Recenze rumu Don Papa Gayuma

Recenze rumu Don Papa Gayuma

Já prostě tu značku miluju. Miluju jejich láhve, jejich etikety a jejich uměle dochucované rumy. Fakt je mi to trapné, když vím, jaké rumové kapacity chodí sem na můj web čmuchat a hledat chybičky ale prostě mi to nedá. Don Papa je mi zkrátka souzený a „limitku“ Don Papa Gayuma tedy nemohu vynechat. Jak tento unikátní rum chutná? To se dozvíte v této rumové recenzi.

Don Papa Gayuma

Na Filipínách jsem byl měsíc. Don Papa jsem tu viděl prodávat jen na letišti. Pro místní je to neskutečně drahý rum, který si nikdy nebudou moct dovolit. Prodávají se tu mnohem lepší rumy neznámých značek doslova za pár dolarů. Ale Don Papa je prostě pojem.

Filipíny jsou místem, které je plné legend, mýtů a kouzel. Nový Don Papa Gayuma je podle autorů poctou těmto tradicím a navazuje na ně svým výjimečným chuťovým profilem. Tento prémiový rum zraje ve vybraných sudech po bourbonu, sudech po víně Rioja a sudech ze skotského ostrova Islay – dříve v nich zrála silně rašelinová jednosladová whisky. Když si ten popisu na webu výrobce čtu, tak mi připadá, že jsem byl asi na jiných Filipínách. Nechci být jízlivý ale tyhle marketingové kecy už mě trochu unavují a myslím si, že zrovna Don Papa je nemá zapotřebí. Je to jeden z nejprodávanějších rumů na světě.

Co je to tam Gayuma?

Gayuma je název starobylého nápoje používaného při šamanských obřadech na malém ostrově Siquijor na Filipínách. Don Papa Gayuma čerpá inspiraci z těchto tradic a temně mýtických rituálů. Výrobce tvrdí, umělecký tropický gotický design lahví i chuť vyznačující se výraznými ovocnými a kouřovými tóny činí z tohoto rumu fascinující doplněk každého domácího baru. Je tomu opravdu tak?

Čím je Don Papa Gayuma výjimečný?

Don Papa Gayuma pochází z filipínského ostrova Negros, stejně jako ostatní rumy této značky. Na úpatí sopky Kanlaon se nachází úrodná půda, na které se skvěle daří cukrové třtině. Není tedy divu, že se tento prémiový rum destiluje ze 100 % z regionální cukrové třtiny. Údajně se jedná o nejsladší cukrou třtinu na světě. Já bych tomu věřil, Filipíny mají těch NEJ mnohem víc. Najdete tu i nejsladší mango na světě.

Speciální zrání

Don Papa Gayuma získává své zvláštní aroma ve třech různých dubových sudech. Zrání v sudech po bourbonu po dobu nejméně tří let mu dodává typické tóny vanilky a karamelu a vytváří tak základ pro robustní chuť tohoto prémiového rumu.

Relicario Superior 0,7l 40% skladem a navíc dnes 30.11.2023 za akční cenu.

Don Papa Gayuma se poté poprvé upravuje po dobu přibližně šesti měsíců v sudech po červeném víně Rioja, které byly předtím obzvláště silně „opečeny“. Do rumu vnášejí bohaté ovocné aroma a kořeněně-pražnou chuť. Don Papa Gayuma stráví poslední tři měsíce v sudech po skotské whisky z ostrova Islay, které dříve obsahovaly silně rašelinovou jednosladovou whisky. Některé z těchto výrazných kouřových vůní rum absorbuje během zrání a utváří jeho charakter.

Láhev rumu

Láhev si snadno splete s Don Papa 10y. Je téměř identická a rozdíl poznáte až při bližším prohlížení. Ale je to opět klasika Don Papa. Grafika etikety je naprosto dokonalá. Tak propracované etikety najde u málokterých rumů.

Rum ve sklenici

Ve sklenici rum na první pohled nepůsobí nijak zajímavě, dokud si k rumu nepřivoníte. V tu chvíli je jasné, že je to prostě Don Papa. Opravdu nevím, jak to ta značka dělá, kde bere receptury na dochucení rumů ale je to prostě něco nádherného. Cítit můžete banány, vanilku a nějaké tropické ovoce. Vůně je sladká a velmi příjemná.

Jak chutná Don Papa Gayuma?

Chuť rumu Don Papa Gayuma je výrazná, kulatá a plná. Ochutnáte tropické ovoce, jako jsou banány, papája a mango. Dále je cítit cikrová vata a popcorn s vanilkovým cukrem. Střední část je stále více kořeněná. V závěru tvoří výrazné dubové tóny vzrušující protiváhu ovocně sladkému vstupu. V ústech přetrvává minerální vůně a nádech kouře. Kontrastní a vzrušující chuť, kterou musí každý milovník sladkých rumů okusit!

Závěr

Nejsem nestranný, rumy Don Papa mám moc rád a tak i tento rum mě dostal. Láhev jsem měl možnost ochutnat u kamaráda rumaře a byl jsem okouzlen. Láhev vyjde na cca 6000Kč a tak to není pití úplně pro každého.

Naše hodnocení

Last modified: 27. 11. 2022

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

X