Recenze Miracielo Spiced Rum

Botran Miracielo je ochucený rum vyráběný v Guatemale ve stejném lihovaru, který vyrábí i poměrně známé rumy Botran. Miracielo je mezi českými rumaři zatím nedoceněný rum, který zná málokdo, resp. jej málokdo ochutnal. I já jsem jej opomíjel, než se mi naskytla příležitost ochutnat jeden vzorek. A jaké jsou mé dojmy z tohoto rumu? To se dozvíte v této kratičké recenzi.

Něco z historie rumu Miracielo

Receptura tohoto ochuceného rumu pochází z roku 1953: tradiční macerace čerstvých švestek, sultánek a vanilky jsou zárukou zajímavé a údajně také podmanivé chuti. Výroba probíhá v malých množstvích, nicméně rum lze běžně zakoupit i v českých e-shopech za docela rozumnou cenu.

Láhev rumu

Osobně jsem láhev v rukou neměl, dostal jsem jen vzorek ale podle fotografií na internetu se jedná o poměrně atraktivní láhev. Láhev má hranatý tvar a postupně se k hrdlu rozšiřuje. Hrdlo je ozdobeno kůží. Zátka je korková s dřeveným víčkem. Etiketa je jednoduchá a je provedena v retro stylu. Celkově se mi láhev velmi líbí.

Rum ve sklenici

Rum má tmavě jantarovou barvu a poku jej nalijete do rumové skleničky a s tou pak zakroužíte, tak na stěnách sklenice ulpí těžké kapky rumu. To je jasným signálem, že jde o sladký rum.

Vůně rumu

Vůně je lehká, spíše parfémovaná, s tóny rozinek. Karamel a vanilka ze sudu přinášejí kulatost a jistou hloubku. Nad sklenicí přelétají některé éterické doteky s akcenty čerstvého ovoce a květin.

Po odstátí se projeví kulatější a kyselejší aspekt s dobrým buketem sladkého koření, jako je skořice a vanilka. Ovoce také získalo na mohutnosti a vykazuje poměrně velkorysé jádro, poměrně rychle obalené sirupem z třtinového cukru. Je to skutečně zajímavá a bohatá vůně a chvílemi mi lehce připomíná rumy Don Papa ale skutečně velmi vzdáleně.

Miracielo Spiced Rum skladem a navíc dnes 29.2.2024 za akční cenu.

Jak rum chutná

Chuť je kulatá a jemná, s lehkou praženou vůní (káva, melasa, pražené ořechy) a sladkým kořením (vanilka, skořice). Ve středním patře je cítit jistá hřejivost, alkohol je oděn do koření a celkově rum působí velmi příjemně. Je sladký ale ne nijak přeslazený.

Závěr je kulatý, s ovocnou chutí, která se přiklání k cukrářské straně.

Závěr

Pokud vám chutnají dochucované rumy jako Bumbu rum, Don Papa apod., tak byste tento rum měli určitě vyzkoušet. Za mě je plný atraktivních chutí a vůní. Já jsem si jej skutečně užil a docela mě mrzelo, že jsem měl k dispozici pouze jeden vzoreček.

Naše hodnocení

Last modified: 30. 12. 2021

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

X