Recenze rumu Millonario XO

Ron Millonario XO Reserva Especial Rum je rum, který pochází z Peru. Zde jsem se s rumem vlastně také poprvé setkal, když jsem v Limě nakupoval suvenýry před cestou domů. Tehdy jsem si jej ale jen vyfotil, protože byl oproti ostatním lahvím poměrně drahý.

Něco málo o značce

Bylo docela těžké tento rum „zkoumat“, protože ani na webových stránkách Ron Millonario o něm nejsou žádné informace. Webové stránky sice hovoří o třech starých skotských koloniích a pomalém destilačním procesu, který se používá k výrobě jejich rumu z melasy z cukrové třtiny, nicméně lihovar, který rum vyrábí, není zmíněn (pouze to, že se nachází na severu Peru). Naznačuje se, že tento lihovar používá při kvašení vlastní speciálně vybrané kvasinky, a zmiňuje se o vlastních bednářích lihovaru, kteří vyrábějí vlastní sudy na zrání z amerického a slavonského dubu.

Informace se dají najít o mladším Ron Millonario Solera 15 Reserva Especial a z jejího mladšího sourozence můžeme pravděpodobně odvodit některé důležité informace o Ron Millonario XO. Solera 15 Reserva se vyrábí čtyřstupňovým procesem Solera, přičemž v posledním stupni dosahuje nejstarší rum ve směsi 15 let. Lze předpokládat, že u XO se zavádí pátý stupeň Solery, který přináší nejstarší rum ve směsi někde v rozmezí 18 až 21 let, i když jsem slyšel tvrzení, že nejstarší rum ve směsi může být starý až 30 let. Tomu ale popravdě moc nevěřím.

Ačkoli se konkrétní údaje o rumu Ron Millonario XO Reserva Especial hledají těžko, dává mi to příležitost recenzovat tento destilát doslova bez předsudků a bez ovlivnění jakýmikoliv údaji.

Láhev rumu

Rum Millonario XO se prodává v atraktivní obdélníkové láhvi. V několika e-shopech jsem viděl také kartonový obal. Myslím, že tato karafa rum opravdu zdobí a v mé rumové vitríně bude působit vizuálně velmi pěkně. Ano, rum ještě nemám ale je na cestě – víc o tom píšu v závěru. Horní uzávěr je korkový a při otevírání láhve se ozve to příjemně uspokojivé lupnutí, které má každý rumař určitě moc rád.

Rum ve sklenici

Rum se v rumové sklenici projevuje sytě hnědou karamelovou barvou a bezprostřední vůně je plná kořeněného dubu, spousty tmavého karamelu a pěkného bohatého tabáku. Když sklenici nakloním, přivítají mě silné nohavice, které se poměrně pomalu táhnou zpět do sklenice.

Jak sklenice dýchá, vůně koření se stupňuje s luxusní vůní vanilky, tmavě hnědého cukru, skořice, hřebíčku a dalšího koření. Zdá se mi, že zachytávám náznaky suchého ovoce, které tak trochu připomínají ovocný koláč. Můj pocit je, že vůně je velmi dobře vyvážená. Dub se příjemně doplňuje se sladším pekařským kořením a musím přiznat, že se nemohu dočkat, až si loknu.

Chuť rumu

Když jsem se poprvé napil tohoto rumu, tak jsem vpodstatě okamžitě zbystřil a řekl si něco jako: „Tyvole, to je fakt dobrej rum!“ A další doušky a ochutnávky tuto mou prvotní reakci jenom potvrdily. Hlavní chutě karamelu/melasy, dubu a koření se zdají být dokonale propojeny. Tóny rozinek, fíků, tabáku a čokolády se zdají být tím správným akcentem, který z tohoto rumu dělá lahodnou chuť. Je v něm hodně sladkosti, ale ta je zmírněna ostřejšími chutěmi, takže rum nikdy nepůsobí příliš sladce, ale prostě lahodně.

Rum Millonario XO 0,7l 40% skladem a navíc dnes 22.5.2024 za akční cenu.

Sladké ovoce plné koření zanechává svou dlouhou stopu. Závěr je skutečně příjemně uspokojivý. Ostrost nového koření a muškátového oříšku se zdá být dokonale vyvážená proti sladkosti hnědého cukru a žáru dubu. Je to prostě úžasné pití.

Závěr

Tohle je jeden z těch opravdu výjimečných rumů, které jsem měl možnost ochutnat. Bez mučení se přiznám, že jsem jej koupil až po tom, co jsem jej vyzkoušel v olomouckém baru. Panák tam stojí 250 Kč a nechtějte vědět, kolik jsem za ten večer platil. Jednu láhev už bych asi měl. Tento rum má všechno, velkou hloubku chuti, úžasnou konzistenci trvající až po závěr a nádhernou rovnováhu mezi všemi jeho prvky. Je to rum, který si budu kupovat opravdu pravidelně.

Naše hodnocení

Last modified: 18. 10. 2021

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

X