Recenze rumu Appleton Estate Signature Blend VX Jamaican Rum

Recenze rumu Appleton Estate Signature Blend VX Jamaican Rum

Rumy Appleton si získaly mezi českými rumaři poměrně velkou oblibu. Není se čemu divit, jedná se o kvalitní a cenově poměrně dobře dostupné rumy. Měl jsem možnost ochutnat vzorek dalšího z řady rumů značky Appleton, tak se tu s vámi nyní podělím o své dojmy.

Společnost Appleton Estate se nachází v Nassau Valley v St Elizabeth, které je součástí jamajské Cockpit Country. Cockpit Country je krasový útvar, který vznikal po miliony let, kdy byl podkladový vápenec erodován chemickým působením deště. Uvnitř krasového útvaru cockpit se nacházejí údolí známá jako Poljes. Vznikají v místech, kde řeka za miliony let zaplavila údolí, poté ustoupila a vytvořila ploché údolí. Půda v polích je velmi úrodná a bohatá na živiny díky sedimentům, které zde zůstaly po ústupu řeky.

Krásné údolí Nassau

V roce 1749 byl na území polje známého jako Nassau Valley založen cukrovar Appleton Estate. Údolí Nassau má zvláštní mírné mikroklima, které je ideální pro pěstování cukrové třtiny. Z vápencového útvaru zde také vyvěrá zdroj vody, který poskytuje výjimečně měkkou čistou vodu, jež se používá k výrobě rumů Appleton Estate.
Něco málo o rumu

Tento rum Appleton Estate se vyrábí v kotlíkových destilačních přístrojích v malých šaržích. Po smíchání a zrání jsou rumy připraveny k plnění do lahví. Vlajková loď značky, rum Appleton Estate VX, byl nedávno přejmenován na rum Appleton Estate Signature Blend VX. Na internetových stránkách společnosti Appleton Estate se však uvádí, že se jedná o směs 15 rumů, které zrají v průměru 4 roky.

Láhev rumu

Přiznám se, že láhve ve tvaru džbánku, které Appleton Estate používá pro uložení svých rumů, se mi moc nelíbí. Ten design mi prostě nesedí. Mám rád buď oválnou nebo hranatou klasiku. Špunt je kovový šroubovací, což není úplně šťastné řešení.

Rum ve sklenici

Po nalití do rumové sklenice má rum příjemnou jantarově-měděnou barvu, a když sklenici nakloním a zatočím, vidím, že rum zanechal na vnitřní straně lehce zhuštěný film, jehož hřeben uvolňuje středně velké kapičky, které padají zpět do rumu. Je to krásný pohled a moc mě baví sledovat ty třpytivé nohavice.

Vůně rumu

Zprvu je vůně plná dubového dřeva a pomerančové kůry s náznaky pekařského koření i mandlí. Když nechám sklenici chvíli stát, začnu si všímat více ovoce v podobě meruněk a broskví, lehké sladkosti karamelu a hnědého cukru a jemné travnatosti.

Chuť rumu

Pomerančová kůra a dubové dřevo dominují v chuti, což dává rumu živý pocit v ústech. Pikantní dřevitost je jen trochu zjemněna trochou vanilky a hnědého cukru, což nám umožní zaznamenat chuť meruněk a lehce se vinoucí mandlovou příchuť. Přidáním kostky ledu se pikantnost jen trochu ztlumí a odhalí se nové chutě kůže, zázvoru a muškátového oříšku. Je třeba poznamenat, že můžeme cítit také některé charakteristické estery jamajského kotlíku, které dodávají rumu bylinné podtóny, náznaky kafru a nádech hořkosti.

Appleton Estate V/X 0,7l 40% skladem a navíc dnes 22.5.2024 za akční cenu.

Závěr

Appleton Estate Signature Blend (VX) je levný rum, který si vychutnáte jak čistý, tak s ledem a nebo v koktejlech. Je pikantní a komplexní, vyniká dvojí chutí pomerančové kůry a dubového dřeva.  Je to rum, který stojí za vyzkoušení.

Naše hodnocení

Last modified: 6. 10. 2021

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

X