Kraken Black Spiced – rum s příběhem

Kraken Black Spiced – rum s příběhem

Kraken Black Spiced je rum, který je opředený tajuplnou legendou, kterou umně využívá ve svém marketingu. Celkovým pojetím rozhodně dělá čest svému jménu.

Ve spárech bájného Krakena

S rumem se pojí příběh o bájném netvorovi, který žije v mořských hlubinách temných stejně jako jeho typická barva.

Největší náklad černého rumu po moři údajně nikdy nedorazil do cíle. Obchodní loď totiž podlehla útoku obávaného Krakena, obrovského hlavonožce, o němž odpradávna mezi námořníky kolovaly hrůzostrašné historky. Žádnou z nich nicméně v čase nedokázal nikdo potvrdil a moderní věda přišla s vysvětlením, že mýtickou příšerou je druh zvaný krakatice obrovská.

Barely s černým rumem tak podle této zkazky zůstaly již navždy na dně moře. A černému rumu na počest bytosti ze dna oceánu zůstalo jméno Kraken.

Pozadí vzniku rumu Kraken Black Spiced

Rum se na trhu poprvé představil v roce 2010. V domovském USA původní plány nakonec reálný prodej převýšil hned dvojnásobně. Nebývalý obchodní úspěch za oceánem tak dokládá, že tento prémiový rum si rozhodně zaslouží pozornost.

V Chicagu byl navíc v roce 2013 podpořen i marketingovou kampaní, založené opět na motivu mořského tvora, který dal tomuto nápoji jméno. Značka tak vypustila ve spolupráci s reklamní agenturou venkovní 3D billboardy. Stejný marketingový tým posléze navrhl pro Kraken Black Spiced i televizní spoty.

Jak se tento rum vyrábí?

Jeho domovinou jsou Panenské ostrovy, základ tohoto rumu pak pochází zTrinidadu a Tobaga. V zemi svého původu se vyrábí destilací melasy, přičemž ta není dodatečně přislazována. Použitá melasa pochází výhradně z místně pěstované cukrové třtiny. Díky tomu má zdejší třtina, která roste výhradně v údolí řeky, vyšší podíl šťávy oproti rostlinám, které se pěstují na plantážích.

Výrobní proces pak doplňují i domácí kvasinky, které se starají o fermentaci. Následná destilace probíhá v pot still destilačním zařízení. Zrání vyžaduje čas jednoho až dvou let. 

Design a balení

Exkluzivní lahev s motivem Krakena na etiketě je replikou Victorian rumu. V designu lahve si můžete povšimnout, budete-li pozorní, zajímavého detailu: Charakteristická „ouška“ na každé straně odkazují k tradici uchovávání rumu na obchodních lodích. Lahev se za ně zavěšovala, aby se zabránilo jejímu rozbití. Samotný design láhve je mi velmi sympatický, Kraken rum se díky němu odlišuje od většiny ostatních rumů, a stává se tak zapamatovatelným.

Kraken Black Spiced – rum s příběhem

Rum Kraken Black Spiced je skladem a navíc dnes 14.4.2024 za akční cenu.

Chuť

Kromě barvy je pro tento rum typická i výraznější chuť. Zpočátku v ní dominuje sladký karamel doplněný decentně melasou. Posléze v ní postupně rozeznáte i další prvky v podobě vanilky nebo čokolády.

Závěrem ucítíte zejména kořenité tóny. Za nimi stojí specifická směs 11 druhů bylin, které se v rumu macerují. Patří mezi ně například skořice, hřebíček či zázvor. V chuti se však odrážejí i sušené švestky či lékořice.

Tuto pestrou kombinaci si vychutnáte velmi dobře samotnou, stane se ale skvělou výchozí chutí také pro řadu koktejlů. Počítejte s tím, že jeho charakteristické aroma ovlivní i je. Rum je silný, chuť však zůstává stále velmi příjemná a samotný ho pít rozhodně lze. 

Vůně

I ve vůni dominují především bylinkové tóny. Zaznamenal jsem v ní také čokoládu či kávu, bylinná vůně je ovšem převažující.

Závěr

Rum neurazí i vzhledem k pořizovací ceně, která se pohybuje zhruba okolo 500 Kč. Kombinace koření a intenzivní karamel zcela pochopitelně nemusí „sednout“ každému.

Jestliže si k němu najdete cestu, může pro vás být sázkou na jistotu. Poté, co jsem ho ochutnal si můžu být jistý, že ve chvíli, kdy mám chuť na výrazný kořeněný rum, Kraken Black Spiced mi poslouží velmi dobře.

  • Výrobce: ProximoSpirits
  • Země původu: Trinidad a Tobago
  • Obsah alkoholu: 40 %
  • Doba zrání: 1-2 roky
  • Typ: spiced
Naše hodnocení

Last modified: 6. 10. 2021

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

X