Recenze rumů Diplomático Distillery Collection – No. 1, 2 & 3

Ať už se jedná o dekadentní Reserva Exclusiva, vyvážené Mantuano, nebo dokonce luxusní Ambassador, můžete si být jisti, že jedna (ne-li více) z lahví venezuelského výrobce rumu se určitě objeví na téměř jakékoliv degustaci rumů. Rumy Diplomático zkrátka ovládly rumový svět.

S ohledem na to asi tušíte, že jsem byl více než spokojený, když jsem měl před sebou všechny tři členy kolekce Diplomático Distillery Collection a mohl jsem je ochutnat. Dnešní nabídka barů je hodně pestrá a já jsem moc rád, že i u nás na Moravě máme tak skvěle vybavené bary a nemusíme už za kvalitními rumy jezdit do Prahy.

V následujícím článku jsem uvedl několik podrobností týkajících se kolekce i jednotlivých rumů. Jsou to mé osobní dojmy z těchto destilátů a budu rád, když se podělíte o své zkušenosti do komentářů.

Diplomático Distillery Collection No.1 Batch Kettle Rum

  • Primární složka: med z cukrové třtiny
  • Destilační postup: kanadský šaržový kotlový destilát
  • Stáří: 6 let
  • Sud: sudy z amerického bílého dubu, po bourbonu a po sladové whisky
  • Obsah alkoholu: 47 %

Diplomático Distillery Collection No.2 Barbet Column Rum

  • Primární složka: melasa z cukrové třtiny
  • Destilační postup: Francouzský Barbet Column Still
  • Stáří: 4 roky
  • Sud: sudy z amerického bílého dubu, po bourbonu a sladové whisky
  • Obsah alkoholu: 47 %

Diplomático Distillery Collection No.3 Pot Still Rum

  • Primární složka: med z cukrové třtiny
  • Destilační postup: skotský měděný kotlíkový
  • Stáří: různé
  • Sud: sudy z amerického bílého dubu, po bourbonu a sladové whisky
  • Obsah alkoholu: 47 %

Co je to Ron Diplomático Distillery Collection?

Každá láhev v kolekci je opatřena datem a sériovým číslem. Kolekce Diplomático Distillery Collection se poprvé objevila na scéně v roce 2017, kdy byly vydány rumy No. 1 Batch Kettle a No. 2 Barbet. Při svém vzniku měly tyto vytříbené rumy představit dva z pilířů, na kterých stojí většina rumů Diplomático, a to Reserva Exclusiva a Mantuano.

Ale až v roce 2019 se na pulty dostal třetí a poslední dílek skládačky. S nabídkou No. 3 Copper Pot Still byly nyní k dispozici k dekonstruované degustaci tři rumové exprese, které Diplomático míchá, aby dosáhlo svých celosvětově oblíbených destilátů.

Stejně jako původní No. 1 a No. 2 je i rum No. 3 Pot Still individuálně sériově označen číslem láhve a šarže a měsícem/rokem destilace. Stejně tak je i lákavě zabalen.

Níže se věnuji podrobnostem jednotlivých destilačních metod, jejichž výsledkem jsou tři různé rumy. Podělil jsem se také o několik poznámek k zážitkům z popíjení každého z nich. A opět vás vyzývám, přidejte i vaše zkušenosti.

Recenze rumu Distillery Collection No. 1 – Batch Kettle Rum

Batch Kettle Still společnosti Diplomático byl dodán do La Mielu (Venezuela) v roce 1959 kanadskou společností Seagram’s Int of Canada, která byla vlastníkem provozu až do roku 2002.

Nejčastěji se používá při destilaci žitné whisky, při výrobě rumu No. 1 se používá Diplo’s Batch Kettle Still a med z cukrové třtiny. Destilát pak zraje v sudech po bourbonu a whisky z amerického dubu po dobu minimálně 6 let. Výsledkem je silný a aromatický rum, který slouží jako základ většiny rumů Ron Diplomático.

Jak chutná rum Diplomático Distillery Collection No.1 Batch Kettle Rum

Ve sklenici se rum No. 1 Batch Kettle Rum neliší od toho, co člověk od Dipla očekává. Buket je mírně sladký s tóny vanilky a zralého ovoce. Sladká esence je však příjemně vyvážena kořením. Ještě před ochutnáním je znát, že je tu něco nového, něco jiného.

V chuti je No. 1 lehká a hladká. Zatímco tradiční Reserva Exclusiva může být pro někoho poměrně dost sladká, v No. 1 nejvíce vynikne její intenzita, i když jen na první pohled.

