Recenze rumu Chairman’s Reserve 5y

Dnes se podíváme na zoubek jednomu méně známému rumu, který není mezi českými rumaři příliš známý. Společnost St. Lucia Distillers je společným počinem dvou posledních zbývajících palíren rumu na ostrově St. Lucia. A právě zde se rum Chairman’s Reserve 5y vyrábí.

Historie rumu

Rum Chairman’s Reserve 5y byl poprvé namíchán v roce 1999 a na proces dohlížel tehdejší předseda Laurie Barnard. Rum je vytvořen ze směsi melasového, vyzrálého třtinového destilátu vyrobeného na měděné kotlíkové destilační aparatuře. Rum zrál v sudech z amerického dubu. Po spojení různých rumů dohromady byly tyto rumy znovu stočeny do sudů pro konečnou úpravu.

Chairman’s Reserve se stáčí do lahví s koncentrací 40 % alkoholu a podle informací na internetových stránkách je průměrné stáří míchaných třtinových destilátů 5 let.

Láhev rumu

Chairman’s Reserve 5y se dodává v láhvi se střapatým hrdlem. Láhev i etiketa působí elegantním mužným dojmem, což oceňuji. Etiketa vypadá profesionálně, má snadno čitelné písmo a příjemné barvy. Láhev se řídí barmanským krédem – snadno se skladuje (zašpičatělá láhev je stabilní, má kulatý tvar, který snadno spočine na každé barmanské poličce), snadno se drží (kulatá válcovitá láhev není příliš široká pro ruku průměrného člověka) a snadno se z ní nalévá (dlouhé hrdlo nám pomáhá vyhnout se rozlévání). Jediné, co bych navrhoval zlepšit, je zvětšit hloubku skla na dně, aby měla láhev trochu větší výšku a stabilitu, a nahradit kovový šroubovací uzávěr plastovým uzávěrem nebo zátkou. Časem se totiž šroubovací závit začne protáčet a přestane těsnit.

Rum ve sklenici

Barva rumu je měděná a nohavice jsou pěkně štíhlé a rychle stékají po rumové sklenici dolů. Je to radost prohlížet si proti světlu tento rumík.

Vůně rumu

Hned na začátku ucítiíte jemné dubové dřevo, smetanový bonbón, vanilku, mandle, kůži a nějaké mně neznámé koření.
Chairman’s Reserve Rum má lehký bylinný travnatý nádech, který je typický pro rumy, které mají ve svém složení část kotlíkového destilátu. Nad tímto bylinným tónem se vznášejí klasické tóny jemného dubového dřeva, smetany a melasy, vanilky a mandlí. Vůně je to skutečně zajímavá a velmi příjemná. Není nijak vtíravá, ba naopak je hezky jemná. Člověk musí nos do rumové skleničky téměř vstrčit, aby ji ucítil.

Jak rum chutná?

Na tuto část se těšíte nejvíc, že? Tak jdeme na to. Když se napiji, rum je trochu nahořklý díky jemnému dubu a také je trochu cítit lihem. Vede bylinná travnatá příchuť. Ta se prolíná se smetanovým bonbónem, vanilkou, dubem, pomerančovou kůrou a mandlemi. Při dalším popíjení se jakoby rozlévají chutě tabáku, meruněk, náznaků rozinek a lehké mléčné čokolády. Když přidám trochu ledu, rum se stává více kožený a suchý. Líbí se mi komplexnost, která zpříjemňuje popíjení.

Chairman’s Reserve 5y 0,7l 40% skladem a navíc dnes 16.4.2024 za akční cenu.

Rum Chairman’s Reserve má lehké až střední tělo s bylinným travnatým závěrem. Během polknutí cítím vanilku, pekařské koření a mandle, po kterých přetrvává zahřáté dubové dřevo a pomerančová kůra.

Závěr

Rum Chairman’s Reserve je jako pětiletý rum velmi působivý. Zatím jsem ochutnal jen několik rumů ze Svaté Lucie, ale ty, které jsem ochutnal, mi rozhodně daly důvod vyhledat další. A tak tento rum doporučuji všem, kteří hledají málo známé rumy s netradiční chutí.

Naše hodnocení

Last modified: 6. 10. 2021

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

X