Recenze rumu Botran Solera 18

Už ani nepočítám, kolikrát Botran v posledních letech změnil prezentaci svých rumů, resp. design jejich láhví. Vzhledem k různým stářím Solery a také přejmenovávání různých rumů si nejsem úplně jistý, jak si tento rum stojí v žebříčku světových rumařů. Přiznám se, že já osobně nejsem úplně nestranný, protože Botrany byly první „lepší“ rumy, které jsem ochutnal, když jsem navštívil Guatemalu.

Něco málo o rumu

Botran Solera 18 se prodává za cenu kolem 900 Kč. Osmnáctka na etiketě je poměrně výrazná a často se uvádí jako 18 let stará. Téměř stejně výrazná jsou na etiketě slova Solera – což znamená, že nejstarší rum v této láhvi je 18 let starý – některé další rumy ve směsi mohou být mnohem mladší. Jejich vlastní marketing uvádí stáří mezi 5 a 18 lety. Obsah alkoholu v tomto rumu je 40 %.

O několika rumech Botran jsem již psal v minulosti. Botran si zakládá na pěkném designu láhví. Přestože bylo zjištěno, že jejich rumy obsahují některé přídatné látky, jako je glycerín, jejich rumy jsou mezi rumaři poměrně oblíbené. Dodám jen, že glycerín do rumu přidával také Don Papa.

Vždycky jsem Botran považoval za dostatečně „rumové“ na to, abych je stále bral vážně. Je pravda, že jsou hodně v latinském stylu lehkých kolonově destilovaných rumů, ale skutečně vykazují náznaky opravdového poctivého zrání.

Láhev rumu

Jak již bylo zmíněno, jde o „prémiový“ rum. Zlaté a černé zbarvení může být trochu obtížně čitelné (není ani snadné pořídit dobrou fotografii), ale je to tak nějak to, co očekáváte. Líbí se mi stubby 3/4 velikosti láhve a dostanete k ní také tlustou rumovou pirátskou syntetickou korkovou zátku.

Rum ve sklenici

Ve skle má Botran Ron Anejo Solera 1893 tmavě mahagonovou barvu. Bude dobarvená karamelem, ale to většina komerčních lahví.

Vůně rumu

Vůně Botran Ron Anejo Solera 1893 je poměrně sladká s výraznými tóny kouře a tabákových listů. Je v ní také slušné množství dubu, i když není příliš kořeněná. Je lehká a lehce květinová. Trochu čokolády a nádech karamelu je také cítit. Není nijak zvlášť ohnivá, ale je pěkně vyvážená a vůbec ne nepříjemná. Naopak, k rumové skleničce si velmi rád přivoním i během popíjení.

Chuť rumu

Při popíjení tohoto rumu je zpočátku cítit dobrá váha tabáku, dubu a hořké čokolády. Na patře je mnohem pikantnější než v nose. Ve středním patře má velmi příjemnou sladkost podobnou bourbonu, která je stejně příjemná jako překvapivá.

Je v ní cítit tón třtinového cukru Demerara. Zejména v úvodu. Ten se však vytrácí a odhaluje více tabákových a kouřových tónů. V polovině doušku se objeví příjemný dubový tón, který je dobrý, ale bohužel netrvá dlouho. Ten přechází do jemného doznívání bourbonu a nádechu lehce hořkého červeného vína.

Botran Solera 18 skladem a navíc dnes 23.2.2024 za akční cenu.

Navzdory lehkosti a celkovému profilu tohoto rumu přináší Botran Ron Anejo 1893 Sistema Solera 18 hodně alkoholových tónů, zejména ve srovnání s mnoha rumy vyráběnými v tomto stylu. Není silný a byl „utlumen“. Při 40 % obsahu alkoholu není nijak ohromně alkoholický. Má však říz, který tolik rumů latinského stylu postrádá. Pro mě je to pozitivní.

Závěr

Pro změnu tempa a dobrý příklad slušně vyzrálého rumu latinského stylu můžete udělat jen jedno – pořídit si tento skvělý rum, který lze koupit za hodně fajn cenu. Celkově je velmi dobře vyvážený. Možná má lehce květinový nádech, který nemusí každému sedět ale ty tóny tabáku a třtinového cukru to vynahradí. Skleničku nebo dvě by měl zkusit každý rumař.

Naše hodnocení

Last modified: 2. 1. 2022

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

X