Rum Brugal? Ten musíte vyzkoušet!

Rum Brugal? Ten musíte vyzkoušet!

Každičký okamžik ochutnávky nového rumu může poskytnout rumaři nezapomenutelný zážitek. Stačí si vybrat ten správný rum. Současná nabídky trhu s alkoholem nám hraje do karet. Proč? Nabídka je bohatá! Vybrat si můžete silné suché rumy, sladké rumy, aromatické rumy, dochucené rumy atd. Chutě mnohých rumů jsou netradiční a originální. Snadno si je zapamatujete a snadno dané značce propadnete. Dobrým příkladem takových výrobků je právě rum Brugal.

Rumy Brugal jsou rumy, které vznikají na základně tradiční receptury z karibských ostrovů. Jsou to unikátní rumy, které se vyrábějí výhradně v destilerkách dominikánské společnosti Brugal & Co. Výrobce tvrdí, že se jedná o rumy, jejich receptura je neměnná.

Jedním z charakteristických znaků rumu Brugal je složení produktu, které je tajné. Ví se jen to, že značkové výrobky se vyrábějí výhradně z dominikánské melasy a zrají v sudech po sherry nebo v sudech amerického dubu. Některé rumy Brugal zrají nejdříve v sudech z dubu a následně v sudech po sherry. Samotný výrobní proces je klasickou karibskou metodologií, kterou zakladatel společnosti mírně zlepšil.

Co se týče té tajné receptury, tak tou se chlubí snad všechny rumy světa. U každého známějšího rumu si můžete přečíst, že jeho receptura je tajná. Ať už je to Bumbu rum, Diplomatico, Kraken nebo Zacapa.

Barva rumu Brugal

Barva rumů značky Brugal je založena na jantarové barvě s různými odstíny, od tmavohnědé po sytě červenou.

Aroma rumů Brugal

Vůně rumů Brugal je založena na ovocných tónech doplněných sladkostí vanilky a různých dalších voňavých koření. Rumy Brugal jsou poměrně dost aromatické ale vůně je vždy příjemná. Nejdená se tedy o nějaká „navoněné bonbóny“. Chuť i aroma jsou stále v rovnováze.

Chuť rumů Brugal

Vynikající chuť se projevuje charismatickou sladkostí a mírnou adstringenciou dubových tónů. Chuť je originální, nezaměnitelná a pro mnohé milovníky rumů zkrátka dokonalá.

Rumy Brugal a čeští zákazníci

Je velkou škodou, že rumy Brugal nejsou v Česku ještě tolik známé. Já se zaměřil na degustaci právě méně známých rumů, které vyhledávámpodle zahraničních recenzí a prakticky neustále mě tyto rumy (mile) překvapují. Například Brugal je často srovnáván s rumy Dos Maderas ale chuť Brugalu je o několik levelů dál – a to za prakticky stejnou, možná nižší cenu. Nechci tím nijak hejtit Dos Maderas, sám mám tohle lízátko moc rád ale čím to je, že ostatní, mnohdy lepší, rumy jsou tak nedoceněné? Klidně na to téma hoďte svůj názor do komentářů.

Rum Brugal 1888 skladem a navíc dnes 9.12.2023 za akční cenu.

Láhev rumu Brugal

Na originální láhvi rumů Brugal se nikdy nesetkáte s kapkami lepidla, nerovnoměrně přilepenými štítky nebo zdeformovanými uzávěry. Brugal si dává až pedantsky záležet na vzhledu láhve. Převážná většina kolekcí rumů Brugal je dodávána v originálních protáhlých lahvích s vypouklým dnem a kovovým uzávěrem, ale existují i nápoje, pro které společnost vytvořila svůj autentický obal, jenž se liší od těch tradičních.

