Rum & Cane Merchants Mauritius XO Single Cask Rum

Rum & Cane Merchants Mauritius XO Single Cask Rum

Mám dojem, že se tato značka často označuje jako West Indies Rum & Cane Merchants a nebo jako Rum & Cane Merchants. Pokaždé jde však o jednu a tutéž značku. Značka sídlí v Londýně, ale mateřská skupina Crucial Drinks sídlí ve Skotsku. Takže z hlediska umístění to rozhodně není příliš západoindické. Ale konec filozofování, jdeme na recenzi rumu Rum & Cane Merchants Mauritius XO Single Cask Rum.

Něco málo o značce Rum & Cane Merchants

Poprvé jsem se o značce dozvěděl před několika lety. Kromě vydávání lahví Single Cask vydávají také regionální směsi z celého světa. V příštích měsících bych rád sepsal recenze dalších jejich Single Cask lahví, protože si myslím, že se jedná o poměrně zajímavé rumy, které u nás nejsou příliš známé.

Historie rumu

Recenzi dnes začínám lahví z Mauritusu a palírny La Bourdonnaiss. V roce 2006 vznikla na panství Domaine de Labourdonnais palírna Rhumerie des Mascereignes. V roce 2014 se název změnil na La Bourdonnais. Pod značkou La Bourdonnais se vyrábí řada rumů, například Classic Gold, Spiced Gold a prémiovější nabídky, jako je XO Vintage 2010.

Rum se dnes vyrábí z cukrové třtiny Sugar Cane Juice vypěstované na panství La Bourdonaiss. Na svých webových stránkách uvádějí, že se jedná o „směs“ třtinové šťávy a melasy. Rum zraje v sudech po Sherry Ex-PX.

Rum & Cane Merchants Mauritius XO Single Cask byl stáčen do lahví o obsahu 46 % alkoholu. Je 100% přírodní, bez barviv a aromat a nefiltrovaný.

Rum se dodává v takzvané karafě „cibulového stylu“ a mně osobně se ten tvar docela líbí. Rum je dodáván s robustní kulatou plechovkou pro lepší skladování – což je příjemný doplněk. V Česku jsem tento rum našel na několika e-shopech v ceně do 3000 Kč. Kamarád jej ale dovezl z Velké Británie s dalšími láhvemi a tak jsem měl možnost jej ochutnat tak trochu zprostředkovaně. Cena byla prý kolem 90 GBP.

Stáří rumu

Ve světě nezávislých lahví a vydání z jednoho sudu je naprosto klíčový údaj o stáří. Při takovém množství lahví a výběru i z menších palíren, jako je La Bourdonaiss, by absence jasného údaje o stáří mohla vést k tomu, že by se prodej přesunul jinam. Navzdory mnoha informacím o použitém sudu, destilaci atd. není na etiketě uvedeno žádné stáří kromě „XO“.

Ve světě rumů to bohužel mnoho neznamená. Ve světě rumů však X.O. (Extra Old) označuje rum, který je starý nejméně 6 let. Proto se nemohu vyjádřit k tomu, jak hodnotný tento rum může nebo nemusí být. Ne že byste měli rum posuzovat podle jeho stáří. Přesto je věk pro mnohé při nákupu těchto typů rumů důležitý. Zvláště pokud se jedná o rum za vyšší cenu.

Dalším zádrhelem je obsah alkoholu. Když si lidé kupují Single Cask rum, často mají rádi pocit, že ho dostávají přímo ze sudu, bez dalších zásahů. Pro některé je dokonce přídavek vody dostatečným důvodem pro to, že vyhledají alternativu Cask Strength.

Rum ve sklenici

V rumové skleničce má rum Rum & Cane Merchants Mauritius XO Single Cask středně tmavě hnědou barvu se žlutým až oranžovým nádechem. Barva je to skutečně moc příjemná a je radost si rum ve sklenici prohlížet.

Vůně je sladká. Jsou v ní znát sladké tóny cukrové třtiny. Po chvíli člověk rozezná také tóny vanilky a karamelu. Když necháte rum ve sklenici chvíli odpočinout, tak se rozvinou také tóny rozinek a třešní. Je to skutečně hodně chytlavá vůně. Uvidíte, že vás bude bavit jen tak k rumu přičichávat.

Chuť rumu

Sipped Rum & Cane Merchants Mauritius XO Single Cask je o něco sladší, než naznačuje jeho vůně. Počáteční vstup je velmi sladký s poctivým zásahem sladkých tónů podobných sherry a čerstvé šťávě z cukrové třtiny. Je to taková sprška sladkých tónů.

Chuť je velmi ovocná, se spoustou sušeného ovoce, švestek a angreštu.

Rum Rum & Cane Merchants Mauritius XO Single Cask Rum 0,7l 46% skladem a navíc dnes 23.2.2024 za akční cenu.

Ve středním patře se rum posouvá kořenitějším směrem, který je více ovlivněn dubem ze sudů. Na patře je rum méně sladký, sušší a pikantnější. Má skutečně kořeněný nádech. Dostávám něco, co mohu popsat jen jako velmi pálivé chilli – což mi připomíná thajské kari nebo pikantní Pad Thai. Tohle je opravdu hodně pikantní rum!

Závěr zůstává stále dost pálivý, v čele s pikantním chilli a dubovým dřevem. Počáteční sladkost PX Sherry se téměř vytratila a s doznívajícím závěrem zůstávají přetrvávající tóny cukrové třtiny a slábnoucí pálivost chilli a pepře.

Délka závěru je tak akorát a začíná doznívat v pravý čas, aby člověk dostal chuť na další doušek tohoto rumu.

Závěr

Jedná se o opravdu velmi zajímavý rum. Nejlépe jej lze popsat jako stařený Rhum Agricole s kapkou nebo dvěma Tabasca ke konci. Spojuje v sobě vše, co si přejete u stařeného Rhumu Agricole s pikantním nádechem na konci.

Naše hodnocení

Last modified: 3. 11. 2021

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

X