Nejlepší sklenice na rum

Všechny příspěvky

Jak pít rum tak, abyste si jej maximálně vychutnali a užili? Jak jej pít tak, abyste cítili všechny jeho vůně a rozeznali všechny jeho chutě? Možná jste zvyklí pít whisky, kterou vám naservírují v baru v klasické sklenici na whisky a doplní ji ledem. A tak si řeknete, že takhle nějak by se měl pít i rum. Ale opak je pravdou, rum se pije úplně jinak. Jak? V tomto článku vám představím nejlepší sklenice na rum.

Mezi milovníky rumů panuje jakési pravidlo, jak pít rum tak, abyste si jej co nejvíc vychutnali. Zásadně se tedy rum pije ze sklenic na stopce s úzkým hrdlem (koňakovky nebo sklenice na brandy) a bez ledu. Rum by měl mít pokojovou teplotu. I když existují vyjímky.

Některé značky doporučují rum vychladit. Je ale třeba myslet na to, že dané značky pocházejí z tropických oblastí, kde teploty přes den běžně šplhají ke čtyřicítkám a tak není divu, že doporučují rum vychladit. Existují však i vyjímky, kde má vychlazení pádné opodstatnění. Některé rumy si lidé schválně chladí ledem nebo ředí vodou, aby si jejich chuť víc vychutnali a aby je tolik nerušil onen alkohol.

Pití rumu ve sklenicích na stopce s úzkým hrdlem vešlo do obliby spíše v posledních desetiletích, kdy se z rumu stalo pití na úrovni. Do té doby to byl spíš alkohol námořníků nebo vojáků na frontě, kteří si rum rozhodně nemohli vychutnávat z noblesních sklenic na stopce při pokojové teplotě. Byl to pro ně prostě alkohol, který sloužil k jejich vnitřní dezinfekci a ke zlepšení nálady. Například rum Old Monk je toho zářným příkladem – ten byl na frontu dodáván opravdu ve velkém. Postupem času se to však změnilo a z rumu se stal alkohol na úrovni.

A proč se tedy pije ze sklenic na stopce s úzkým hrdlem? Stopka je spíš designový doplněk. U sklenic na víno má logiku – sklenici nedržíte v ruce a tím pádem nezahříváte sklenici ani vino. U rumu by teoreticky nemělo vadit, že sklenici držíte v ruce a že rum zahříváte. Niméně se tento trend sklenic na stopce zažil tak, že většina rumových sklenic má zkrátka stopku – některé kratší a některé delší. Sklenice na rum mají pak užší hrdlo a širší dno. Následkem toho se ve sklenici udrží všechny důležité vůně. To je při pití podstatné – samozřejmě rum ovoníte ale následně, když pijete, tak při samotném pití vnímáte nejen chutě ale i vůni rumu. Pokud si zkusíte udělat malý test a napít se rumu z klasické sklenice na whisky a ze sklenice na rum, tak ten rozdíl zkrátka poznáte hned.

Nejlepší sklenice na rum

Níže najdete seznam těch nejlepších skleniček na rum, jaké můžete asi v Česku koupit. Pokud narazíte na nějaké další zajímavé, tak mi na ně pošlete tip a já je do seznamu zařadím. Do seznamu jsem umístil jak sklenice s větším objeme, tak i menší sklenice. Osobně nepreferuji žádnou konkrétní a sklenic mám víc. Někdy mám chuť si vychutnat vůni aromatičtějšího rumu a někdy si zase užívám sklenici o menším objemu na stopce u knížky a doutníčku pěkně v sedačce. Doporučuji tedy experimentovat. Začněte levnějšími sklenicemi, zkoušejte víc tvarů, různé objemy a uvidíte, že najdete ty, které vám budou vyhovovat a které posunou váš oblíbený rum o level dál.

Poslední aktualizace – prosinec 2022

Protože se rumové skleničky z mé předchozí recenze vyprodali a protože jsem objevil během roku nové a ještě leší rumové skleničky, rozhodl jsem se článek aktualizovat a přidat sem další rumové sklenice.

Sklenice na rum Trentino

Tohle je vlastně asi nejlevnější rumová sklenička, kterou lze koupit a která za něco stojí. Je za naprosto skvělou cenu a proto ji dávám na první místo. Je to ideální start pro začínající rumaře – budete mít skleničku, ze které si rum opavdu vychutnáte. Tvar skleničky je dokonale ideální pro popíjení rumu. Já sám jsem koupil čtyři tyhle skleničky a jsem se skleničkami nadmíru spokojený. Sklenička je původně určena na grappu ale skvěle se hodí pro pití rumu. Ve sklenici se příjemně drží všechny vůně a vy si tak rum užijete opravdu na plno. Ve výsledku je cena této sklenice na rum doslova lidová a tak je podle mě takhle sklenička asi tím nejvhodnějším, z čeho může začínající rumař degustovat rumy.