Kvalita rumů Brugal

Dominikánský rum Brugal je vyroben z nejlepších ingrediencí a prochází dlouhou filtrací, aby se zbavil případných nečistot. Z tohoto důvodu se v konzistenci produktu nikdy nesetkáte se sedimentem nebo nepříjemným zákalem. Starší rumy ve směsích činí nápoj silnějším a chuťově výraznějším. Při otáčení láhve dnem vzhůru si můžete všimnout, jak zbytek tekutiny stéká po jejích stěnách ještě několik sekund.

Jak pít rumy Brugal?

Výrobce doporučuje rumy Brugal pít mírně vychlazené. Optimální teplota nápoje je 20 až 22 stupňů. Pokud je rum moc teplý, tak je vůně moc ostrá a pokud je naopak moc přechlazený, tak je vůně mdlá. Je zajímavé, že u nás rumaři preferují spíše pití rumů o pokojové teplotě ale pokud se podíváte na stránky výrobců, tak ti uvádějí velmi často jako doporučení, že byste měli rum lehce vychladit. Je to tím, že rumy pocházejí z tropických oblastí, kde se teploty přes den šplhají klidně ke čtyřicítkám. Tam je pak běžná pokojová teploat o něco vyšší, než v našich končinách.

Dejte si také pozor na sklenice, ze kterých budete tento rum pít. U nás se pijí rumy ze speciálních sklenic s užším hrdlem a širším dnem. Rumy Brugal by se ale měly pít ze sklenic na whisky, aby se naplno rozevřela jejich plná vůně.

S čím se mohou rumy Brugal kombinovat?

Jamajský, dominikánský a kubánský rum nemají zpravidla žádná omezení co se týče příloh. Proto si k nim jako občerstvení můžete dopřát vlastně cokoliv. Silnější rumy jsou vynikající v kombinaci s mořskými plody, pečeným masem, pečivem, sýry, ovocem a dezerty. Já se přiznám, že si k těmto rumům dopřávám spíš sladší dezerty. Občas si dám rum s kouskem hořké čokolády a vychutnávám si jej u kvalitního čtiva, což jsou samozřejmě knihy Terryho Pratchetta.

Koktejly a rumy Brugal

Máte rádi koktejly? Tak pak zbystřete. Výrobce uvádím, že s rumy Brugal si můžete namixovat například následující dobroty: Havana Papa Double, King Louis, Strawberry Daiquiri, Perfect Continuous, Havana Green II, Zacapa Old Fashioned, Canchanchara a Coconut Daiquiri. Tyhle koktejly vám údajně nabídnout úplně jiný pohled na chuť rumů Brugal.

Rumy Brugal

Sbírka významné dominikánské značky je dnes schopna zapůsobit na každého, kdo se zajímá o kvalitu a výraznější chuť. Tahle značka má v portfoliu snad všechny typy rumů. Má ostřejší rumy ale také jemné rumy s fascinující vůní. Mezi nejoblíbenější výrobky této značky ale bezesporu patří právě ony jemnější rumy.

Brugal XV

Brugal XV je rum jantarové barvy, v aroma a chuti převládají nuance karamelového ovoce. Je to rum, který v pohodě koupíte v českých e-shopech i do pětistovky a přitom je to tak zajímavý rum. Rozhodně jej doporučuji vyzkoušet.

Brugal Leyenda

Brugal Leyenda je prémiová směs, která byla vydána na počest velkého zakladatele společnosti. Vyznačuje se sametovou chutí, docela dlouhou dochutí a zajímavou hořkostí ke konci.

Brugal Extra Viejo Rum

Brugal Extra Viejo Rum je další levný rum této značky. Pro tento rum je typická tmavě jantarová barva s příjemným hnědým odstínem. Chuti dominuje vanilka, med a karamel. Vůně rumu je hodně individuální. Měl jsem jej v baru a dával jsem přičichnout několika kamarádům a každý cítil něco jiného. Nejvíc jsme se shodli na vůni kakaa a vanilky doplněné tóny dubu – jakoby lehký náznak vůně whisky. Jedná se o levný ale zajímavý rum, který může začátečníkům otevřít dveře k dalším kvalitnějším rumům.

