Recenze rumu Hampden Estate Overproof

Na Hampden jsem se chystal už pěkně dlouho. Respektive na jeho recenzi. Rumem Hampden Estate Overproof jsem se bavil vlastně celý rok 2020. Dal mi jej kamarád rumař, ať jej vyzkouším a ten rum si mě získal na první ochutnání. Když jsem jej ale doporučoval dál, tak jsem se často setkával s rozporuplnými reakcemi. Buď dotyčným chutnal tak, že jej označovali za TOP rum a nebo jim nechutnal vůbec. Nebylo tam prostě nic mezi, žádné „neurazí ale ani nenadchne“. Jamajské rumy z palírny Hampden jsou zkrátka hodně specifické a hodně rumařů tvrdí, že se k nim musíte zkrátka propít a pak je milujete. Jaký je rum Hampden Estate Overproof? To se dočtete v této rumové recenzi.

Muzeum, kde pálí nejlepší rumy

Když jsem hledal podklady pro tuto recenzi, tak jsem se o palírně Hampden dočetl, že prý je vpodstatě jakýmsi funkčním muzeem výroby jamajského rumu a že tam razí filozofii „pokud to není rozbité, tak to neopravujme nebo nevyměňujme“.  Možná je právě tahle filozofie cestou k tak specifickým rumům, jakými rumy Hampden bezesporu jsou.

Hampden, jako rumařův oblíbenec

Teď už je Hampden mezi rumaři docela zajetý rum a je ho plný Facebook. Ale co si pamatuju, tak ještě začátkem loňského roku tomu tak nebylo. Dostal jsem někdy po Novém roce od kamaráda láhev a ten se u toho tvářil, jako kdyby mi právě předával nějakou svatou relikvii, minimálně Turínské plátno. Není tedy divu, že jsem byl na ochutnávku patřičně natěšený. Tehdy jsem se vrátil zrovna z měsíční cesty po Barmě, kde jsem prakticky denně popíjel jejich levné třtinové rumy (na ty plánuji taky recenzi), takže jsem se těšil, až ochutnám zase něco kvalitnějšího. Abyste mi rozuměli, Barma je plná třtiny, jakožto i zbytek tropické Asie. V Thajsku seženete luxusní rumy neznámých palíren za pár korun a budete chrochtat blahem. Stejně tak i na Filipínách. Ale v Barmě asi dobrej rum udělat neumí. Dá se na ně zvyknout, jsou určitě lepší, než většina rumů nabízených u nás v cenách okolo 500 Kč ale chrochtat blahem asi nebudete. Spíš si na ně po pár dnech zvyknete. Barmánci jsou pořádní ochlastové a alkoholová kultura v Barmě, to vydá na samostatný článek. Naštěstí jsou tam rumy extrémně levné a sedmičku 8letého rumu tam koupíte třeba za stovku.

Nicméně zpět tedy k rumu Hampden Estate Overproof 60%. V roce 2019 byl tento rum spolu s rumem Hampden Estate 46% představen poprvé v Česku. Postaral se o to tehdy sám Luca Gargano, což je spolumajitel společnosti La Maison and Velier (LMDW & Velier), která má na svědomí distribuci rumů Hampden. Pan Luca Gargano v tom roce udělal takové menší „turné“ po Evropě, při kterém představoval výše zmíněné rumy. Měly to být jakési základní vlajkové lodi oné palírny Hampden.

Postupně se rumy začaly dostávat do nabídky českých obchodů ale co si pamatuji, tak první rok zůstaly jaksi bez povšimnutí. Změnilo se to dle mého až loni, kdy najednou všichni radikální rumaři začali postovat fotky láhví Hampden a pokud někdo hodil odkaz na nějaký sladký rum, třeba klasiku Bumbu rum nebo Zacapu, tak odpovědí mu byl Hampden.

Láhev rumu

A tak jsem tedy spěchal z našeho setkání s kamarády domů, abych mohl ochutnat onen rum. Pár dní ještě musel na otevření počkat ale pak se rum dočkal a já vlastně také. Přiznám se, že láhev rumu Hampden Estate Overproof 60% se mi nelíbí. Vůbec se mi nelíbí. Mám rád buď graficky vymazlené láhve, resp. etikety, jako mají třeba rumy Don Papa a nebo naopak láhve s čistým designem, třeba jako mají rumy Rammstein. Ale tenhle rum, resp. jeho láhev, na mě působí tak nějak obyčejně. Což ale není špatně, protože po ochutnání zjistíte, že tenhle rum si na nic nehraje a nemá potřebu se schovávat za přeplácanou etiketu. Láhev je tak nějak podobná ostatním Velier rumům. Na tmavé láhvi je žluto-oranžová etiketa, na které je popsán proces výroby rumu a veškeré informace o něm. Láhev působí masivně a dobře se drží.

Vůně rumu

A už se to blíží, jdeme otevřít láhev a nalít si první skleničku tohoto rumu. Miluju aromatické rumy a tohle byla doslova láska na první přičichnutí. Už když jsem rum naléval do sklenky, tak voněl tak silně, že jsem měl nutkání k němu pořád přičichávat. A dělám to dodnes. V rumu lze cítit banány a pak něco, co voní jako tutti frutti. Znáte ty malé voňavé želé bonbóny? Tak přesně ty tam cítím a k nim banány a květiny. Lidi, tohle je čichovej orgasmus. Co v rumu necítím je ananas, který ale mnozí zmiňují. Je to úžasná vůně, kterou budete chtít cítit stále dokola.

Hampden Estate Overproof ve sklenici

Pokud si rum nalijete do rumové sklenice, tak doporučuji s ní zakroužit proti světlu. Nejen, že si vychutnáte znovu onu vůni, která se rozvine naplno ale užijete si i tu krásnou zlatou barvu. Zlatá je taková jemná, takže napovídá, že v rumu byste hledali karamel marně. Když se sklenkou zakroužíte, tak na stěnách ulpí slzy a drží se tam pěkně dlouho.

Rum Hampden Estate Overproof skladem a navíc dnes 22.5.2024 za akční cenu.

Chuť rumu

První ochutnání mi dalo pěkně zabrat. Přiznám se, že 60% rum si denně nedávám a tak jsem na jazyku nejprve ucítil lehké zaštípání a rum mě pěkně nakopl. Podruhé už to bylo mnohem lepší. Ústa i jazyk už byla připravena na kamarádství s 60 % a tak jsem si už naplno mohl vychutnat chuť rumu. Opravdu to není rum pro úplné začátečníky. Pokud to ale nevzdáte, tak vám budou odměnou tóny tropického ovoce a jemná smetanová sladkost. V rumu jsou opět cítit banány a snad i mango. Ananas v něm zkrátka necítím ale to nevadí, ta chuť je zkrátka podmanivá. Dochuť je lehce dřevitá a cítít lze vanilku s oříšky. Je to bezesporu jeden z nejzajímavějších rumů, který jsem v roce 2020 ochutnal.

Závěr

Tohle byla velká láska. Rum Hampden Estate Overproof se stal mým oblíbencem. Je to sice rum s 60 % alkoholu ale díky své úžasné chuti to po pár degustacích ani nepoznáte. Je to dokonalé pití, které si vás získá nejen tou božskou chutí ale také svou neskutečnou vůní. Pokud to myslíte s rumy vážně, tak Hampden Estate Overproof musíte prostě ochutnat.

Naše hodnocení

Last modified: 6. 10. 2021

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

X