Sada rumových sklenic

Rumové sklenice v sadě o známé značky Maison Forine za super cenu. Každá sklenice v této sadě je o objemu 170 ml, což je dle mě ideální objem pro degustaci velké většiny rumů. Cena této sady skleniček je doslova lidová a tak za pár korun můžete mít hned 4 sklenice a můžete tak pozvat kamarády na degustaci. K degustaci vám už pak kromě skleniček bude scházet jenom nějaký kvalitní rum. Za mě ideální a velmi výhodný set skleniček na rum.

Broušená sklenice na rum Foursquare Glencairn

Nádherná broušená sklenice na rum od známé palírny Foursquare. Její design je skutečně nádherný. Je to moje favoritka, ze které popíjím lepší rumy. A dávám si sakra pozor, abych ji náhodou nerozbil. Vypadá dokonale i ve vitríně a je to bez legrace asi nejlepší sklenička na rum, jakou doma mám.

Levná sklenice na rum se stopkou

Sklenička o objemu cca 95 ml je vyrobena z odolného křišťálového skla. Po použití ji můžete pohodlně umýt v myčce na nádobí. Jedná se o levnou ale přitom kvalitní sklenici na rum značky Schott Zwiese. Jeden kus této sklenice se nyní prodává za cenu kolem 90 Kč. Já si jich pořídil hned několik a nemusím se o ně díky nízké ceně bát. Jsou to ideální sklenice na degustaci s kamarády – nemusím asi ani dodávat, kolik těchto sklenic padlo za vlast. Nicméně překvapuje, že běžnější pády fakt vydrží – něco na tom materiálu nejspíš bude. Jsou to takové typické rumové sklenice za rozumnou cenu.

Levná degustační sklenice na rum

Tahle degustační sklenice na rum má objem cca 113 ml a patří opět mezi ty levnější. Já mám v zásobě dva kousky a pije se mi z téhé sklenice skvěle především sladké rumy jako Don Papa, Bumbu rum apod. A to í díky jejímu většímu objemu. Silnější rum bych do ní asi nedával. Cenově vychází tahle sklenice kolem 120 Kč, což není nijak moc na to, jak je kvalitně provedená. Baví mě její design, který působí hodně dobře i na poličce mezi rumy. Za mě opět jedna z lepších rumových skleniček za super cenu. Určitě s ní budete spokojení.

Rumová sklenice bez stopky

Rumových sklenic bez stopky za rozumnou cenu na trhu moc není. Já objevil tyto s cenovkou do 150 Kč za kus a přijdou mi bezva. Někdy si prostě chcete vychutnat rum pěkně ve sklenici, kterou lze uchopit do dlaní a zahřívat ten božský nápoj. K tomu je tahle sklenice jako stvořená. Prodejce u ní má uvedeno, že se jedná o sklenici na whisky ale nebojte, na rum poslouží taky dobře. Vlastně skvěle.

Rumová sklenička se stopkou

Tato sklenice se prodává pod názvem sklenice na digestiv ale je to ideální rumová sklenička, takže se nenechte zaskočit názvem. Navíc ta cena je boží. Tuhle skleničku koupíte za cca 70 Kč. Objem této rumové skleničky je 90 ml, což je na degustace ideální. Díky zúženému hrdlu je tato sklenička vhodná na aromatičtější rumy. Já osobně ji doporučuji předevšm na sladké a navoněné rumy, jako jsou třeba Bumbu rum, Don Papa a nebo Zacapa.

Elegantní rumová sklenka

Skutečně elegantní sklenka na rum, která je vhodná i na sušší rumy. Jedná se o skleničku značky Leonardo a její objem je cca 80 ml. Je tedy vhodná spíš na rumy s vyšším obsahem alkoholu a to i díky jejímu tvaru. Uchová vůně ale pustí ven lihový odér. Pokud máte rádi rumy, které potřebují chvíli odležet, napří. rumy Doorly’s, tak je tato sklenička ideální volbou. Její cena je skvělá, koupit ji můžete už za 60 Kč, takže nemá moc smysl se nad jejím nákupem rozmýšlet.

Degustační sklenice

Skvělá degustační rumová sklenička o objemu 120 ml za parádní cenu. Tohle je takříkajíc takový univerzál. Tvar sklenice je typický právě pro degustační sklenice, kdy se všechny vůně krásně drží uvnitř a dovolují tak vychutnat si je naplno. S cenou kolem 90 Kč je tahle sklenička asi jasnou volbou.

Při pití rumu je výběr správné sklenice velmi důležitý. Rumová sklenice totiž může výrazně ovlivnist celkový dojem z rumu. Ovlivní jak vůni, tak samotné vnímání chutí. Proto výběr skleničky nepodceňujte a věnujet jejímu nákupu maximum pozornosti. Samozřejmě vybírejte i správný objem. Doporučuji mrknout na skleničky i do dalších e-shopů. Pokud najdete nějaké zajímavé, tak mi na ně určitě pošlete tip. Nevím, zda-li bude pít rum s obsahem alkoholu 70 % ze skleničky o objemu 160 ml ale pokud ano, tak pak doporučuji ráno použít alkohol tester.

Naše hodnocení

Last modified: 5. 12. 2022

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

X