Recenze rumu Flor de Caña Centenario 18y

Flor de Caña – anglicky Sugar Cane Flower je nikaragujský výrobce rumu. Pochází z nádherného města Chichigalpa, kde od roku 1890 sídlí lihovar a cukrovar San Antonio. Z řady Flor de Caña jsem rumy již několikrát hodnotil a ochutnal – a velmi mi chutnaly. Takže rád sepíšu recenzi na další rum z této řady, tentokrát Flor de Caña Centenario 18y.

Flor de Caña Centenario 18y je jedním z prémiovějších rumů řady Flor de Caña. Jeho obsah alkoholu v lahvích je 40 % a láhev vás vyjde na cca 1000 Kč, takže se jedná o rum za průměrnou cenu. Ani nijak drahý ale ani extrémně levný.

Rumy Flor de Caña se vyrábějí ve vícekolonovém zařízení, poté zrají v sudech po bourbonu a mísí se, aby vznikly různé rumy z této řady. Kromě sloganu „Slow Aged“ je marketingový přístup Flor de Caña poměrně jednoduchý a přímočarý.

Láhev

Láhev je čtvercová a působí stylově. Pravá korková zátka je obzvláště velká a grandiózní s nápisem Flor de Caña na vrcholu. Prezentace je velmi elegantní a moderní a hodí se k tomuto typu rumu v této cenové kategorii. Když konkurujete rumům jako Diplomatico nebo Zacapa, musíte mít zkrátka dobře vypadající láhev.

Rum Flor de Caña Centenario 18y skladem a navíc dnes 18.5.2024 za akční cenu.

Rum ve sklenici

Nalitý do sklenice má Centenario 18 sytě tmavě hnědou barvu se záblesky červené a oranžové. Vůně je bohatá a známá. Velmi mi připomíná dobře vyváženou Gran Reservu 7. Karamel, karamel, hořká čokoláda, lískové oříšky a malý dotek tabáku a zase karamel dodávají Flor de Caña Centenario 18y sladkou, ale ne přehnaně mazlavou vůni. Je pěkně vyvážená a i když ve vůni převládá karamel, je příjemná. Vůně není nijak agresivní a je moc příjemná.

Chuť rumu

Flor de Caña Centenario 18y má 40 % obsahu alkoholu a je to velmi příjemné pití. Není to žádná obrovská, intenzivní chuťová bomba. Není to rum, který by vám vyrazil dech. Je to však velmi příjemný, přiměřeně komplexní nápoj, který si vychutnáte při návratu domů z práce, u knížky nebo s kamarády na večírku.

Pokud vám chutnaly jiné rumy Flor de Caña, bude vám tento rum dost povědomý. Jeho profilem prochází oříšková chuť, která je pro produkty Flor de Caña poměrně charakteristická. Všechny tóny se při popíjení pěkně přenášejí. Není příliš sladký a zachovává si suchost, která je obzvláště znát v závěru.

Ten je středně dlouhý, ale pěkně vyvážený. Je v něm patrná dobrá kořenitost a příjemné vysušení v ústech, které vás hezky připraví na další doušek.

Závěr

Pokud znáte spíše rumy jako Diplomatico Reserva Exclusiva a nebo Zacapa, může být tento rum způsob, jak vyzkoušet „neokoukaný“ rum. Je jemný, s přirozenou a nepřehnanou sladkostí.

Je to poměrně lehký, elegantní styl rumu, který je v ústech velmi příjemný. Za mě je to za danou cenu moc příjemný rum, který by neměl chybět v žádné rumové sbírce.

Naše hodnocení

Last modified: 16. 1. 2024

X