Recenze rumu Mount Gay 1703 Master Select

Rok 1703 je významným rokem ve světě rumu. V tomto roce byl totiž na ostrově Barbados poprvé vyroben rum Mount Gay, což z něj činí jednu z nejstarších, ne-li vůbec nejstarší značku rumu na světě. Protože Barbados leží jako brána z Atlantiku do Karibiku, námořníci ze Starého světa často využívali ostrov jako první odpočívadlo na cestě do Nového světa. V 18. a 19. století byl proto Barbados ideálním místem pro obchod mezi oběma světy. Součástí tohoto obchodu byl i rum, a proto je ostrov považován za místo, kde se zrodil obchod s rumem.

Rum Mount Gay 1703 Master Select je prémiová rumová směs, která obsahuje vyzrálé kotlíkové a koloniální rumy z dobře vyzrálých sudů v ceněné kolekci Mount Gay. Tyto sudy mají stáří v rozmezí 10 až 30 let a obsahují jedny z nejstarších rumů, které Mount Gay nabízí v oblasti řemeslného zpracování a kvality. Ano, čtete dobře, v rumu najdete zastoupení až 30 let starých destilátů. Síla, že? Master Distiller společnosti Mount Gay, Allen Smith, zřejmě osobně vybral 55 sudů použitých v rámci směsi Master Select.

Láhev rumu

Přiznám se, že rum jsem si nekoupil ale dal jsem si jej v baru při cestě po Turecku. Barman mi láhev půjčil a mohl jsem si ji prohlédnout a osahat ale byly to v řádu minuty, co jsem měl možnost ji držet v rukou. Jak ale můžete vidět z fotografií, rum je dodáván v poměrně atraktivní oválné karafě s velkým béžovým písmem napsaným rokem 1703 a pod ním zbytek názvu značky „Master Select“.

Na skleněné karafě je vyražena mapa Barbadosu s hvězdičkou znázorňující polohu palírny Mount Gay Distillery. Lahve jsou dodávány v atraktivní černé krabici a vše by mělo působit dojmem „luxusu“.

Etiketa

Etiketa pod ním je umístěna pod úhlem, aby upoutala pozornost kupujícího, a obsahuje informace o rumu. Rok vydání (2016), počet sudů (55) ve stáří od 10 do 30 let, které byly použity při míchání, a číslo jednotlivých lahví (celkem z 12 000).

Rum ve sklenici

Rum Mount Gay 1703 Master Select se v mé sklenici projevoval jako měděný/bronzový destilát. Nicméně, neužil jsem si jej na 100%, protože mi byl naservírován do „whiskovky“. Když jsem sklenici pomalu nakláněl a točil s ní, viděl jsem, že se na vnitřní straně rumu usazuje olejovitý lesk. Na stěnách sklenice se tvořily typické dlouhé nohavice.

Vůně rumu

Počáteční vůně je plná melasy a tresti zkalené jakoby cigaretovým kouřem. Dub a pomerančová kůra o sobě začnou dávat vědět a brzy se do závanu dostane hnědý cukr a bohaté pekařské koření (vanilka, skořice a hřebíček). Chuchvalce suchého ovoce (rozinky a datle) a kousky lékořice zabarvují melasu, zatímco v dubu se objevují náznaky něčeho pikantního. Komplexnost rumu je působivá a vysoké hodnocení ostatních rumařů je tedy zřejmě zasloužené.

Mount Gay 1703 Master Select skladem a navíc dnes 18.5.2024 za akční cenu.

Chuť rumu

Dojmy z vůně se velmi dobře přenášejí do chuti. Je zde cítit sladkost hnědého cukru, která se prolíná s dubovým kořením pomerančové kůry a zanechává dojmy karamelu a pomerančové čokolády. Ano, jakobyste si dali hořkou čokoládu s karamelem. Hned jsem si vzpomněl na čokoládu Lind. Výrazná je i vanilka a muškátový oříšek a velmi působivý je způsob, jakým se všechny tyto chuťové dojmy spojují a dohromady tvoří jednu unikátní chuť.

Závěr

V Česku se tento rum prodává za cenu 3500 – 4500 Kč. Přemýšlím, jestli je ta cena odpovídají a odhaduji, že ano. Pokud máte možnost za tu cenu mít blend s až 30 letými rumy, tak je to cena velmi dobrá. Řekl jsem si, že letos to s nakupováním rumů trochu omezím ale když je teď ta láhev v akci za 3500 Kč, tak si tím omezováním nejsem úplně jistý. Za mě je to úžasný rum. Vlastně většina rumů značky Mount Gay jsou úžasné rumy ale tento jim nejspíš vede.

Naše hodnocení

Last modified: 16. 1. 2024

X