody dokonce uvádějí, že jde o blend 2 – 12 letých rumů. Výsledný blend potom ještě zraje v dubových sudech dalších 12 – 18 měsíců. Jistě jste si všimli té 20 na etiketě. Ta často zákanzíky mate a lidé si myslí, že jde o dvacetiletý rum. Nikoliv, rum byl tímto číslem označen, protože byl vydán k dvacetiletému výročí blendera Alexandre Gabriela v roce 2009.

Údajně trvalo 4 dlouhé roky vyladit proces zrání, resp. tvůrci tohoto zajímavého rumu testovali kolem 20 druhů dřeva, než našli to pravé.

V několika posledních letech získal tento rum na různých soutěžích impozantní množství ocenění. Mnozí lidé však zpochybňují legitimitu těchto soutěží, protože nemáme žádné informace o tom, které konkurenty porazil. Prostě na soutěže kašlete a raději tento rum sami ochutnejte a vyzkoušejte, zda-li je tak dobrý, jak se o něm tvrdí. Já se s vámi o své poznatky podělím níže.

Popis láhve

Rum Plantation 20th Anniversary XO dostanete v pěkné hnědé krabici, na které do okolí září zlatá dvacítka. O té jsem už psal, že nemá nic společného se stářím rumu ale dokáže vás hezky zblnout. Krabice ale působí moc dobře a máte z ní pocit, že to, co se skrývá uvnitř, bude opravdová kvalita.

Když krabici otevřete, tak spatříte hezky zdobenou láhev rumu Plantation Barbados XO 20th Anniversary. Láhev je masivní a hezky těžká. Ten pocit, když ji držíte v rukou, ten je fakt skvělý. Dno je silné a láhev celkově působí velmi bytelně a člověk by snad i uvěřil, že vydrží nějaký ten pád na zem. Ale to jsem nezkoušel a rozhodně to nedoporučuju nikomu ani zkoušet. Znáte to – zdání většinou dost klame.

Co mě trochu rozhodilo bylo zjištění, že je zátka z umělého korku. Co to jako má být? Proč? Proč to udělali? Ale je to asi jen jedna jediná výtka této jinak úžasné láhvi. Zátka s víkem je opravdu masivní.

Láhev je potažena vlákny – vypadají jako lýko ale mělo by se jednat o vlákna z cukrové třtiny. Já osobně tomu moc nevěřím, protože cukrovou třtinu jsem viděl na vlastní oči v přírodě mnohokrát a jak listy, tak vlákna působila křehce. Každopádně na láhvi to vypadá prostě skvěle a moc se mi láhve rumů Plantation líbí. Na láhvi je potom samozřejmě ono zlaté logo a jméno rumu. Pod ním najdete štítek s dvacítkou a obrázek lodi a palmy. Je to opravdu povedená láhev a ve sbírce vypadá mezi ostatními rumy moc pěkně.

Chuť a vůně rumu

A teď to přijde. Rum Plantation 20th Anniversary XO jsem si koupil na Vánoce a vychutnával jsem jej tak přes svátky. Osobně si myslím, že lepší období jsem si nemohl vybrat. Tohle je zkrátka rum na dlouhé zimní večery. Když láhev otevřete a nalejete si do sklenice rum, tak vás doslova okouzlí ta jemná vůně vanilky a kokosu. Cítit můžete i lehký náznak sušených banánů. Ale opravdu jen lehký, nečekejte tak výrazné aroma jako třeba u Bumbu rumu. Barva rumu je jantarová a rum nechává na skle jemné stopy, což už dává tušit, že půjde o sladší rum.

Chuť má nádech čokolády, karamelu, muškátového oříšku, vanilky a decentně také kokosu. Píát tento jemný rum je prostě úžasný zážitek. Po první sklence následuje druhá a snad i třetí. Při pití tohoto rumu zapomenete na strasti života a úplně se mu poddáte. Ke skleničce rumu si většinou přinesu knihu a čtu si. Ale tady jsem se prostě na tu knížku v prvních chvílích nemohl vůbec soustředit. Nešlo to. Soustředil jsem se jen a jen na rum a jeho chutě. Jakmile odezní první tóny, tak v rumu cítím i náznak pomerančové kůry nebo nějakých citrusů. Dohromady je to úžasná symfonie chutí a vůní. Jsem opravdu nadšený a už docela chápu, proč je tento rum tak oblíbený.

Rum je sladký ale ne nějak přespříliš. V ústech po něm zůstává krásná vzpomínka a vanilku s kokosem cítite ještě pár chvil potom, co dopijete sklenici.

Plantation Barbados XO 20th Anniversary je skladem a navíc dnes 4.10.2023 za akční cenu.

Barva: jantarová
Chuť: jemně sladká s tóny vanilky, kokosu a pomerančové kůry
Vůně: je velmi bohatá a příjemná

Závěr a hodnocení

Za mě skvělé pití za rozumnou cenu. Rum je sladší, podle měření Johnny Drejera je po destilaci doslazován cca 20 – 25 g cukru na litr. Nicméně je stále méně sladký, než zde recenzovaný Don Papa. Navíc chuť je opravdu bohatá na různé tóny – vanilky, kokosu, pomeranče. Je to skvělý zážitek a jistě i příjemná cesta k dalším, méně sladkým rumům. Co mě štve je jen ten umělý korek a pak design hrdla láhve – to je zaoblené až moc a při nalévání většinou pár kapek rumu steče mimo po stěně láhve. Designově působí ale láhev moc pěkně a ve vitríně na sebe poutá dost pozornosti.

  • Výrobce: Plantation
  • Země: Barbados
  • Region: Karibik
  • Obsah alkoholu: 40%
  • Typ: Melasa
  • Doba zrání: 2 – 14 let / blend

Další recenze rumů Plantation

Naše hodnocení

Last modified: 6. 10. 2021

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

X