Rum Blue Mauritius Gold – prémiový rum z ostrova zalitého sluncem

Rum Blue Mauritius Gold – prémiový rum z ostrova zalitého sluncem

Modrý Mauricius, patrně nejznámější poštovní známka na světě má dnes hodnotu v řádech několika milionů dolarů. A stejný název sdílí i rum, pocházející z tohoto ostrova uprostřed indického oceánu.

Jde o blend několika výborných rumů, vyrobených z mauricijské třtiny. Některé z nich jsou stařené i 15 let, proto je Blue Mauritius Gold opravdu exkluzivním rumem.

Odkud tento rum pochází?

Okouzlující spojení modré a zlaté na etiketě má evokovat bělostné pláže a blankytné moře ostrova Mauricius, kde přichází tento skvost na svět.

Výrobcem je palírna Grays. Zakladatelem této palírny se stal Pierre Charles François Harel. Tento muž vymyslel zároveň už v roce 1852 unikátní výrobní metodu, která se používá dodnes. Přímo Blue Mauritius Gold se vůbec poprvé objevil na Rum festivalu v Berlíně v roce 2012.

Stal se tak novou vlajkovou lodí destilérky Grays v kategorii prémiových stařených rumů, který má konkurovat i karibským rumům.

Jak se Blue Mauritius Gold vyrábí?

Mauritius Gold je blendem několika rumů, destilovaných z mauricijské melasy. Některé z nich jsou stařené i 15 let v dubových sudech. Tyto rumy mají mnohdy i 60 % alkoholu, ale výsledný blend ho obsahuje mnohem méně, zhruba 40 %.

Poté dozrává v sudech po portském, a to jeden rok.Mnoho lidí považuje tento rum za málo stařený, protože po blendu zraje pouze jeden rok. Pravdou ovšem je, že jeho chuť vychází z velmi starých rumů, které jsou ingrediencemi pro samotný blend.

Veškeré procesy výše popsané se provádějí po malých dávkách, aby si rum zachoval kvalitu a přirozenou chuť, která se může v průmyslových destilérkách vytratit.

Výsledkem je krásně bronzový rum, který je znám svou unikátní chutí.

Design a balení

Exkluzivní rum je ukryt v neméně působivých těžkých francouzských lahvích. Všechny se značí a balí ručně. Každé z nich dominuje minimalisticky pojatá modrá etiketa s názvem produktu.

Kožený přívěsek ukazuje nejen, že výrobní postup je od prvního do posledního kroku do detailu dotažen, ale má i praktický smysl: Dokáže zachytit drobné kapky z hrdla lahve. Ta díky tomu zůstává neustále čistá.

Chuť

Blue Mauritius Gold je rumem, který vás rozhodně překvapí. Chuť je velmi složitá, snad na každé ochutnání jsem cítil něco jiného.

V chuti se odráží především hrozny a jemná sladkost karamelu. Výraznější je taktéž podtón vanilky a exotického ovoce, zejména přezrálých banánů a kokosu. Pokud se skutečně na chuť soustředíte, je možné cítit i skořici a vanilku.

Ve výsledku mi nicméně nepřijde rum Blue Mauritius Gold přeslazený. Rum je velmi jemný, což bych u takto stařeného rumu nečekal. Je opravdu velmi sametový a hřejivý. Zvláštností je podle výrobce mírný kouřový dozvuk, který je opravdu trochu cítit.

Tento rum si skutečně zaslouží pít samostatně, v drinku nevyniknou jednotlivé chutě, které jsou v něm přítomné.

Vůně

I vůně odpovídá decentnímu ladění, koření se v ní projevuje pouze mírně. Rozpoznat v ní lze taktéž dubové aroma, pocházející ze sudů, ve kterých rum zraje. Dalšími složkami je kromě dřeva i kůže a sušené ovoce.

Blue Mauritius Gold 0,7l 40% GB

Blue Mauritius Gold skladem a navíc dnes 13.6.2024 za akční cenu. Dopřejte si tento skvělý rum za zvýhodněnou cenu. Pozor, akce je platná jen dnes.

Závěrem

Jedná se o skutečně exkluzivní rum. Řadu lidí nadchne svou lehkostí a decentní sladkostí, ale chápu, že kouřové aroma však může pro některé z vás nepříjemné.

Ve výsledku bych tak Blue Mauritius Gold doporučil těm, kteří mají rádi jemné rumy, které mají komplexní chuť, a nebojí se připlatit. Pokud jste spíše na ostřejší rumy, tento pro vás není.

  • Výrobce: Blue Mauritius
  • Země původu: Mauricius 
  • Obsah alkoholu: 40 %
  • Doba zrání: 15let + 1 další rok
  • Typ: Blend
Naše hodnocení

Last modified: 6. 10. 2021

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

X