Limitovaná edice rumu Plantation

V tomto příspěvku nejspíš potěším všechny milovníky rumů Plantation. Internetový obchod Alkoho.cz právě naskladnil limitované edice Plantation rumů. Je to skvělá přležitost, jak si obohatit sbírku o vzácnější rumy za poměrně rozumné ceny a nebo jak si pořídit svou první investiční láhev. Limitovaná edice je limitovaná počtem. Je to rum, který se už nikdy nevyrobí a tak jeho hodnota poroste. Někdo si pořídí rumy Plantation jako investiční a někdo je s radostí vypije – třeba já. Ať tak, či onak, Plantation jsou vesměs skvělé rumy a stojí za vyzkoušení.

Historie rumů Plantation

V roce 1989 podnikatel Alexandr Gabriel objevuje Maison Ferrand, jednu z nejstarších značek lihovin v oblasti Cognacu. Pověst domu je nesporná, ale prodej zaostává. Okamžitě se ho zmocní touha a spatří v této značce šanci na úspěch. Netrvá to dlouho a Alexandre Gabriel se s nadšením ponoří do detailů řemesla výroby koňaku.

Cestování je další z vášní Alexandre Gabriela a ten díky tomu brzy vytváří specializovanou distribuční síť partnerů po celém světě. Staví na svých hodnotách a vizi domu. O dvacet let později je většina jeho zakládajícího týmu stále pohromadě.

V devadesátých letech Alexandre Gabriel projíždí Karibik a hledá nejlepší rumy tohoto regionu. Vzniká Plantation: řemeslná řada rumů z tropických oblastí. O patnáct let později se Alexandre věnuje výrobě rumu a v roce 2012 získává ocenění Master Rum Blender of the Year na Golden Rum Barrel Awards a je jmenován palírnou roku Americkým lihovarnickým institutem.

Dnes je Alexandre Gabriel prezidentem a majitelem společnosti Maison Ferrand a získává ocenění napříč kategoriemi a odvětvím. Zaměřuje se na tři hlavní destiláty, které představují vášeň a vizi společnosti Maison Ferrand: Ferrand Cognac, Citadelle Gin a Plantation Rum: autentické lihoviny, které vyjadřují jednotlivé terroiry, na nichž byly vyrobeny.

Plantation Jamaica 1998 0,7l 49,4% L.E.

Rum Plantation Jamaica 1998 byl v jamajské destilérce Long Pond Distillery vypálen v roce, kdy naši hokejisté ovládli Nagano. Tehdy to byla velká sláva. A tu slávu si můžeme připomenout i teď díky tomuto rumu. Rum zrál totiž v tropech dlouhých 20 let v sudech po bourbonu. Bylo mu to málo. Tak si dal v Evropě pauzu další 2 roky v sudech po Cognac Ferrand a navíc 11 měsíců pak ještě ležel v sudech Bardstown Fusion Series od značky Kentucky Straight Bourbon. 

Rum Plantation Single Cask Jamaica 1998 oplývá jemnou vůni s tóny manga, mučenky, kokosu, cedru, vanilky a tabáku. V bohaté chuti si užijete náznaky meruněk, zázvoru, marcipánu, lískových oříšků, datlí a medu. Je to rum, který rozhodně stojí za vyzkoušení, zvlášť pokud milujete jamajské rumy.

Plantation Guatemala XO 0,7l 43,5% L.E.

Guatemala vám odkrývá svůj poklad v podobě rumu z edice Plantation Single Cask 2021. Příběh tohoto rumu příběh v destilérce Destiladora de Alcoholes y Rones, kde po vypálení odpočívá v sudech několik let. Po stěhování do Evropy zraje 1 rok v sudech po Cognac Ferrand a 11 měsíců finišuje v sudech po dezertním víně Moscatel. Voila, limitka Plantation Guatemala XO je tady. 

Ovocnou a kořeněnou vůni rumu Plantation Guatemala XO doplňují tóny meruněk, pomerančů, hrušky, opuncie a zimolezu. V květinově ovocné chuti vás nadchnou náznaky sušených banánů, hroznů, medu a pomerančů.

Plantation Barbados Oloroso 10y 0,7l 49,5%

Tohle je klasický Single Cask trojboj. Jen co rum Plantation Barbados Oloroso 10y projde destilací ve West Indies Rum Distillery, uloží se k tropickému zrání v sudech po bourbonu. V těchto sudech si poleží dlouhých 5 let. Po přesunu do Evropy odpočívá 1 rok v sudech po Cognac Ferrand a ještě 1 rok v sudech po Oloroso Sherry.