Charakteristická sladkost rumu Diplomático je stále přítomna, přesto je mnohem tlumenější, než by člověk mohl očekávat. Dřevo a karamel přetrvávají jako dochuť, i když překvapivě vysoký obsah alkoholu je to, co podle mě přetrvává nejvíce.

Recenze rumu Diplomático Distillery Collection No. 2 Barbet Column Rum

Rum Diplomático No. 2 začíná jako melasa z cukrové třtiny, která se následně destiluje v Barbet Column (kontinuálním) destilačním přístroji. Stejně jako předchozí Batch Kettle Still byl i Barbet Still dovezen do Venezuely z Francie v roce 1959.

Po destilaci rum No. 2 podobně zraje v sudech po bourbonu a whisky z amerického dubu, avšak zraje o něco kratší dobu, a to 4 roky.

Jak chutná Diplomático Distillery Collection No. 2 Barbet Column Rum

Průsvitný a zlatavý rum Barbet Still No. 2 ve sklenici mnohem více připomíná sirupovitou Reservu Exclusiva než rum No. 1. Jsou v něm také cítit tóny dubu a tropického ovoce.

Po ochutnání lze jistě začít chápat, jak by mohla být směs předchozího No. 1 i současného No. 2 formulována tak, aby vznikla obchodní značka rumů Diplomático. Rum No. 2 je ovocný a máslový, také s tóny vanilky, i když závěr je mírnější a delší. Pro mě osobně je No. 2 nejméně povedený rum z trojice. Ale ještě mu dám určitě šanci.

Recenze rumu Diplomático Distillery Collection No.3 Pot Still Rum

Stejně jako u No. 1 se k výrobě rumu No. 3 používají měděné kotlíkové destilační přístroje, které se tradičně používají k destilaci skotské whisky. Nicméně, vložen do rukou Dipla “Maestro Ronero” a ve spojení s medy z cukrové třtiny vzniká rozhodně odlišný produkt.

Rum No. 3 zraje v malých sudech z amerického dubu, “dokud nedosáhne optimální zralosti”. Nepodařilo se mi zjistit, jak dlouho přesně tento rum zraje, ačkoli internetové zprávy uvádějí až 8 let. Na láhvi, kterou jsem recenzoval, bylo uvedeno datum destilace v červnu 2010, takže tento neformální odhad se zdá být relativně přesný.

Jak chutná Diplomático Distillery Collection No.3 Pot Still Rum

Ve sklenici má rum No. 3 Pot Still zářivou tmavě jantarovou barvu. Při úvodním přičichnutí se rovněž projeví hluboké ovocné aroma, mnohem intenzivnější než u ostatních rumů z této sady Distillery Collection.

První chuť destilátu No. 3 je výrazně suchá. Ovocná esence v nose navíc ustupuje do pozadí výrazným citrusovým a máslovým tónům. Dub propůjčený sudy po bourbonu je také patrný, i když rozhodně ne v nějak velké míře. Pro mě osobně je to skvělý rum, který si určitě budu vychutnávat pravidelně.

Celkový dojem a poměr cena/výkon

Jako hlasitý fanoušek téměř všeho, co Diplomático dokáže nalít do pěkné lahve, jsem byl nadšený, že jsem měl možnost vyzkoušet všechny tři láhve této kolekce destilátů. Docela rád jsem si udělal čas na rozebrání toho, co jednotlivé destiláty nabízejí a jak se tyto jednotlivé prvky spojují do výsledných produktů, které jsem si tak oblíbil (jmenovitě Reserva).

Zážitek je to jedinečný a přesvědčivý, zejména pro ty, kteří chtějí dále vzdělávat své chuťové buňky, pokud jde o rafinované rumy. Pokud máte tu možnost, tak si degustaci této svaté trojice také vyzkoušejte. Omrkněte bary ve vašem okolí, zda-li nabízejí tuto kolekci.

Závěr

Ta cena, ta cena. Láhev rumu z této kolekce se prodává za cenu kolem 1500 Kč a panáka si dáte tak za 200-300 Kč, takže to není úplně levné pití. Každopádně si myslím, že investice do těchto láhví se vyplatí – proto jsem si je sám objednal, tedy kromě No. 2 ale na tu beztak taky dojde.

Pravda – cena, stejně jako chuťový profil jednotlivých rumů, nemusí nutně svádět k pravidelné konzumaci. Podle mého názoru jsou to tři lahve rumu, které rozbalíte, když přijde výjimečná návštěva. Sada může být také hezkým dárkem pro milovníka rumů.

Naše hodnocení

Last modified: 24. 11. 2021

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

X