Recenze rumu Diplomático Planas

Diplomático vyrábí světově proslulé destiláty z úpatí And. Rumy Diplomatico asi zná každý. Dají se sehnat v supermarketech a jsou často považovány za kvalitní rumy za rozumnou cenu. Tento bílý rum podtrhuje vše, co na této palírně milujeme – je to komplexní destilát, sladký a kořeněný, ve kterém se mísí tóny karamelu, chilli a mletých ořechů. Vyzkoušejte ho například v martini se suchým vermutem a uvidíte, jak vám tento mix zachutná.

Jaký je příběh Diplomático Planas?

Diplomático je tak trochu mýtická palírna. Sídlí na úpatí And ve Venezuele a funguje v souladu s přírodou. Lihovar je v rodinném vlastnictví a je provozován od roku 2002, kdy jej koupila společnost Destilerias Unidas S.A., čímž ukončila řetězec konglomerátních vlastníků.

Diplomático se řídí heslem „destiluj vědomě“. Společnost klade při výrobě velký důraz na udržitelnost. Vedlejší produkty se znovu využívají, kdekoli je to možné (vinasse neboli „odpad“ z kvašení se znovu používá jako hnojivo pro více než 1 000 hektarů cukrové třtiny) a větší zbytky se používají jako doplněk krmiva pro přibližně 2000 místních buvolů a krav.

S cílem přispět k maximální efektivitě zemědělství podporuje lihovar venezuelskou organizaci Fundana. Tato nezisková nadace se zabývá výzkumem a vývojem pesticidů a nových odrůd cukrové třtiny, čímž zlepšuje životní podmínky místních zemědělců, kteří těží z vyšších výnosů plodin. Díky angažovanosti lihovaru v projektu pojmenovala Fundana Venezuela novou odrůdu cukrové třtiny, která je výsledkem více než desetiletého výzkumu, „La Diplomática“.

Tento závazek k udržitelnosti a společenské odpovědnosti je inspirován odkazem místního šlechtice Dona Juancha. Ten byl proslulý svou vášní pro rum a celý život strávil hledáním exotických lihovin a budováním záviděníhodné sbírky. Koncem 19. století si Don Juancho uvědomil, jak velký význam má pro kvalitní rum životní prostředí. V údolí Planas se o něm traduje taková legenda, že jeho portrét dodnes zdobí každou láhev Diplomático.

Jak se vyrábí Diplomático Planas?

Bílý rum obvykle zraje v nerezové oceli, často maximálně tři roky. Právě toto zrání udržuje tekutinu bezbarvou a odlišuje ji od tmavších rumů, které často zrají v dubových sudech. Diplomático Planas je starší, protože obsahuje destiláty, které zrály šest let v sudech po bourbonu. Směs je poté až šestkrát filtrována dřevěným uhlím, aby se odstranila barva, a vzniká tak komplexní, dobře vyzrálý bílý rum.

Jak Diplomático Planas chutná?

Ve vůni je Diplomático Planas plný jemné vanilky a čerstvého kokosu. Tyto dvě složky se dostávají do pozadí chuti, kde je odsouvá hutný karamel a výbuchy čerstvého nakrájeného chilli.

Diplomático Planas skladem a navíc dnes 18.5.2024 za akční cenu.

Jak se rum pije?

Miluji ho v martini. Tento mix mix tak jednoduchý, jak jen může být. V míchací sklenici smíchejte led, 50 ml Diplomático Planas, 10 ml suchého vermutu Dolin a kapku sherry, jemně promíchejte a poté přelijte do sklenice typu coupe. Tento drink si zamilujete, to mi věřte!

Naše hodnocení

Last modified: 4. 12. 2021

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

X