Recenze rumu Cihuatán Solera 8y Gran Reserva

Recenze rumu Cihuatán Solera 8y Gran Reserva

Tak a je to tady. Neodolal jsem tomu nutkání sepsat recenzi na trendy rum, který poslední měsíce vládl sociálním sítím. Ne, není to Hampden, ten vládne trochu kratší dobu. Tohle je rum Cihuatán Solera 8y Gran Reserva, který vyrábí vůbec první salvadorská palírna rumu Licorera Cihuatán. Je to rum, který bývá poměrně rychle vyprodaný a kteří čeští rumaři chvalořečí kudy chodí. Takže, přátelé, jaký ten rum tedy ve skutečnosti je? To se dozvíte v této recenzi.

Historie rumu

Po menším hledání a internetovém pátrání se mi podařilo zjistit, že 16. září 2014 byla podána žádost o ochrannou známku RON DE EL SALVADOR CIHUATÁN a tato známka byla udělena 30. srpna 2016. O tento typ ochranné známky se obvykle žádá, když chce společnost vyvážet výrobky mimo svůj domácí trh, což by znamenalo, že společnost, která vlastní a vyrábí rum Cihuatan, začala rum vyvážet ze Salvadoru v roce 2016. Pravděpodobně však lihovar funguje již delší dobu a podle serveru Drink Hacker byla společnost Cihuatan založena v roce 2004.

Když mrknete na web výrobce, tak se dočtete mimo jiné:

Všechny naše rumy jsou ručně vyráběny v Salvadoru a dohlížíme na každý krok procesu od semínka cukrové třtiny až po láhev.

To zní krásně, že? Cihuatán Solera 8y Gran Reserva, který jsem zakoupil v českém e-shopu, nese označení “8 letý” a je stáčen do lahví s obsahem alkoholu 40 %. Koupil jsem jej vlastně na popud těch facebookových recenzí, kde jej všichni rumaři chvalořečili. Tady je vidět, jak ty sociální sítě fungují.

Láhev rumu

Cihuatán Solera 8y Gran Reserva má středně vysokou láhev s atraktivní etiketou. Design láhve je jednoduchý a na nic si nehraje. Přesto na mě působí poměrně atraktivně a líbí se mi.

Měl bych poznamenat, že v Česku je Cihuatán Solera 8y Gran Reserva uveden oficiálně v prodeji a lahve určené k prodeji nesou prohlášení o stáří 8 let, přičemž na etiketě je uvedeno, že všechny rumy zrají 8 let v sudech po bourbonu.

Všiml jsem si však, že na láhvi je také uvedeno “solera”, což znamená, že rum může být směsí rumů různého stáří. Teď aby se v tom čert vyznal, že?

Rum ve sklenici

Barva rumu je krásně zlatá. Je to radost si s tímto rumíkem pohrávat ve skleničce. Slzy jsou poměrně výrazné a stékají pomalu po stěně rumové skleničky.

Vůně rumu

Hned po připovnění ucítíte karamel, mandle, dubové dřevo, vanilku, pekařské koření a pomerančovou kůru. Je to docela cirkus vůní ale je to radost si k rumu přičichnout a ovonět jej. Já jsem známý rumový čichač a tohle si fakt užívám. Po chvilce se vynoří také lehké tóny banánu a kokosu.

Chuť rumu

V chuti je na začátku patrný náznak alkoholové trpkosti, který mě docela překvapil u rumu v této cenové hladině. Možná je skutečně část směsi mladší než 8 let, i když může být také pravda, že jsem se nechal zmást jemným dubovým nádechem, který je občas dost výrazný. Každopádně pokud necháte rum chvíli odstát, tak ona trpkost pozvolna odchází.

Cihuatán Solera 8y 40% skladem a navíc dnes 13.6.2024 za akční cenu.

Chuť je hodně příjemná, protože jemné dubové tóny se mísí s vanilkou, máslem a mandlemi. Zdá se, že náznaky koření (zejména skořice) a pomerančové kůry přispívají k hřejivému pocitu z destilátu. Je to hezká hra chutí a spolu s onou omamnou vůní je to moc fajn pití. Patrný je také kokos a banán a lehké tóny něčeho zeleného, jakoby posekané louky. Druhý a třetí panák je víc a víc jemný a už si užívám chutě opravdu naplno.

Závěr

Nemohu se zbavit dojmu, že tento rum je fakt mladší, než se uvádí. Rum prostě nechutná jako osmiletý, chutná spíš jako čtyřletý nebo pětiletý rum. V závěru můj krk a horní patro pronásleduje lehké alkoholové pálení.

Ačkoli jsem byl kritický k onomu lehkému pálení, které jsem cítil po celou dobu degustace, měl bych zdůraznit, že Cihuatán Solera 8y Gran Reserva ono štípnutí odchází, když necáte rum chvíli odstát. A samozřejmě také s přibývajícími panáky.

Naše hodnocení

Last modified: 8. 1. 2022

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

X