Recenze rumu Don Papa Baroko

Opět se mi v mailové schránce nashromáždilo značné množství dotazů a proseb o recenzi jednoho oblíbeného rumu. Milovíci sladkých rumů, zbystřete. Mám tu pro vás recenzi rumu Don Papa Baroko. Značka Don Papa je mezi začínajícími i pokročilými rumaři hodně známá a klasický Don Papa 7y je vlastně jedním z neprodávanějších rumů na světě. Jak je na tom ale limitka Don Papa Baroko? Stojí za nákup?

Historie rumu Don Papa Baroko

Don Papa Baroko se destiluje z melasy vyráběné na ostrově Negros, kde roste i samotná cukrová třtina, která je údajně jednou z nejsladších na světě. Tím se vlastně neliší od klasického Don Papa rumu. Poté tento rum zraje několik let v sudech z amerického dubu a je pr.běžně míchá, aby byla zajištěna konzistence v průběhu let. Po filtraci za studena se stáčí do lahví a obsah alkoholu je 40%.

Don Papa Baroko vs Don Papa 7y

Jaký je rozdíl oproti klasickému Don Papa? Téměř žádný: velmi bujarý “destilát” na bázi rumu. Změna názvu nám však umožňuje lépe tuto láhev odlišit od “nouvelle formule” Don Papa 7y. Ta, která měla přijít na trh koncem června 2020. Má mít právo nazývat se rumem a má být o něco sušší než ta stará, přičemž se má výrazně lišit svým aromatickým profilem.

Láhev rumu

Tvar láhve je klasika rumů Don Papa – tedy zaoblená láhev se zátkou. Etiketa a její design se od klasiky liší – etiketa je barevnější ale nechybí na ní zobrazení nártouna. Já etikety a design lahví rumů Don Papa miluji a tak se mi i tato láhev velmi líbí. Pro mnohé jsou láhve Don Papa kýčovité, já je ale vnímám jako nádherně surrealistická umělecká díla, která skvěle ladí s chutí rumu.

Rum ve sklenici

Rum má barvu jantaru a je podobný klasice Don Papa 7. Ve vůni je opět cítit citrusy, vanilku a cukr. Vůně napovídá, že to bude opět pořádně sladký rum, i když má být o něco sušší, než jeho předchůdce.  Na stěnách rumové skleničky zanechává dlouhé nohavice, které se líně táhnou dolů.

Don Papa Baroko skladem a navíc dnes 27.7.2024 za akční cenu.

Ještě se pozastavím u oné vůně. Vůně je velmi sladká a pokud necháte rum chvíli odležet, tak ucítíte zejména pomeranč a vanilku. Jako orientální cukrovinka rum pohladí nosní dírky se špetkou cukru. Kandovaná pomerančová kůra v sobě stále obsahuje trochu svého lehce nahořklého oleje, který jí dodává trochu více hloubky. Těžko se to k něčemu přirovnává ale řekl bych, že vůně je něco mezi vůní Don Papa 7y a Masskara.

Chuť rumu

Chuť se nese na křídlech klasiky rumů Don Papa. Hodně mi připomíná Don Papa 7 ale je taková víc medová. Rozhodně mi tento rum chutná víc, než další limitka Don Papa Masskara. Vanilka pomalu klouže po jazyku, pomeranč s ní ladí a dává zapomenout na jakýkoli náznak hořkosti. Na druhé straně se objevuje lehce pikantní, pepřový nádech, který celek pozvedá do hodně zajímavých výšin.

Závěr je velmi sladký – něco mezi jahodami, banánem a pomerančem.

Závěr

Srovnání s klasickým Don Papa 7y ukazuje drobné rozdíly. Chuťový profil je docela podobný, až na to, že klasický je pravděpodobně hutnější a sladší v ústech. Zatímco Baroko je hodně tropické, klasika se pohybuje spíše v likérové oblasti, ale rozdíl je opravdu nepatrný, protože oba rumy jsou si velmi blízké. Pokud máte rumy Don Papa rádi, tak byste Baroko měli rozhodně ochutnat. Za mě je povedenější než Masskara, je ve výsledku více rumové. Navíc je za mnohem lepší cenu.

Naše hodnocení

Last modified: 2. 1. 2022

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

X