Diplomatico Mantuano – rum na počest výjimečného muže

Diplomatico Mantuano – rum na počest výjimečného muže

Don Juancho, venezuelský šlechtic a boháč zasvětil svůj život cestování po Karibiku, při kterém se snažil zmapovat veškeré dostupné znalosti a postupy výroby rumu. Právě tak vznikla značka Diplomatico, a jsou to právě receptury Dona Juancha, které jsou dodnes využívány při výrobě všech rumů Diplomatico.

Diplomatico Mantuano je pak věnováno přímo Donu Juanchovi.

Jaký je příběh za tímto rumem?

Jak jsem již uvedl na začátku této recenze, Diplomatico Mantuano je věnováno zakladateli této značky, Donu Juanchovi, který je dodnes tváří této značky. Samotný název tomu odpovídá.

Mantuano totiž ve Venezuele, domově Dona Juancha označuje vznešeného muže, ve smyslu majetku, šlechtické krve, a především společenské vážnosti. To všechno jsou charakteristiky, které je možné na osobu Dona Juancha použít, a právě proto byl tak nazván rum jemu věnovaný.

DiplomaticoMantuano ovšem není rumem bez tradice. Právě naopak. Mantuano nahrazuje klasickou Reservu, které je dnes dostupná převážně ve verzi Exclusiva. Chuťově by mu tak mělo být velmi podobné, i když jisté rozdíly zde jsou. Samotné Diplomatico ale přiznalo, že je rozeznají pouze opravdoví znalci.

Jak vzniká DiplomaticoMantuano?

Nyní přišel čas se podívat na to, jak Diplomatico postupuje při výrobě Mantuana. Jde o blend několika dalších druhů rumů, převážně Column, BatchKettle a Pot Still rumů. Všechny tyto rumy jsou vyrobeny z melasy a medu, což jim dává zlatavou, až karamelovou barvu.

Výsledkem je 40% rum, který stráví následujících osm let v dubovém sudu, ve kterém předtím zrála whisky a burbon. Diplomatico Reserva vznikalo velmi podobným způsobem, hlavním rozdílem jsou rumy použité pro samotný blend.

Design a balení

Všechny rumy Diplomatico nesou na láhvi podobiznu Dona Junacha. Mantuano není výjimkou, zvlášť vezmeme-li v potaz, že je zakladateli Diplomatica přímo věnováno.

Pokud znáte Diplomatico a jeho marketing, jistě jste si všimli, že si zakládá především na vznešenosti a exkluzivitě svých rumů. A právě tento sentiment je na balení i samotné láhvi velmi poznat.

Jednoduchý, a přitom luxusní design. Podle toho se většinou pozná Diplomatico.

Chuť

Pojďme se ale podívat na to nejpodstatnější. Jak tedy Mantuano vlastně chutná? Jak jsem již uvedl, Mantuano je blendem těžších rumů z melasy a medu, což mu dává do vínku velmi podobné kvality. Nečekejte tedy lehký a kořeněný rum, ale pořádně těžký rum s náznakem máslové chuti.

Alespoň tak na mě Mantuano působilo, když jsem ho poprvé ochutnal. Velmi výrazný a zapamatovatelný je také suchý ocásek.

Teprve po dalších ochutnávkách objevíte jemnější tóny, které jsou v tomto rumu přítomné. Rozpoznatelná je zejména chuť vanilky, a v menší míře také sušeného ovoce. Rum Diplomatico Mantuano si rozhodně musíte užít v čisté formě, rum mi nepřijde příliš vhodný do drinků. Lépe řečeno, v drinku plně nevynikne jeho chuť.

Vůně

Velmi zajímavé je, že Mantuano vůní trochu klame. Po prvním přivonění čekáte rozhodně lehčí rum, než jakého se vám dostane. Ve vůni je jednoznačně převládající vliv sušených švestek a mnoha druhů koření.

Pokud si přivoníte vícekrát, můžete rozpoznat také vůni dubového dřeva, kterou rum získal po sudech, ve kterých zrál.

Diplomatico Mantuano – rum na počest výjimečného muže

Rum Diplomatico Mantuano je skladem a navíc dnes 18.5.2024 za akční cenu. Využijte této skvělé nabídky a vychutnejte si Diplomatico Mantuano za neopakovatelnou cenu.

Závěr

Mantuano je velmi důstojným zástupcem Diplomatica. Pokud znáte původní Reservu, pravděpodobně vás nepřekvapí, ale kdo říká, že u rumu je nutné nevycházet z údivu. Pro každého, kdo má rád těžší rumy, bych Mantuano rozhodně doporučil.

Jeho máslovo-vanilková chuť, spojená s vůni švestek a dubového dřeva je si mě prostě získala. Věřím, že mnohé z vás zaujme také.

  • Výrobce: Diplomatico
  • Země původu: Venezuela
  • Obsah alkoholu: 40 %
  • Doba zrání: 8 let
  • Typ: Blend
Naše hodnocení

Last modified: 6. 10. 2021

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

X