Recenze rumu Admiral Rodney HMS Princessa

Recenze rumu Admiral Rodney HMS Princessa

To takhle jdete do baru na pivo s kamarády a skončíte s rumem. Olomoucké bary zkrátka umí překvapit a občas se tu najdou rumy, které jsem zatím neochutnal. Jedním z takových rumů byl i rum Admiral Rodney HMS Princessa. A právě o tomto rumu jsem se rozhodl sepsat krátkou rumovou recenzi.

Něco málo o značce

Rumy Admiral Rodney vyrábí společnost St Lucia Distillers, která se nachází v údolí Roseau na ostrově Svatá Lucie. Jejich rumy Admiral Rodney jsou pojmenovány po admirálu Georgi B. Rodneym. Každý z rumů z řady Admiral Rodney vzdává hold námořní bitvě a připomíná odvahu britské flotily, která „prolomila linii“ a porazila Francouze.

Něco málo o rumu Admiral Rodney

Tyto informace jsem si vygooglil, resp. jsem si je načetl na webu značky. HMS Princessa byla původně španělská loď, kterou Britové zajali v roce 1780 v bitvě u mysu Svatého Vincenta. Tato loď se 70 děly, jejímž kapitánem byl Charles Knatchbull, byla jednou z prvních lodí, které se střetly s Francouzi v bitvě u Svatého Vincenta. Princessa statečně bojovala s nepřítelem po celou dobu bitvy a inspirovala k vytvoření tohoto rumu, který ztělesňuje sílu a integritu.

Rumy Admiral Rodney se vyrábějí na dvoukolonovém destilačním přístroji Coffey uvedeném do provozu v roce 1985. Admiral Rodney HMS Princessa obsahuje jako součást své směsi Coffey still rum ze spodních částí destilačního zařízení, což má za následek robustní a komplexní chuťový profil. Destiláty ve směsi Princessa zrály v sudech po bourbonu a portském po dobu 5 až 9 let, než byly smíchány a lahvovány.

Láhev rumu

Obdélníková láhev je dobrou ekonomickou volbou, protože její tvar je efektivní pro balení do přepravních beden. Etiketa je velmi pěkná, má výrazné barevné provedení a líbí se mi dřevěné korkové těsnění. Lepší by prý byl těžší podstavec láhve pro větší stabilitu. Široké hrdlo prý znepříjemňuje nalévání malého množství do rumových degustačních skleniček – to mi řekl sám barman, když jsme se o tomto rumu bavili.

Rum ve sklenici

Barva rumu je tmavě měděná a přecházející do bronzové. Rum jsem měl možnost prohlížet jen v přítmí baru ale i v tom špatném osvětlení hrál krásně bronzovou barvou. Rumová sklenička se s tímto rumem krásně třpytila.

Rum Admiral Rodney HMS Princessa 0,7l 40% skladem a navíc dnes 9.12.2023 za akční cenu.

Rum tvoří na stěně sklenice hezké nohavice, které se postupně mění v malé kapky. Ty pomalu sjíždějí pozvolna dolů.

Vůně rumu

Cítím dub, kůži a rozinky. Pozvolna se také uvolňuje vanilka, skořice a snad i muškátový oříšek. V průběhu popíjení je pak cítit také třtinový sirup. Vůně se prohlubují a bohatnou s tím, jak destilát dýchá.

Chuť rumu

Hned na začátku mě překvapí tóny skořice. Skořice rumu opravdu doslova dominuje ale je to moc příjemná dominanta, nijak nepřebíjí ostatní tóny a chuť je příjemně vyvážená. Cítit je také vanilka a třtinový cukr. Po chvíli je také cítit dubové dřevo a tabák, které dodávají strukturu a hloubku, stejně jako lehká dřevitá příchuť, která je v ní zabalena.

Rum je lehký až středně plný. V důsledku toho je závěr poněkud zkrácený, ale je i tak velmi příjemný. Suché chutě dubu a koření přetrvávají, stejně jako dojmy vanilky, rozinek a lehkého hnědého cukru.

Závěr

Admiral Rodney HMS Princessa je hodně povedený rum, který se velmi dobře pije. Určitě dejte tomuto rumu šanci, pokud budete mít možnost jej ochutnat. Za mě to byl asi jeden z nejlepších rumů, jaké jsem poslední měsíce ochutnal a sám se chystám pořídit si jednu láhev a ochutnat i další rumy této značky.

Naše hodnocení

Last modified: 13. 10. 2021

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

X