Recenze rumu Mount Gay XO

Mount Gay, jedna z předních rumových destilérií na Barbadosu a pravděpodobně nejstarší stále fungující palírna na světě, nedávno prošla aktualizací svého základního portfolia. MG Eclipse, MG XO a MG Black Barrel dostaly moderní nový design, který odpovídá aktuálním trendům. Poslední dva byly podrobeny vylepšením svých receptur novou mistrovskou destilátorkou z Mount Gay, Trudiann Branker. Trudiann nám ukázala svůj talent v podobě nového rumu Mount Gay Pot Still, který získal uznání mnoha milovníků rumu. A nebudu vás napínat, i mě tento rum velmi příjemně potěšil.

Trudiann vůbec neotálela a vydala dvě nové směsi, a to Mount Gay Black Barrel Double Cask Blend a Mount Gay XO Triple Cask Blend. Oba tyto rumy znamenaly zvýšení cen, protože se očekává, že nové směsi přinášejí vylepšení oproti původním a zároveň je nahrazují. Otázkou je, zda-li je to pravda a nebo zda-li se jedná jen o marketingový tah?

Mount Gay XO je rum na bázi melasy, destilovaný ve sloupové destilační koloně a kotli (s vyšším podílem kotlíkových destilátů než u jakéhokoli jiného rumu v základní řadě) a zraje ve třech různých typech sudů: ex-Bourbon, ex-American Whisky a v sudu po koňaku. Hledal jsem, o jakou Whisky se jedná ale nenašel jsem žádné informace. Takže pokud to víte, můžete se o tuto informaci podělit v komentářích. Stáří rumů v této směsi se pohybuje od 5 do 17 let, všechny zrají na Barbadosu. Lahvováno s obsahem alkoholu 43% ABV bez přídavku jakýchkoli sladidel.

Láhev rumu

Láhev rumu je sice výrazná, ale přitom příjemně jednoduchá. Její tvar je však poměrně unikátní a dno láhve je poměrně silné. Černý inkoust se ze zlaté etikety snadno odlupuje a odhaluje nepěkné rýhy, ale celkově jde o dobrou prezentaci a mně osobně se láhev líbí. Odstraňme silnou fólii z přírodní korkové zátky a podívejme se, co je uvnitř. (musím poznamenat, že moje konkrétní láhev měla docela špatně padnoucí korek, který byl hodně volný). Korek je přírodní a odchylky se dají očekávat. Ve výsledku jsem ale rád, že se jedná o pravý korek a ne umělou napodobeninu.

Etiketa Mount Gay XO

Etiketa rumu Mount Gay XO je vizuálně rozdělena na dvě části, stejně jako u rumu Mount Gay Black Barrel. Horní část zdůrazňuje rok 1703 spolu s velkým nápisem XO a mapou Barbadosu.

Barva rumu

Rum má tmavě hnědý odstín s oranžovým nádechem, což mu dodává sytý vzhled. Za mě je to krásná barva. Přesně taková, jakou by měl rum mít. Na okraji rumové skleničky zanechává rum krásné dlouhé nohavice a proti světlu hraje všemi barvami. Je radost si tento rum prohlížet ve sklenici proti světlu.

Vůně rumu

První dojem nabízí výraznou vůni kokosu. Vůně je celkově velmi příjemně ovocná s tóny kokosu a rozinek. Dubový charakter, sladký bourbon a vanilka jsou také patrné, a tóny hořké čokolády přidávají do profilu bohatost. Celkově je vůně Mount Gay XO bohatá a vyvážená, což je typické pro dobře vyzrálé barbadoské rumy.

Rum Mount Gay XO skladem a navíc dnes 29.2.2024 za akční cenu.

Chuť rumu

Chuť je relativně suchá s výrazným dřevěným akcentem. Chuť kokosu, přítomná již ve vůni, se snoubí s tóny hořké čokolády a vanilky. V pozadí se objevují jemné nuance karamelu. Při druhém ochutnání lze rozpoznat lehký kouřový dojem, doplněný kouřovým nádechem a kořeněnými tóny zázvoru. Sladkost medu dodává celkové chuti příjemný rovnovážný prvek, což přechází do dlouhého a výrazného závěru.

Závěr

Mount Gay XO Triple Cask Blend je skvělým příkladem vynikající řady rumů z této karibské destilérie. Moderní přepracovaný design a aktualizované receptury, vytvořené novou mistryní destilace Trudiann Branker, ukazují na pečlivý přístup k tradici a kvalitě.

Tato směs nabízí bohatou a komplexní chuťovou paletu, odvozenou od různých druhů sudů, ve kterých rum dozrává. Vůně je lákavá a nabízí širokou škálu ovocných a kořeněných tónů. Mount Gay XO je ideální volbou pro milovníky dobře vyzrálých rumů, kteří si chtějí vychutnat harmonickou kombinaci různých chutí a aromat. Já osobně si myslím, že za aktuální cenu, kdy rum stojí necelých 1000 Kč, je to naprosto úžasné pití a mohu jej doporučit i zkušenějším rumařům.

Naše hodnocení

Last modified: 16. 1. 2024

X