Don Papa 7y – opravdu je to tak úžasný rum?

Rum Don Papa 7y

Rum Don Papa 7y je jakou legendou mezi sladkými rumy. Je to jeden nejoblíbenějších rumů mezi lidmi vůbec a v Česku patří mezi neprodávanější rumy obecně. Pokud nějaký „nepiják“ rumu chce při nejrůznějších příležitostech ochutnat rum, sáhne většinou v baru právě po filipínském rumu Don Papa 7y s tím, že si dává „rumovou legendu“. Pro mnohé je tak Don Papa 7y branou do světa rumů.

Přiznám se, že já jsem si cestu k tomuto rumu nějakou chvíli hledal. Nebyl to můj první rum. Ač jsem byl na Filipínách a popíjel tam rumy prakticky denně, tak Don Papa 7y jsem vždy míjel bez povšimnutí. Až letos na Vánoce jsem neodolal a jednu láhev si pořídil. A jaké jsou mé dojmy? To se dozvíte v této recenzi – první na tomto webu.

Rum Don Papa 7y patří podle Heureky mezi nejprodávanější rumy
Rum Don Papa 7y patří podle Heureky mezi nejprodávanější rumy

Rum Don Papa a jeho historie

Když se řekne „rum“ tak asi okamžitě přemýšlíte o moři a karibských plantážích cukrové třtiny někde v Jižní Americe. Málokdo by si asi v tu chvíli ale vybavil Filipíny -soustroví u severního pobřeží Indonésie. A přece, Filipíny jsou kolébkou legendárních rumů Don Papa.

Don Papa rum je pojmenován po Donu Papovi Isiovi. Papa Isio, v češtině Papež Isio, byl jedním z méně známých hrdinů filipínské revoluce. Don Papa byl rebel a vůdce skupiny Babaylanes, která sehrála podstatnou roli v roce 1890 během filipínské revoluce. Hnutí Babaylanes bojovalo proti španělským kolonizátorům a dalo si za cíl osvobodit svou zemi od nadvlády Španělska. Jak už to tak ale bývá, vše se bylo ve výsledku jinak a na Filipíny přišli v roce 1898 američané. Ti Papa Isio zajali a odsoudili k smrti. Nakonec rozsudek změnili na „pouhé“ doživotí. Papa Isio však tři roky na to ve vězení zemřel. A protože Papa Isio před kariérou revolucionáře pracoval na třtinové plantáži, o to víc je důvod na jeho počest pojmenovat značku rumů. Pokud si prohlédnete láhev rumu, tak zjistíte, že na etiketě je vyobrazen postarší pán. Ano, je to on. Sám Don Papa.

Etiketa rumu Don Papa
Etiketa rumu Don Papa

O rumu

Rum Don Papa 7y zraje v sudech na ostrově Negros. Tento ostrov nese svůj název podle tmavší pleti jeho obyvatel. Rum pochází z Filipín a jedná se o sedmileté 40% rumy. Tyto rumy dozrávají ve sklepích v dubových sudech po bourbonu a v opálených sudech z amerického bílého dubu.

Don Papa je tmavý melasový rum, kerý se vyrábí jedné z nejsladších odrůd cukrové třtiny na světě. Tato třtina se vyskytuje jen na Filipínách a díky podnebí a specifické půdě se jí zde velmi daří. Filipínci mají prvenství ve sladkosti rádi a tak na Filipínách můžete najít i nejsladší mango na světě.

48 hodinový macerát z vylisované cukrové třtiny se destiluje v destilérii Bago. Destilace probíhá kontinuálním způsobem v kolonách. Výsledkem je 61 % destilát, který se dále ředí a sladí. K doslazení se používá také melasa. Rum se blenduje se zastudena v blendovacích tancích o teplotě 2 °C. Rum se v poslední fázi filtruje přes uhlí. Cyril z DuRhum provedl v roce 2015 test, který stojí za přečtení. Nutná je znalost francouzsštiny. Ve zkratce – při měření zjistil, že láhev 1 l rumu Don Papa 7y obsahovala 29 g cukru, 2,4 g glycerolu (E422), 359 mg umělého vanilínu a karamel k dobarvení.

Láhev a tuba rumu Don Papa 7y

Don Papa 7y skladem a navíc dnes 23.9.2021 za akční cenu. Využijte této nabídky, která je platn pouze dnes, a pořiďte si tento skvělý rum za absolutně neodolatelnou cenu.

Láhev

Láhev je nádherná. Portrét již zmíněného Papa Isio, kterému po hlavě leze Gekon obrovský a zpoza šátku vykukuje prazvláštní tvor – nártoun. Pokud se podíváte blíž, tak si pak všimnete i slimáka, který leze pod nosem místo kníru. Surrealisticky působící grafika etikety je zkrátka dokonalá a tato láhev by měla zaujímat jedno z předních míst ve vaší sbírce.

Láhev a tuba rumu Don Papa 7y

Chuť

První ochutnání bylo trochu šok. Měl jsem totiž před ním Gold of Mauritius a Don Papa 7y mi pak přišel jako těžký úlet. První chutě bych přirovnal k mixu absinthu s Legendariem. Chtěl jsem tu láhev okamžitě někomu darovat. Naštěstí jsem to neudělal a dal rumu šanci ještě druhý den. Konečně jsem cítil to, co jsem cítit měl. V ústech se rozvinuly tóny vanilky, medu a snad i pomeranče. Rum je sladký ale tak „akorát“ a pije se velmi dobře i přesto, že má 40%. Po první sklence následovala druhá a chutě se rozvinuly naplno. Je to dobrý rum ale na každodenní pití to není.

Závěr

V několika recenzích jsem četl, že závěr rumu je nudný a že během chvíle už ani nevíte, co jste pili. Na mě tak rum nepůsobí a závěr je příjemný. Vanilku jsem v něm cítil poměrně výrazně.

Shrnutí

Na závěr si dovolím jednu poznámku. Don Papa 7y obsahuje 29 g cukru, 2,4 g glycerolu (E422), 359 mg umělého vanilínu. Někteří rumaři tedy Don Papa ani za rum díky vanilínu nepovažují. Navíc hodnocení rumu na RumRatings je jen 5,7/10 ale znáte to – sto lidí, sto chutí. Pro mě je to ale příjemné pití, které mě (na druhý pokus) mile překvapilo a přiznám se, že v láhvi rumu rychle ubývá. Rum doporučuji všem, kteří si čas od času dají rádi něco sladšího.

Last modified: 22. 11. 2020

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

X