Rum Don Papa Masskara – filipínská exotika

Limitované edice vždycky stojí za ochutnání. V případě Masskary to ovšem platí stonásobně. V roce 2018 prolétla rumovým světem zpráva, že Don Papa, filipínský výrobce rumů, chystá speciální limitovanou edici inspirovanou divokým filipínským rejem masek, zvaným právě Masskara. V tu chvíli asi zbystřili všichni milovníci rumů Don Papa, protože pro fandy těchto rumů je každý nový rum velkou událostí. A přiznám se bez mučení, já tyhle rumy prostě miluju a tak jsem se těšil o to víc.

V láhvi se speciálním designem, a s chutí stejně divokou jako samotná Masskara si tento našel rum cestu až ke mě domů a já se tu tedy s vámi nyní podělím o recenzi rumu Don Papa Masskara.

Co stálo za vznikem Masskary?

Festival Masskara je divokým rejem masek, tanečníků, alkoholu a opojné hudby. Vše se odehrává na ostrově Negros na Filipínách. Celému karnevalu se přezdívá Oslava úsměvů. Prostě exotika v nejčistší podobě. A kdo z vás byl na Filipínách tak asi ví, že Filipínci slavit umí opravdu naplno a že alkohol a zábavu opravdu milují.

A právě proto, abyste mohli takovou exotiku ochutnat i doma byl vytvořen rum Don Papa Masskara. Mně samotnému by stačila i tuba a láhev. Na té najdete už tradičně filipínského revolučionáře, PapuIsia, tentokráte je ale skryt pod extravagantní maskou, které je přímo inspirována maskami, které se na Masskaře nosí.

Celý design láhve i tuby byl pozměněn tak, aby se lépe hodil do karnevalu. Jeho autorem je Olaf Hajek, a je vidět, že si na designu dává výrobce opravdu záležet.

Původně byl tento rum určen pouze pro francouzský trh, nyní je ovšem dostupný i v Čechách. Přátelé, já jsem tenhle rum kupoval od překupníků za nelidských 1700 Kč a teď, když píšu tyto řádky, tak se dá sehnat v českém e-shopu do tisíckovky. Chce se mi brečet. Ale na druhou stranu jsem zase rád, že si budu moci tenhle rum dopřávat mnohem častěji.

Jak se liší Masskara a klasický Don Papa?

Nejdřív krátká rekapitulace pro ty z vás, kteří nejsou seznámení ani s klasickým Don Papa rumem. Tento rum pochází z ostrova Negros Occidental, kde se z místní melasy vyrábí velmi aromatický jantarový rum, který následně zraje 7 let v dubových sudech po americkém burbonu. Ve výsledku jde o sladký rum, který je velmi aromatický.

A v čem je tedy Masskara jiná? V zásadě došlo k tomu, že byl klasický Don Papa obohacen o několik místních ingrediencí, a to bez macerace či během destilace, pouze vmícháváním do výsledného rumu. Konkrétně jde o med z kanalonského lesa, filipínské citrusy odrůdy Kalamondin a v neposlední řadě pak feferonky Siling labuyo.

Všechny tyto ingredience jsou k sehnání přímo na ostrově Negros, což dělá limitovanou edici ještě cennější a zajímavější.

Design a balení

Jak jsem již uvedl, právě design a balení patří mezi hlavní přednosti celé limitované edice. I klasický Don Papa má velmi dobře zpracovaný obal na tubě a etiketu na láhvi, a Masskara ho hravě dohání v propracovanosti. Mně se zkrátka tyto a podobné etikety moc líbí. Na etiketě najdete různou faunu, flóru a masky z karnevalu.

Je-li účelem obalu vyjádřit povahu samotného rumu, tak se to v tomto případě skvěle povedlo. Festival Masskara je hravá, exotická, a přesně takový je i obal a samotný rum.

Vůně rumu

Vůně rumu Don Papa Masskara je silně medová s tóny kandovaného ovoce. Mně ovšem velmi oslovil nádech citrusů, který je ve vůni mnohem více znát než pak v samotném rumu. Tenhle rum by se dal očichávat celý den. Tuhle čichací úchylku mám s rumy Don Papa a pak s rumem Bumbu. Ten si rád fetnu i jen tak, když jdu okolo vitríny. Miluju jejich vůně.

Chuť rumu Don Papa Masskara

Nyní ale přišel čas na to, abychom se zaměřili na samotnou chuť. Sám mám s divokými kombinacemi ingrediencí v případě rumů různé zkušenosti. Mnohdy se jedná o zdařilý počin, mnohdy je výsledkem tragédie. Ale na druhou stranu se bez mučení přiznávám, že pro rumy Don Papa mám slabost a jednoduše je miluju.

V případě rumu Don Papa Masskara jde o velmi povedený rum. Tedy pokud máte rádi sladké aromatické rumy. Masskara je oproti klasickému Don Papa ještě víc sladká. A to velmi sladká. Celý rum má hodně medový základ, takže místy opravdu připomíná medovinu. Dále lze ucítit kandované ovoce a citrusy.

Když ochutnáte rum Don Papa Masskara po několikáté, začnete si všímat i dalších chutí, které jsou v rumu cítit. Je to jako nikdy nekončící představení.

Jemná chuť citrusů a kandovaného ovoce, a především na závěr, chilli ocásek. Ten dokáže mnohdy opravdu překvapit, a v ústech po něm zůstane ještě dlouho stopa. Já ten rum miluju. Nejsem nestranný, prostě ho zbožňuju.

Rum Don Papa Masskara – filipínská exotika

Rum Don Papa Masskara je skladem a navíc dnes 13.4.2024 za akční cenu.

Závěrem

Don Papa Masskara je hravá, lehká a může připomínat spíše koktejl, ale i tak se jedná o poctivý rum se 40 % alkoholu, takže se nenechte zmást úvodní jemnou chuté. Není ovšem pro každého. Jedná se o rum pro ty, kteří mají rádi sladké aromatické rumy a nebojí se experimentovat.

  • Výrobce: DugasMasskaru
  • Země původu: Filipíny
  • Obsah alkoholu: 40 %
  • Doba zrání: 5 let
  • Typ: Španělský typ
Naše hodnocení

Last modified: 6. 10. 2021

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

X