Rumy Appleton Estate musíte vyzkoušet

Neuvěřitelné aroma a dlouhotrvající dochuť, na to přesně lákají rumy Appleton Estate. Rumy Appleton Estate jsou vynikajícím příkladem nápoje, který umí zákazníkovi nabídnout opravdu nevšední zážitek za docela fajn cenu. Je to zároveň jedna z mála značek rumu, která je produktem společnosti Terroir, a je vyrobená výhradně z jedné konkrétní odrůdy cukrové třtiny. Tato cukrová třtina se pěstuje za specifických klimatických podmínek, což má za následek odlišnou chuť rumu oproti ostatním značkám. Appleton Estate je ideální pro příjemné chvíle degustace s přáteli, ale také pro odpočinek a relaxaci po náročném pracovním dni.

Ještě se hodí zmínit, že při pěstování cukrové třtiny pro rumy Appleton nepožívají farmáři pesticidy a chemická hnojiva. Hnojí se pouze přírodními hnojivy a o cukrovou třtinu se farmáři starají s maximální péčí. Pěstování cukrové třtiny je zkrátka věnována velká pozornost a dbá se o to, aby byla její kvalita co nejvyšší. Plantáže cukrové třtiny pro rumy Appleton zabírají neuvěřitelných 4 614 hektarů.

Chuť rumů Appleton Estate

Chutě jednotlivých rumů řady rumu Appleton Estate se velmi liší a přechází od ostřejších tónů až po výrazně čokoládové odstíny. Proto má tato značka rumů co nabídnout opravdu všem a vybere si u ní snad každý rumař.

Barva rumů

Rum Appleton Estate má bohatě jantarovou barvu bez jakýchkoliv kalů a nečistot. Barva rumů Appleton se samozřejmě liší podle jednotlivých produktů.

Vůně rumů Appleton Estate

Aromatické vlastnosti rumů jsou od prvních chvil příjemné a to doslova u všech rumů řady Appleton Estate. Jakmile otevřete láhev, starý dobrý Appleton se okamžitě rozvoní po okolí.

Pozor na fejky

Appleton Estate je oblíbený nejen u rumařů, kteří milují jeho chuť ale také u sběratelů, kteří jej zařazují rádi do svých skladů a regálů a hřeje je pocit, že mají celou kolekci těchto vyjímečných rumů kompletní. Toho využívají podvodníci a tak se na trhu čas od času vyskytne fejková várka těchto oblíbených rumů. Padělatelé se dnes údajně naučili falšovat láhve a etikety tak dobře, že je na první pohled od originálu pozná jen zkušený rumař. V Česku nám snad ale nehrozí, že bychom se s padělky tohoto rumu setkali. Přesto je lepší nakupovat tento rum od ověřených prodejců, se kterými již máte zkušenost.

Jak pít rumy Appleton Estate?

Ať už preferujete jakýkoliv produkt z řady rumů Appleton Estate, měli byste si uvědomit, že tento alkoholický nápoj má vlastní kulturu pití, která vám umožní získat co nejpříjemnější zážitek z jeho degustate. Proto je dobré dodržovat určitý doporučený postup. Není to samozřejmě dogma ale proč se neřídit radami samotného výrobce?

Rumy Appleton Estate by se měly pít z typických rumových sklenic – jsou to sklenice na rum s užším hrdlem a širším dnem, už jsem tu o nich psal. Tyhle sklenice totiž umí hezky udržet vůni rumu uvnitř. Klasická sklenice na whisky není příliš vhodná. Můžete to ale vyzkoušet sami – nalijte si rum do rumové sklenky a do sklenky na whisky. Rozdíl je zkrátka znát. Rumové skleničky vám mimo jiné umožní při degustaci hezky prohlédnout barvu. Rum by měl mít pokojovou teplotu ale sám výrobce uvádí, že třeba v létě lze do rumu přidat led.

S čím lze rumy Appleton Estate kombinovat?

Ke karibským rumům Appleton se doporučuje přikusovat jako občerstvení ananas, meloun, papáju, třešně a nebo pomeranč. Pokud máte raději slané, tak určitě nešlápnete vedle s mořskými plody. Pozor však na výrazné koření, které by mohlo přebít chuť rumu.

Já sám jsem zvyklý často k rumům přikusovat čokoládu nebo sýry a uzeniny – vždy podle typu rum a mé aktuální nálady a chuti. Tyto pochutiny se ale k Appletonům moc nedoporučují – mohou výrazně ovlivnit dojem z rumů. Přesto si ale dovolím čokoládu vyzkoušet. Ideálně hořkou, alespoň 70%. Mně tato kombinace moc chutná.

Appleton a koktejly

Ano, i Appleton lze použít pro přípravu koktejlů. Nejčastěji se používá pro přípravu koktejlů jako jsou Fix, Daiquiri, Mojito a Pina Colada. Můžete ale samozřejmě vyzkoušet prakticky jakýkoliv koktejl, jehož součástí má být rum. Appleton má v nabídce i levné rumy, které si doslova říkají o to, aby byly součástí nějakého koktejlu.

Často se dokonce Appleton používá k výrobě ovocných koláčů, marinád a některých karibských jídel. Já třeba nemám problém použít levnější Appleton do takového toho oblíbeného vánočního likéru z kondenzovaného mléka. Ale pšššt, ne že to na mě prozradíte rumařské elitě.

