Recenze rumu R L Seale’s 10 Year Old Barbados Rum

R L Seale’s 10yo Barbados Rum je pěkně dlouhej a pěkně divnej název. Když jsem projížděl nápojový lístek v baru, tak mě tento rum zaujal na první pohled právě díky svému dlouhému názvu, který tak nějak vyčníval mezi klasikami typu Bumbu, Don Papa, Plantation apod. Tak jsem jej zkusil. A jak tento rum vlastně chutná? To se dočtete v dnešní rumové receniz. Takže jdeme na to.

Hned na začátku vám musím napsat jedno důležité upozornění. R L Seale’s 10 Year Old Rum vyrábí Richard Seale v palírně Foursquare Distillery na Barbadosu. Takže jde o další rum z palírny Foursquare. Tak nějak se s těmi rumy z Foursquare roztrhl pytel, že? Richard je mimochodem pravnukem Reginalda Leona Seala, který společnost založil už v roce 1926.

Lihovar Foursquare Distillery je jedním z nejzajímavějších lihovarů na světě.  Jejich rumy Doorly’s 5 Year Old a XO (a údajně také 12letý Doorly’s) se prezentují jako “prémiové” rumy pro zkušenější rumaře.

Láhev rumu

Zde recenzovaný rum R L Seale’s 10 Year Old, resp. jeho láhev, vychází ze starého stylu “kožené baňky”, v níž piráti uchovávali svůj rum. Asymetrický design láhve je jedinečný, a přestože se i jiní výrobci pokoušeli o repliku tak nápadné prezentace (viz rum Deadhead), jen málokomu se to podařil výsledek s takovým úspěchem. Rum Foursquare Spiced Rum je prezentován ve zcela odlišné dlouhé obdélníkové láhvi s voskem ze svíčky jako tmelem v horní části láhve.
Taková pečlivost a smysl pro detail připomínají mnohé z novějších středoamerických výrobků (vzpomeňme na Dictador nebo La Hechicera). Podobná prezentace rumu však není pro Foursquare ničím novým. Už léta prezentují rum tak, že na vás prakticky vyskočí z regálu a láhev vás zaujme na první pohled.

Navzdory nákladům na výrobu láhve rumu tímto způsobem můžete rum R L Seale’s 10yo pořídit za přibližně 1000 Kč a obsah alkoholu v lahvích je 43 %, tedy o něco víc než je obvyklé pro rumy v podobné cenové relaci.
Ale abych pořád jen nechválil design láhve, tak se musím podělit o jednu zkušenost. Když jsem se o rumu bavil s barmanem, tak si postěžoval, že konkrétně u tohoto rumu velmi často praskají zátky. Prý se občas rozpadnou a vysypou se do láhve. Mně se něco podobného stávalo s Bumbu rumem, tam mi zátka vydržela v kuse snad první měsíc. Pak vždycky praskla.

Rum ve sklenici

Vůně se vyznačuje klasickým ovocným, květinovým a lehkým bajanským nádechem. Po nalití do rumové sklenice vám rum zpočátku připadá velmi lehký, téměř slámový. Barva je dost podobná barvě whisky.

Vůně je klasicky bajanská, ne tak sladká jako Rum Sixty Six nebo Doorly’s XO, možná o něco méně ovocná. Ve směsi se objevují tóny čokolády a kávy spolu s lehkou vanilkou a ovocem, jako je banán a nektarinka. Celkově je vůně dobře vyvážená a při popíjení naznačuje komplexnost.

Rum R L Seale’s 10yo 0,7l 46% skladem a navíc dnes 13.6.2024 za akční cenu.

V této fázi stojí za zmínku, že rum z rozsáhlého arzenálu nabídky společnosti Foursquare není pouze starším vyjádřením mladšího sourozence (když pomineme Doorly’s a Doorly’s XO). Ti, kdo očekávají vyzrálejší verzi Doorly’s, budou možná malinko zklamáni. Tento rum je velmi odlišný od ovocné směsi ovlivněné sudem Sherry Oloroso, kterou najdete v Doorly’s XO.

Chuť rumu

Rum je poměrně suchý a dost kořeněný.  Nepleťte si tóny černého pepře, zázvoru a chilli s drsným rumem. Rum je stále jemný a velmi dobře se popíjí.  Jen je spíše suchý a kořeněný než bohatý a ovocný. To ovšem neznamená, že by v něm nebyly přítomny žádné ovocné chutě. V ústech je stále cítit banán a stopy broskví/nektarinek spolu s náznaky kakaa a hořké čokolády.

Chuť v ústech trochu připomíná whisky. Jedná se o komplexní rum k popíjení, který má hladký a dlouhotrvající, i když mírně kořeněný závěr. V závěru, který je dlouhý a příjemný, zanechává tóny dubu, ořechů a kouřovosti. Pokud vydržíte, než si dáte další doušek…

Závěr

Stejně jako rum Doorly’s XO a Rum Sixty Six je i tento rum představitelem bajanské rumové produkce v té nejlepší formě. Čistý, mírně suchý, dobře vyzrálý a skvělý. Klasický rum vyrobený někým, kdo má rum opravdu rád. Je to prostě rum, který by měl ochutnat každý správný rumař hledající nové chutě.

Naše hodnocení

Last modified: 6. 10. 2021

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

X