Rum Brugal Anejo

Rum Brugal Anejo je jantarový rum s výraznou sladkostí medu v aromatu a ovocnou chuti, mírně obohacený o čokoládu a koření. Zatím jsem jej nezkoušel ale chystám se na něj. Panák stojí pár korun a láhev koupíte do pětistovky.

Brugal Anejo superior

Brugal Anejo superior je tmavě jantarová směs rumů s příjemnou vůní nerafinovaného cukru, která se vlévá do různých odstínů čokoládové polevy a vanilky. V chuti směsi lze rozeznat nuance sušeného ovoce a dubového dřeva.

Brugal 1888

Brugal 1888 je tmavě jantarová směs. V tomto rumu jsou znát tóny koření a někteří mohou ucítit také vlašské ořechy. Za mě luxusní rum, který jsem si dopřál již několikrát v různých barech u nás i v zahraničí. Parádní rum za celkem rozumnou cenu.

Brugal Blanco Supremo

Silný bílý rum Brugal Blanco Supremo je založen na tropickém ovoci, které v jeho chuti můžete ucítit. Je to vynikající rum do koktejlů ale co jsem četl, tak si jej lidé dopřávají i čistý, pěkně ze skleničky.

Brugal Carta Dorada

Jedná se o lehčí rum s obsahem alkoholu 38%. Má zlatou barvu a příjemné ovocné aroma, která je doplněno karamelovou příchutí. Opět jde o levný rum, který je skvělou příležitostí, jak ochutnat karibské rumy.

Brugal Extra DRY

Bílý silný rum s vůní jemných citrusových plodů. V chuti lze znát přítomnost vanilkovo-kokosových tónů.

Historie značky Brugal

Celá řada značky Brugal se vyrábí v zařízeních dominikánské společnosti se stejným názvem Brugal & Co. Historie těchto rumů sahá až do konce 19. století, kdy se Andres Brugal Montaner, který důkladně studoval přípravu karibského rumu na Kubě, přestěhuje do Dominikánské republiky, kde staví malý lihovar. A tam to všechno začalo.

Společnost původně vyráběla výlučně mladý a ostrý rum. Teprve v roce 1920, kdy byly postaveny první sklady společnosti, zakladatel uvažoval o staření rumů. V 70. letech se společnosti podařilo stát se největším producentem zlatého rumu. Ve svých aktivech v té době už měli tři závody: jeden v Puerto Plata a dva v San Pedro de Macoris. Společnost začala vyrábět prémiový alkohol v roce 1976. Stali se z nich Brugal Extra Viejo. V roce 2008 musela společnost z důvodu krize prodat více než 80% svých akcií, ale to nemělo vliv na objem ani kvalitu vyráběných rumů. Ba naopak, v krizi kvalita rostla a společnost se snažila zamakat a z krize se dostat. Díky tomu dodnes nabízí vysoce kvalitní rumy. A to za opravdu příjemné ceny.

V průběhu let své existence na trhu získal Brugal mnoho ocenění na prestižních světových soutěžích, jejichž pozoruhodným příkladem je světová soutěž lihovin.

Rumy, které vás prostě musí zaujmout

Neomezujte se stále dokola profanované značky rumů a zkuste občas zabrouzdat i do vod méně známých rumů. Sortiment rumů Brugal zahrnuje nápoje s nejrůznějšími chutěmi a aroma. Brugal nabízím jak rumy pro každodenní popíjení, tak rumy pro významné slavnosti v kruhu nejlepších přátel, jakož i exkluzivní směsi, které se mohou stát dobrým dárkem k výročí. Ale na své si přijdou i milovníci koktejlů, pro které jsou tu zase bílé rumy.

Naše hodnocení

Last modified: 6. 10. 2021

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

X