Plantation Single Cask Barbados Oloroso 10y voní po sherry, vlašských ořechách, tabáku, kávě a karamelu. V bohaté chuti najdete tóny balsamika, kakaa, pepře, manga a muškátového oříšku. Pokud jste milovníci rumů z Barbadosu, tak by tento kousek rozhodně měl být součástí vaší sbírky. Navíc s krásnou voltáží 49,5% alkoholu.

Plantation Barbados 2014 0,7l 50% L.E.

Jak už je u limitované edice Plantation Single Cask zvykem, rum postupně vyzrává do krásy ve 3 různých typech sudů. Plantation Barbados 2014 lahvovaný v roce 2021 započal svou pouť v destilérce West Indies Rum Distillery, kde zrál 5 let v sudech po bourbonu. Pak si ještě rok poležel v sudech po Cognac Ferrand v Ervopě. Finiš patřil sudům po víně Malbeck, kde si dal rum další rok. 

Plantation Single Cask Barbados 2014 má elegantní vůni po švestkách, kokosu, vanilce, tabáku a mátě. V ovocné chuti dominují tóny kokosového mléka, čokolády, malin a banánu. Tahle limitka z Barbadosu má ještě o půl procenta víc alkoholu, než její bráška.

.

Plantation Barbados 10y 0,7l 49% L.E.

I cesta může být cíl. Rum z edice Single Cask 2021 Plantation Barbados 10y ji odstartoval v barbadoské West Indies Rum Distillery. Před přesunem do Evropy se posilnil 4letým zráním v dubových sudech po bourbonu. Pouť přes moře ho unavila natolik, že si dal 5,5 let dlouhý odpočinek v sudech po Cognac Ferrand. Kam spěchat? Rum finišoval 4 měsíce ve vybraných sudech po stoutu Brooklyn Black Ops. 

Rum Plantation Single Cask 2021 Barbados 10y se pyšní svěží a ovocnou vůní s tóny citrusů, mandlí, švestek, vanilky a kokosu. Zakulacená chuť nabízí sladší profil s náznaky broskví, karamelu, hrušky a čokolády. Dozrávání v sudech po stoutu rum ladí do tónů kakaa, kávy a dubu.

.

Plantation Trinidad 2009 0,7l 45,3% L.E.

Rum z edice Single Cask, Plantation Trinidad 2009 lahvovaný v roce 2021, začal svou pouť na ostrově Trinidad v destilérce Trinidad Destiller Limited. Tady zrál 10 let v sudech po bourbonu. Když překonal oceán, ve Francii se uložil na 1 rok do sudů po Cognac Ferrand. V Evropě si dal ještě pauzu dlouhou 11 měsíců, kterou strávil v sudech po pivu Duvel. Zajímavá kombinace, že?

Plantation Single Cask 2021 Trinidad 2009 vás uchvátí svěží a ovocnou vůní citrusů, zelených jablek, hrušek a vanilky. Chuť je prosycená tóny pražených mandlí, bílé čokolády a grapefruitu. Ale i sudy po pivu Duvel odvedly kus práce. Ve vůni a chuti najdete také karamel, slad a exotické ovoce.

.

Plantation Trinidad 2008 0,7l 49,6% L.E.

Přivítejte vyzrálou parádu, která k nám přicestovala z trinidadské palírny Trinidad Distillers Limited. Před výpravou tenhle rum z kolekce Plantation Single Cask odpočíval v tropech 11 let v sudech po bourbonu. V Evropě se přestěhoval na 1 rok do sudů po Cognac Ferrand a další rok spočinul v sudech po víně Chardonnay. Je to tedy pěkně vyzrálý rum a přiznám se, že jsem neodolal a tento kousek jsem si objednal.

Plantation Single Cask 2021 Trinidad 2008 vás potěší jemnou ovocnou vůní s tóny kdoulí, bergamotu, jablek, medu a pivoněk. Ovoce prostupuje jemnou chutí, ve které mají hlavní slovo limetka, hloh a verbena.

.

Plantation Panama 2007 0,7l 45,9% L.E.

Pomalu, ale jistě. A do krásy. Takhle zrál rum Plantation Panama 2007 lahvovaný v roce 2021. Nejdříve odpočíval 11 let v sudech po bourbonu v Panamě. Pak se vypravil na výlet přes moře do Francie, kde 2 roky dozrával v sudech  po Cognac Ferrand. A třešnička na dortu – 10měsíční finiš v sudech po víně Syrah z oblasti Côte-Rôtie. 

Plantation Panama 2007 voní po ostružinách, borůvkách, fialkách, pepři a černých olivách. V jemné a vinné chuti se objevují náznaky třešní, pomerančů, pepře a šalvěje.

.

Naše hodnocení

Last modified: 10. 1. 2022

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

X