Appleton Estate

Jamajský rum Appleton je nabízen v několika variantách. Dokonce se tento rum stal velmi vyhledávaným artiklem mezi sběrateli – resp. některé kolekce tohoto rumu. Na Facebooku byly jednu dobu vidět nabídky, kdy někdo občas letěl do Kanady a za provizi se nabízel, že přiveze láhve, které jsou u nás nedostupné.

Appleton Estate Signature Blend 40%

Appleton Estate Signature Blend 40% je výrazný rum s jasnou jantarovou barvou s medovými odstíny. Je to levný rum, který koupíte za cenu do 500 Kč. Hodí se jak na běžné popíjení, tak na různé mixování, do koktejlů apod. Je to rum, ze kterého každý rok připravuji rumový likér. Recept vám sem někdy přidám. Za ty peníze je to dobrý rum vhodný na takové to domácí popíjení.

Appleton Estate Rare Blend 12 Y.O.

Appleton Estate Rare Blend 12 Y.O. je 40% rum s tóny mandlí, kořeněného dubu, pomeranče, kakaa a skořice. Poměrně dobrý rum, který se dá u nás sehnat za cenu do 1000 Kč. Neměl by chybět v žádné rumové sbírce.

Appleton Estate 21 Y.O.

Appleton Estate 21 Y.O. je rum s tóny mandlí, ořechu, vanilky a muškátového ořechu. U nás začíná cena tohoto rumu na cca 2500 Kč a pak stoupá nahoru. Je to ale rum, který odpovídá ceně. Prostě rum, jehož chuť si zapamatujete a hlavně zamilujete. Pokud uvažujete o lepším rumu na degustaci a nebo chcete dát rum jako dárek nějakému rumaři, tak tento rum je skvělou volbou.

Appleton Estate Extra 12 Y.O.

Appleton Estate Extra 12 Y.O. je výrobek s jedinečnou chutí, který skvěle kombinuje chuť vanilkového krému, kávy s kakaem a pomerančové kůry. Jedná se o poměrně levný rum, který seženete za cenu do 800 Kč ale přitom je to chuťově velmi zajímavé pití. Mně osobně moc chutná a jednu láhev mám ve vitríně vždy otevřenou a připravenou k obšťastnění mých chuťových pohárků.

Appleton Estate V/X

Appleton Estate V/X je rum s hedvábnou sladkou chutí, které dominuje přítomnost karamelových tónů, melasy a marcipánu. Tento rum jsem měl možnost degustovat pouze jednou v baru v Praze a tu chuť si pamatuju dodnes. Bylo to jako pohlazení. Neskutečný rum. Od té doby jsem jej neměl, protože nějak nebyl nikde k sehnání. Snad se někde ještě objeví.

Appleton Estate 30 Y.O.

Appleton Estate 30 Y.O. je limitovanou edice rumu, kterou stvořila Joy Spence, první žena na světě, která získala titul master blender. Tento unikátní rum je tvořený rumy, které zrály nejméně 30 let a nejvíc pak 50 let. Appleton Estate 30 Y.O. má velmi výraznou vůni vanilky, pomerančové kůry a javoru. Chuť této exkluzivní dobroty se pak nese na tónech skořice, muškátového oříšku, zázvoru a vypáleného dubu, následované jemným a medovým zakončením. Zakončení je dlouhé a užijete si jej dokonale. Jde o limitovanou edici, které bylo vyrobeno jen 4000 lahví.

Appleton Estate 50 Y.O.

Appleton Estate 50 Y.O. sem dávám spíš jen tak ze zajímavosti. Je to rum se sladkou vanilkovou chutí s tóny javorového sirupu, pomeranče, skořice a hořkého dubu (to jsem si vyčetl, nechutnal jsem jej, hihi). Cena láhve ale šplhá ke 180.000 Kč a tak si jej dovolí asi málokdo. Ale kdyby si jej přeci jen někdo z mých čtenářů pořídil, tak pozvání na degustaci rád přijmu.

Historie rumů Appleton

Rumy Appleton Estate nejsou zlaté ani bílé rumy, ale klasické tmavé dark rumy a za dobu 250 let si získaly tyto rumy mezi rumomilci neskutečně na oblibě. Staly se synonimem kvalitních rumů.

Historie společnosti se začala psát v roce 1749 se startem malého podniku uprostřed údolí Nassau v Appleton Manor. Zakladatelem společnosti je Angličan John Ray, který byl ochotný důkladně studovat procesy získávání ostrovního nápoje a prostřednictvím četných experimentů, které se uskutečnily destilací a mícháním, vytvořit svou vlastní netriviální chuť. Chuť, kterou si posléze zamilovaly stovky tisíc lidí po celém světě.

Od prvních let své existence byly výrobky malé továrny mezi námořníky tak oblíbené, že v každém přístavní pohostinství na celém světě museli mít v nabídce alespoň jednu láhev Appleton Estate.

Pokud chcete ochutnat pravou karibskou chuť, tak je láhve rumu Appleton Estate jasnou volbou. Je to prostě rum, který by měl každý správný rumař alespoň jednou za život ochutnat.

Naše hodnocení

Last modified: 6. 10. 2021

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

X