Plantation 20th Anniversary XO recenze

Všechny příspěvky

Plantation 20th Anniversary XO

Pokud zabrouzdáte na Howlerovův blogu, jenž je jedním z nejznámějších rumových recenzentů, tak se dočtete, že Plantation Barbados XO 20th Anniversary patří mezi 30 nejlepších rumů na světě. U nás pak patří mezi top 5 rumů, které vedou ve srovnávačích zboží v oblíbenosti mezi lidmi. Čím to je? Opravdu je tento rum tak vyjímečný? Pojďme se mu podívat na zoubek.

Něco málo o rumu

Jak už název napovídá, pochází tento rum z Barbadosu, údajně prý se destiluje ve slavné Foursquare. Rum zraje v Karibiku v sudech po bourbonu a je namíchán z rumů starých 11 až 14 let. Některé e-shopy dokonce uvádějí, že jde o blend 2 – 12 letých rumů. Výsledný blend pak zraje v dubových sudech ještě 12 – 18 měsíců. Jistě jste si všimli té 20 na etiketě. Ta často zákanzíky mate a lidé si myslí, že jde o dvacetiletý rum. Nikoliv, rum byl tímto číslem označen, protože byl vydán k dvacetiletému výročí blendera Alexandre Gabriela v roce 2009.

Údajně trvalo 4 dlouhé roky vyladit proces zrání, resp. testovali kolem 20 druhů dřeva, než našli to pravé.

V několika posledních letech získal tento rum na různých soutěžích impozantní množství ocenění. Mnozí lidé však zpochybňují legitimitu těchto soutěží, protože nemáme žádné informace o tom, které konkurenty porazil.

Popis láhve

Rum dostanete v pěkné hnědé krabici, na které do okolí září zlatá dvacítka. O té jsme si už psali, že nemá nic společného se stářím rumu. Ale krabice zkrátka působí dobře a máte z ní pocit, že to uvnitř bude opravdová kvalita.

Když krabici otevřete, tak spatříte hezky zdobenou láhev rumu Plantation Barbados XO 20th Anniversary. Láhev je masivní a hezky těžká. Ten pocit, když ji držíte v rukou, je skvělý. Dno je silné a láhev celkově působí velmi bytelně.

Zátka je z umělého korku a láhev je potažena vlákny – vypadají jako lýko ale mělo by se jednat o vlákna z cukrové třtiny. Na láhvi je zlaté logo a jméno rumu. Pod ním najdete štítek s dvacítkou a obrázek lodi a palmy. Je to opravdu povedená láhev a ve sbírce vypadá mezi ostatními rumy moc pěkně.

Plantation 20th Anniversary XO má krásnou láhev

Chuť a vůně rumu

A teď to přijde. Rum jsem si koupil na Vánoce a vychutnával jsem jej tak přes svátky. Osobně si myslím, že lepší období jsem si nemohl vybrat. Tohle je zkrátka rum na dlouhé zimní večery. Když láhev otevřete a nalejete si do sklenice rum, tak vás doslova okouzlí ta jemná vůně vanilky a kokosu. Barva je jantarová a rum nechává na skle jemné stopy, což už dává tušit, že půjde o sladší rum.

Chuť má nádech bílé čokolády, karamelu, muškátového oříšku vanilky a kokosu. Je to úžasný zážitek. Po první sklence následuje druhá a snad i třetí. Jakmile odezní první tóny, tak v rumu cítím i náznak pomerančové kůry. Dohromady je to úžasná symfonie chutí a vůní. Jsem opravdu nadšený a chápu, proč je tento rum tak oblíbený.

Rum je sladký ale ne přespříliš. V ústech po něm zůstává krásná vzpomínka a vanilku s kokosem cítite ještě pár chvil potom, co dopijete sklenici.

Barva: jantarová
Chuť: jemně sladká s tóny vanilky, kokosu a pomerančové kůry
Vůně: je velmi bohatá a příjemná

Plantation Barbados XO 20th Anniversary je skladem a navíc dnes 15.7.2020 za akční cenu.

Závěr a hodnocení

Za mě skvělé pití za rozumnou cenu. Rum je sladší, podle měření Johnny Drejera je po destilaci doslazován cca 20 – 25 g cukru na litr. Nicméně je stále méně sladký, než zde recenzovaný Don Papa. Navíc chuť je opravdu bohatá na různé tóny – vanilky, kokosu, pomeranče. Je to skvělý zážitek a jistě i příjemná cesta k dalším, méně sladkým rumům.

  • Výrobce: Plantation
  • Země: Barbados
  • Region: Karibik
  • Obsah alkoholu: 40%
  • Typ: Melasa
  • Doba zrání: 2 – 14 let / blend

Last modified: 14. 6. 2020

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *