Recenze bílého rumu Veritas

Rum Veritas je jedinečný hlavně tím, že se jedná o směs rumů z destilačních aparatur Coffey Column Still a Pot Still z Foursquare a rumu Double Retort Pot Still z Hampden Estate na Jamajce.

Veritas se stáčí do lahví s obsahem alkoholu 47 %. Stejně jako nedávno inovovaný Doorly’s 3 Year Old. Zajímavé je, že to byla vlastně společnost Diplomatico, která poprvé vydala bílý rum s obsahem alkoholu 47 % se svým bílým rumem Planas. Je obvyklejší, že se rumy stáčejí do lahví s obsahem alkoholu 40,43,46 a pak s obsahem 50 % alkoholu.

I když je u tohoto rumu uvedeno, že je bílý/stříbrný, na fotografii si můžete všimnout, že Veritas má žlutavý nádech. Není totiž bezohledně filtrován, aby se zbavil úplně zabarvení. Skutečné složky rumu jsou následující:

Owen Wayne Hussey je rum s relativně nízkým obsahem esterů (na poměry Hampdenu).
Nevyzrálý rum Coffey Column Still od společnosti Foursquare
A pro barvu 2 Year Old Pot Still rum z Foursquare

Láhev rumu

Stejně jako u všech lahví Foursquare je na láhvi standardně uvedeno poměrně hodně informací. Prezentace této lahve je jednoduchá a minimalistická. Není nijak složitá. Láhve Foursquare se spíše než na hezké obrázky soustředí na fakta a čísla. Ty si obvykle nechávají pro obsah.

Veritas je zaměřen na sofistikovanější barmany, a proto má láhev barmansky přívětivý tvar se syntetickou korkovou zátkou s dřevěným víkem. Tvar láhve je elegantní a snadno se s ní manipuluje. Celkový design je elegantní a moderní. Veritas se prodává za přibližně 700 Kč.

Rum ve sklenici

Po nalití uvidíte, že se skutečně jedná o bílý rum se žlutým nádechem. Slámová až bílá barva připomíná spíš barvu vína.

Vůně zpočátku připomíná Jamajku. Je v ní cítit agresivita, která se u jamajského rumu z kotlíkové destilace očekává. Opojné tóny banánu a trochu ananasu – ale ne příliš sladkého ananasu. Je tu i trocha citrusů – určitě nějaká limetka a citronová kůra. Vedle toho, když se ponoříme hlouběji a rum se ve sklenici trochu usadí, se objeví i smetanové tóny. Vanilkový pudink a téměř pikantní křehké tóny marcipánu.

Pokud jde o bílý rum, rozhodně toho má hodně do sebe. Obsah alkoholu 47 % je vyšší než může nabídnout většina jiných bílých rumů.

Chuť rumu

Ačkoli je tento rum ceněn spíše jako „prémiový mixér“, tak jsem se jej rozhodl vyzkoušet čistý. Popíjení Veritas je velmi obohacující zážitek. Jamajský prvek kotlíkové destilace se v této směsi skutečně projevuje, ale při popíjení určitě více cítíte známky Foursquare.

Veritas 0,7l 47% skladem a navíc dnes 13.4.2024 za akční cenu.

Počáteční horkost a tóny banánu a ananasu se rychle snoubí s lehčími tóny bajanského rumu. Malý nádech kokosu a pudinkových krémů ustoupí příjemným sladkým melasovým/karamelovým tónům, zejména v závěru.

Jedná se o poměrně sladký bílý rum – na to, že je samozřejmě nedoslazovaný. Závěr je lehký a hřejivý, s dostatkem pikantnosti, aby byl zajímavý. Pěkně doznívá a má přiměřenou délku. Sladká cukrová třtina a karamel s trochou zázvoru, který mu dodává šmrnc. To vše působí velmi dobře a má to skvělou rovnováhu. Vliv jamajské kotlíkové destilace nepřebíjí celkový dojem z rumu.

Jako součást drinků funguje dobře s většinou věcí, které jsem vyzkoušel – obzvlášť mi zachutnalo zázvorové pivo, ale dobře fungoval i s colou.

Závěr

Existuje několik bílých rumů, které se pokusily smíchat dohromady různé rumy z různých ostrovů – Banks 5 Island Blend a Plantation 3 Stars. Upřímně řečeno si myslím, že ani jeden z nich není takhle skvělý.

V porovnání s jinými bílými rumy, které jsem chutnal, jako je Chairman’s Reserve White Label a Appleton White, je tento dospělejší – „sofistikovanější“. Má větší komplexnost a jemnost. Je to příjemné přemostění mezi poměrně standardním bílým rumem o obsahu 40 % alkoholu a mozek explodujícími rumy Overproof o obsahu 55 % a více. Za mě je to výborný bílý rum.

Naše hodnocení

Last modified: 6. 10. 2021

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

X