Recenze rumu Appleton Estate 12 Y.O. Rare Casks

Zjistil jsem, že tu nemám samostatnou recenzi na Appleton 12, což nechápu, protože to je moje hodně oblíbené pití. Takže se kaju a tímto tento nedostatek napravuji. Byla by to velká chyba, kdybych vás ochudil o recenzi tohoto levného jamajského rumu, který se hodí na takové to běžné popíjení s kamarády nebo u televize.

Něco málo o značce

Společnost Appleton Estate se nachází v Nassau Valley v St. Elizabeth, které je součástí jamajské Cockpit Country. Cockpit Country je krasový útvar, který vznikal miliony let, kdy byl podkladový vápenec erodován chemickým působením deště. Uvnitř krasového útvaru Cockpit se nacházejí údolí známá jako Poljes. Vznikají v místech, kde řeka za miliony let zaplavila údolí, poté ustoupila a vytvořila ploché údolí. Půda v polích je velmi úrodná a bohatá na živiny díky sedimentům, které zde zůstaly po ústupu řeky.

Západ slunce v údolí Nassau

V roce 1749 byl na území polje známém jako Nassau Valley založen cukrovar Appleton Estate. Údolí Nassau má zvláštní mírné mikroklima, které je ideální pro pěstování cukrové třtiny. Z vápencového útvaru zde také vyvěrá zdroj vody, který poskytuje výjimečně měkkou čistou vodu, jež se používá k výrobě rumů Appleton Estate.

Appleton Estate 12 Y.O. Rare Casks se vyrábí v malých sériích. Jedná se o skutečný dvanáctiletý rum, protože na webových stránkách společnosti Appleton Estate se uvádí, že všechny rumy, které tvoří tuto směs, zrají nejméně 12 let. To potěší všechny milovníky stařených víceletých rumů. Navíc za doslova lidovou cenu.

Láhev rumu

Líbí se mi vlnitá láhev ve tvaru houslí, kterou Appleton Estate používá pro své rumy. Tvar láhve je výrazný a etiketa na mě osobně působí docela luxusně. Tvar láhve usnadňuje uchopení a středně dlouhé hrdlo umožňuje snadné nalévání. Jedinou chybu spatřuji v gumové zátce. Ale na druou stranu, ty korkové se lámou a drolí, takže je to takové spís praktické řešení.

Rum ve sklenici

Po nalití do rumové skleničky má rum ve sklenici příjemnou tmavě měděnou/bronzovou barvu a při naklonění a pootočení skleničky vidíme, že destilát zanechal na vnitřní straně lehce zhuštěný film, ze kterého se pomalu uvolňují malé kapičky, které pomalu stékají po stěnách dolů.

Vůně rumu

Appleton 12 Year Old má klasickou vůni po poctivě stařeném rumu. Tmavě hnědý cukr a karamel se snoubí s dubovým kořením, pomerančovou kůrou a lehkou vanilkou. Koření v podobě vanilky, skořice, špetky nového koření a náznaku muškátového oříšku se proplétá mezi dubem a těsně pod ním se skrývají mandle a drcené vlašské ořechy. Když rum nechám odstát, tak se lehce projeví také dýmkový tabák. Je to vůně, kterou si pamatuju z dětství, když můj děda občas pokuřoval ze své dýmky. A nutno dodat, že je to opravdu moc příjemná vůně.

Chuť rumu

V chuti přináší dvanáctiletý rum tóny dubu a pomerančové kůry, které se prolínají s karamelem a tmavě hnědým cukrem. Vliv kotlíkové destilace přináší dojem už zméněného dýmkového tabáku s náznaky vanilky, které doplňují výše zmíněné dub a karamel. Pekařské koření se rozlévá po celém patře, zejména vanilka, nové koření a skořice. V chuti se objevuje ovocná sladkost, která připomíná konzervované meruňky a marmeládu, a pak krásné hořké chutě připomínající kávu a čokoládu. Drcené vlašské ořechy a marcipán připomínající mandle dokreslují lehce nahořklý a zároveň lehce sladký charakter tohoto kořeněného rumu. Ovšem pokud píšu sladký, tak se nenechte zmást – Appleton 12 je suchý rum.

Appleton Estate 12 Y.O. Rare Casks skladem a navíc dnes 22.5.2024 za akční cenu.

Závěr je dlouhý s jemně hořkou/mírně sladkou chutí a pevným kořeněným kousnutím, které přetrvává v hrdle i na patře. Prázdná sklenice má bohaté aroma hnědého cukru a pekařského koření, které je velmi příjemné.

Závěr

Těším se na každé otevření nové lahve Appleton 12 Year Old. Je to rum, který mi opravdu přirostl k srdci a stal se jedním z mých velmi oblíbených. Oceňuji také, že ačkoli se jedná o jeden z nejlepších rumů na světě, je to také jeden z nejlepvnějších. Málokterý destilát nám za podobné peníze dokáže dát takový nářez jako Appleton 12.

Naše hodnocení

Last modified: 5. 12. 2021

X