Recenze rumu Michlers Jamaica Rum 5y

Rum Michlers Jamaica Rum 5y má na svědomí značka Albert Michler Distillery. Pro mě je to značka docela známá, protože stojí také za poměrně oblíbeným sladkým rumem Austrian Empire Navy Reserva 1863. A tak jsem nemohl odolat pokušení, když jsem měl možnost ochutnat rum Michlers Jamaica Rum 5y.

Něco málo o značce

Albert Michler Distillery sídlí v britském Bristolu. Destilérka se těší celosvětové oblíbenosti právě díky výrobě prémiovějších lihovin, jako jsou likéry, rumy, gin a originální absinth. Historie likérky sahá až do první poloviny 18. století. Původní společnost byla založena ve vesnici Buchsdorf (Buková) u česko-polské hranice v okrese Jeseník. Ano, lze tedy napsat, že kořeny této likérky jsou téměř české.

Původně likérka zásobovala kompletně celou Rakousko-uherskou monarchii. Značka „Albert Michler’s Original Buchsdorfer“ se pak posléze proslavila po celém světě díky vysoké kvalitě a oblíbenosti svých produktů. Dodávala nápoje do císařské a královské domácnosti a jejich destiláty si oblíbili také nejrůznější známé osobnosti té doby. Albert Michler byl prvním z distributorů jamajského rumu ve střední Evropě, dodával také rum pro rakouské císařské námořnictvo. Základem prvního absinthu byly byliny a koření, které byly sbírány v místní horské přírodě. Zde jsou nejspíš počátky tradičního českého absinthu.

Ocenění s úspěchy společnosti

V uplynulých letech navštívili zástupci společnosti několik zajímavých rumových akcí po celé Evropě. Tvrdá práce se vyplatila a firma získala slušnou řádku ocenění.

Na jaře 2016 se tým společnosti vydal do Madridu, kde se konala mezinárodní rumová konference. Během dvou dnů konání akce byli zástupci týmu doslova zahlceni úžasnými rumovými vůněmi a chutěmi. Měli možnost vyslechnout mnoho pozoruhodných přednášek o nových trendech na trhu a výrobě rumů. Absolutním vítězem se stal jejich rum Albert Michler Artisanal White Rum 40%, který získal ocenění DOUBLE GOLD. Dalším oceněným byl Albert Michler Overproof Rum 63% se svou ZLATOU medailí a v neposlední řadě Albert Michler Jamaica Dark Rum 45% se STŘÍBRNOU medailí.

V říjnu 2016 se zúčastnili každoročního německého rumového festivalu v Berlíně. Na této jedinečné akci jste mohli najít obrovský výběr nejlepších světových rumových produktů. Jak zástupci společnosti doufali, byli obohaceni o informace o nejnovějších trendech a produktech v oboru. A také o ochutnávky. Ochutnali spoustu skvělých rumů. Každopádně hlavním důvodem, proč tam byli, bylo šíření lásky ke skvělému rumu. Tři jejch výrobky byly oceněny: Austrian Empire Navy Rum Reserva 1863 a Austrian Empire Navy Rum Solera 18 získaly oba stříbrnou medaili a Albert Michler Overproof Rum 63% získal BRONZOVOU medaili.

Na konci října 2017 se opět vydali do Španělska, tentokrát však do Barcelony! Barcelonský rumový kongres (BRC) byl skvělou akcí, na které se setkali se starými přáteli a navázali i nová přátelství. Akce nabídla vzrušující nové trendy v rumovém a mixologickém průmyslu a úžasné projevy rumových odborníků. Ani tentokrát z BRC neodjeli bez medailí. Albert Michler Overproof Rum 63% a Albert Michler Jamaica Dark Rum 45% získaly BRONZOVÉ medaile.

O rumu Michlers Jamaica Rum 5y

Rum Albert Michler používá pouze „čistou jamajskou a trinidadskou melasu“, vyrábí se kontinuální a kotlíkovou destilací a poté zraje až dva roky v sudech z bílého dubu.

Michlers Jamaica Rum 5y 0,7l 40% skladem a navíc dnes 16.4.2024 za akční cenu.

Tmavý rum je směsí vysokoesterových kotlíkových rumů z Jamajky – Hampden Distillers na Jamajce a New Yarmouth na Jamajce, které zrají v sudech z amerického a francouzského dubu. Rum vyžaduje minimálně 5 let zrání, je směsí rumů, které mohou zrát až 25 let. Množství podstatně zestárlého rumu ve směsi je však téměř vždy velmi malé. Berte ho takový, jaký je… rum určený k míchání. Hodí se do tropických nápojů, lodních drinků, koly – prostě tak, jak máte rum rádi. To o rumu píše sám výrobce.

Vůně a barva

Vůně je hodně výrazná, hned z počátku lze cítit tóny vanilky a dřeva. Rum je aromatický a voní dost sladce. Už to napovídá, že pro zaryté rumaře milující sušší pitivo to nebude to pravé.

Chuť rumu

Chuť je zajímavá a rozhodně mě mile překvapila. Je to sice levný rum ale když jej srovnám s ostatními rumy do 500 Kč, tak je to prostě o level dál. Ke grilovačce nebo popíjení s kamarády nerumaři to bude prostě ideální pití. Ucítite melasu, hrozny, dřevo a… cukr. Ano, rum je na můj vkus docela sladký ale není to rozhodně jeho nevýhoda. Do coly je určitě moc fajn a uvidíte, že s ním uděláte radost všem kamarádům na párty.

Závěr

Tento tmavý rum má jedinečnou povahu, vyrábí se pouze z čisté jamajské melasy, následně se destiluje kontinuální a kotlíkovou destilací a zraje až 5 let v sudech z bílého dubu. Albert Michler Dark Rum se snadno používá do luxusních míchaných nápojů. Dokonale se hodí k vychutnání při pokojové teplotě nebo na ledu. Je také ideální přísadou do různých sladkých i slaných receptů. Tmavý rum se od zlatého liší tím, že v konečném produktu zůstává část zbytkové melasy, která mírně osladí jeho chuť. Za mě je to za danou cenu pardání rum na míchačku. Do pětikila můžete mít třetinový značkový rum, za který se výrobce rozhodně nemusí stydět.

Naše hodnocení

Last modified: 10. 5. 2022

X