Rum Don Papa Masskara – filipínská exotika

Limitované edice vždycky stojí za ochutnání. V případě Masskary to ovšem platí stonásobně. V roce 2018 prolétlo rumovým světem zpráva, že Don Papa, filipínský rum chystá speciální limitovanou edici inspirovanou divokým filipínským rejem masek, zvaným právě Masskara.

V láhvi se speciálním designem, a s chutí stejně divokou jako samotná Masskara si tento našel cestu až na můj stůl.

Co stálo za vznikem Masskary?

Masskara je divokým rejem masek, tanečníků, alkoholu a opojné hudby. Vše se odehrává na ostrově Negros právě na Filipínách. Celému karnevalu se přezdívá Oslava úsměvů. Prostě exotika v nejčistší podobě.

A právě proto, abyste mohli takovou exotiku ochutnat i doma byla vytvořen Don Papa Masskara. Mně samotnému by stačila i tuba a láhev. Na té najdete už tradičně filipínského revolučionáře, PapuIsia, tentokráte je ale skryt pod extravagantní maskou, které je přímo inspirována maskami, které se na Masskaře nosí.

Celý design láhve i tuby byl pozměněn tak, aby se lépe hodil do karnevalu. Jeho autorem je Olaf Hajek, a je vidět, že si na designu dává výrobce opravdu záležet.

Původně byl tento rum určen pouze pro francouzský trh, nyní je ovšem dostupný i v Čechách.

Jak se liší Masskara a klasický Don Papa?

Nejdřív krátká rekapitulace pro ty z vás, kteří nejsou seznámení ani s klasickým Donem Papou. Tento rum pochází z ostrova Negros Occidental, kde se z místní melasy vyrábí velmi aromatický jantarový rum, který následně zraje 7 let v dubových sudech po americkém burbonu.

A v čem je tedy Masskara jiná? V zásadě došlo k tomu, že byl klasický Don Papa obohacen o několik místních ingrediencí, a to bez macerace či během destilace, pouze vmícháváním. Konkrétně jde o med z kanalonského lesa, filipínské citrusy odrůdy Kalamondin a v neposlední řadě feferonek SilingLabuyo.

Všechny tyto ingredience jsou k sehnání přímo na ostrově Negros, což dělá limitovanou edici ještě cennější.

Design a balení

Jak jsem již uvedl, právě design a balení patří mezi hlavní přednosti celé limitované edice. I klasický Don Papa má velmi dobře zpracovaný obal na tubě i láhvi, a Masskara ho hravě překonává.

Je-li účelem obalu vyjádřit povahu samotného rumu, tak se to v tomto případě povedlo. Masskara je hravá, exotická, a přesně takový je i obal.

Chuť

Nyní ale přišel čas na to, abychom se zaměřili na samotnou chuť. Sám mám s divokými kombinacemi ingrediencí v případě rumů různé zkušenosti. Mnohdy se jedná o zdařilý počin, mnohdy je výsledkem tragédie.

V případě Masskary jde ovšem o velmi povedený rum. Masskara je oproti Donu Papovi opravdu sladká. A to velmi sladká. Celý rum má hodně medový základ, takže místy opravdu připomíná medovinu.

Já proti sladším rumům nic nemám, takže mi to nevadí, ale jsou lidé, pro které už to bude moc. Když ochutnáte Masskaru po několikáté, začnete si všímat i dalších chutí, které jsou v rumu cítit.

Jemná chuť citrónů, a především na závěr, chilli ocásek. Ten dokáže mnohdy opravdu překvapit, a v ústech po něm zůstanou dlouho stopy.

Rum Don Papa Masskara – filipínská exotika

Rum Don Papa Masskara je skladem a navíc dnes 15.7.2020 za akční cenu.

Vůně

Když už jsem popsal, jak Don Papa Masskara chutná, překvapením asi nebude, že i vůně je silně medová. Mně ovšem velmi oslovil nádech citrusů, který je ve vůni mnohem více znát než v samotném rumu.

Závěrem

Don Papa Masskara je hravá, lehká a může připomínat spíše koktejl, ale i tak se jedná o poctivý rum se 40 %. Není ovšem pro každého. Jedná se o rum pro ty, kteří mají rádi sladkou chuť, a nebojí se experimentovat.

Pro tradičněji založené bych ho rozhodně nedoporučil. Klasický Don Papa vám poslouží mnohem lépe.

  • Výrobce: DugasMasskaru
  • Země původu: Filipíny
  • Obsah alkoholu: 40 %
  • Doba zrání: 5 let
  • Typ: Španělský typ

Last modified: 14. 6. 2020

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *