Recenze rumu Diplomatico Reserva Exclusiva 12y

Diplomatico Reserva Exclusiva 12y

Pokud s rumy začínáte, tak se tomuto rumu asi nevyhnete. Spolu s rumem Zacapa a Don Papa je mezi laickými „pijáky“ považován za jakýsi vrchol luxusu. Není tedy divu, že rum Diplomatico Reserva Exclusiva 12y je jedním z nejprodávanějšícj rumů u nás. Tento venezuelský rum patří mezi jihoamerické rumy, které seženete doslova v každém obchodě. Často bývá v akci a tak není problém si jej jen tak vyzkoušet. Jaký ale tento rum doopravdy je? Svou karamelovou vůní doplněnou pečenými banány, vanilkou a kokosem zatáhne každého degustátora do exotické Venezuely. Po polknutí prvního doušku se na jazyku rozlévá úžasná chuť medu, zázvoru, skořice a pomeranče doplněná čokoládou. Je to neuvěřitelné, ale “ocásek” tvoří i trocha tabáku. Neváhejte, tento rum musíte ochutnat a věřte, že jej neopustíte.

Historie rumu

Jak už jsme uvedli na začátku, rum Diplomatico Reserva Exclusiva 12y pochází z jihoamerické Venezuely. Venezuela je nádherná země, kterou pokrývá prales a najdeme zde i stolové hory. Právě poblíž hor se nachází i palírna, která má na svědomí tento rum. Rumy jsou zpracovány na pot still destilačních zařízeních a zrají v dubových sudech příjemných 12 let. Díky tak dlouhé době zrání si tento rum získal svou nezaměnitelnou chuť.

Popis láhve

Mně osobně se láhev líbí. Líbí se mi její etiketa, její tvar, její barva. Je prostě hezká. Láhev má tmavě zelenou barvu a působí poměrně luxusně. Přispívá k tomu i fakt, že etiketa vypadá jako nějaká stará poštovní známka. Včetně všech detailů, jako jsou „vykousané“ hrany a razítko. I zoto důvodu si myslím, že tento rum by neměl chybět v žádné správné sbírce – ať už vám chutná nebo ne, na oko působí láhev krásně. Láhev má pěknou korkovou zátku – takovou, jakou by měl správný rum mít.

Chuť rumu

Rum je sladký a připadá mi spíš jako nějaký likér, než jako rum. V první chvíli ucítíte vanilku a karamel. Ke konci jsem cítil jakoby tóny kakaa. Poznat je i stopy dubu, díky dubovým sudům, ve kterých rum zraje. Chuť je opravdu zajímavá a příjemná. Nicméně té dřevitosti bych uvítal asi o něco víc, když už Diplomatico ta je stejně zrálo v sudech celých 12 let. Naopak bych uvítal, kdyby byl rum přeci jen o něco méně sladký. Na přeslazenost si stěžuje mnoho zkušených rumařů. Když však dáte Diplomatica ochutnat „nerumaři“, tak bude spokojený. Mnoho recenzí označuje rum Zacapa 23 za velmi sladký rum. Diplomatico mi ale přijde sladší.

Co mě mile překvapilo, byla vůně. Baví mě přičichávat během pití ke sklence a u rumu Diplomatico Reserva Exclusiva 12y jsem si vůni opravdu užíval. Byla neskutečně uklidňující a příjemná.

Barva: jantarová
Chuť: chuť je vyvážená a nezaměnitelná
Vůně: je velmi bohatá, příjemná a uklidňující

Diplomatico Reserva Exclusiva 12y 0,7l 40%

Diplomatico Reserva Exclusiva 12y skladem a navíc dnes 30.11.2023 za akční cenu.

Závěr a hodnocení

Když jsem Diplomatico Reserva Exclusiva 12y kupoval, tak jsem se trochu bál. Četl jsem o něm hodně rozporuplných recenzí. Někteří jej hatili a jiní zase vychvalovali. U mne to byl kup naslepo – v baru jsem si jej nikdy nedal a koupil jsem jej prakticky náhodou, když jsem objednával rumy v e-shopu a tento jsem přibral jen tak z hecu. A závěr? Ano, je to sladký rum. Ano, nerozumím jeho velké oblibě mezi lidmi. Ale špatný rum to rozhodně není a u mne vydržela láhev asi měsíc. Skvěle se popíjí po večerech u knihy a když přijde návštěva, tak se ukázal tento rum jako ideální pití. Takže teď opravdu přemýšlím o další láhvi. řeklo? Předchozí rum Diplomatico Anejo byl určitě mnohem lepší a ale přesto hodnotím Diplomatico Reserva Exclusiva kladně. Je to dobré pití na seznamování se s rumy.

  • Výrobce / značka: Diplomatico
  • Země: Venezuela
  • Obsah alkoholu: 40%
  • Typ: Melasa
  • Styl: Dark
  • Doba zrání: 12 let
Naše hodnocení

Last modified: 6. 10. 2021

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

X