Recenze rumu Doorly’s Fine Old Barbados Rum XO

Doorly’s XO je cenově poměrně dostupný rum, který je mezi rumomilci docela oblíbený. Facebook jej byl jednu dobu plný. Byla to taková vlna trendu, jakou teď zažívají rumy Hampden. Dát si tento rum můžete ve většině barů a v nadbíce jej mají také české e-shopy. Recenze tohoto rumu mi tu chyběla a tak to napravuji a jdu se s vámi podělit o své zkušenosti s tímto papouščím rumem.

Doorly’s Fine Old Barbados Rum (Doorly’s XO) je produktem společnosti R. L. Seale & Co. Ltd. Je to rum destilovaný v palírně Foursquare Distillery na Barbadosu – ano, zaznělo tam skutečně Foursquare, takže milovníci prémiových rumů pravděpodobně zbystřili a v tuto chvíli napjatě hledají výseldek recenze. Ale nepředbíhejme. Doorly’s XO se míchá ze zásob starých rumů, jejichž stáří se údajně pohybuje od šesti do deseti let.

Na láhvi není uvedeno stáří, proto může být pravda, že v zájmu zachování konzistentního chuťového profilu se skutečné stáří nejmladších zásob může v jednotlivých šaržích výrazně lišit. Rum zpočátku zraje v sudech z amerického dubu, ale po smíchání je finální rum stařen v sudech ze španělského dubu (v sudech sudech po sherry). Konečný rum se stáčí do lahví s koncentrací 40 % obsahu alkoholu.

Když jsem si hledal podklady pro tuto recenzi, tak jsem projížděl i diskuze na zahraničních FB skupinách a kromě chvály jsem narazil také na zmínku o tom, že se rum během let chuťově lehce změnil. Já osobně nejsem schopen to potvrdit ale moc by mě zajímalo, zda-li je to pravda. Takže pokud takovou zkušenost máte, tak se o ni klidně podělte do komentáře.

Láhev rumu

Doorly’s XO se prodává v krátké hnědé láhvi se špičatým hrdlem. Tento styl lahví se mi docela líbí, zejména u rumu. Víte, v dobách plachetnic a námořních výprav bylo méně pravděpodobné, že se krátká láhev převrhne, když se převalovaly přes loď vlny. Je to tedy taková tradiční rumová láhev. To dodává láhvi dojem autenticity, což oceňuji. Líbí se mi také příběh na etiketě, který zní:

Z domu Martina Doorlyho vzešel rum, který nemá obdoby. Pro vytvoření jedinečného charakteru Doorly’s X.O. jsou pečlivě vybírány některé z nejstarších rumů určené pro speciální druhé zrání.

Druhé staření probíhá s dubem již ochuceným při zrání španělského sherry Oloroso. Výsledkem je jemné spojení komplexních chutí, které dává vzniknout rumu jedinečné kvality.

Jedinou nevýhodou prezentace je kovový šroubovací uzávěr. Ten mě prostě vytáčí. Proč tam nemůže být klasický korkový nebo gumový špunt?

Rum ve sklenici

V rumové sklenici má rum sytou mahagonovou barvu, která je nepochybně odrazem doby strávené v sudu po sherry. Kroužení a otáčení rumové skleničky odhalí na vnitřní straně lehký lesk tekutiny, která po straně spouští středně velké nohavice, které nestékají ani rychle, ani pomalu. To je dobrý začátek a dává tušit, že půjde o docela dobré pití.

Zdá se, že na rumu se silně podepsal vliv kolony, protože okamžitě po nalití se nese vzduchem jemný dubový odér. Karamelová a javorová vůně se tlačí vzhůru, stejně jako banánové a pomerančové koření. Ve sklenici se skrývá pěkný tmavý tabák a také náznaky pomerančové marmelády a meruňkového džemu. Je to hodně zajímavý cirkus vůní a vášniví čichači si přijdou jistě na své.

Přestože byl rum dokončen v sudu po sherry, je vliv sherry poměrně minimální. Zdá se mi, že tóny ovoce a třešní jsou patrné jen lehce, ale patrný je víc spíš kouřový nádech.

Chuť rumu

A jdeme ochutnávat. Nebudu to nijak natahovat. Chuť rumu je velmi přitažlivá. Sladké ovoce a karamel vedou s příjemným tabákem, který se prosazuje ve středním patře. V ústech se rozehrává spousta příchutí dubového koření a pomerančové kůry, rum však přináší i dostatek sladkosti v podobě ovoce a karamelu, takže celková chuť zůstává vyvážená a hodně příjemná.

Doorly’s XO 0,7l 40% skladem a navíc dnes 23.2.2024 za akční cenu.

Když nechám rumovou sklenku chvíli odstát, koření se zklidní a v proudu chutí se objeví tóny meruňky, marcipánu a vlašských ořechů. Rum je sladký, ale zároveň příjemně trpký a kořeněný. V ústech je jemný a bohatý, přesto má ostrost, kterou si obvykle spojuji s whisky. A když už mluvíme o whisky, rum má nádhernou kouřovost podobnou whisky, což musí být nejspíš důsledek vlivu sudu po sherry. Celkově se jedná o velmi dobrý rum, který vám jistě zachutná.

Závěr

Rum Doorly’s Fine Old Barbados (XO) je hodně povedený rum s výrazným charakterem. Vliv sherry je jemný, což oceňuji, protože rum nikdy neztrácí svou identitu rumu a nestává se z něj navoněné lízátko. Příliš mnoho nových rumů ze sudů po sherry chutná spíše jako směs sherry a rumu. Rum si skvěle vychutnáte jen tak čistý ale teď v létě si jej můžete trochu „naředit“ ledem. Zkuste to, chutě se zase úplně otočí a rum získá trochu jiné tóny. Určitě jej doporučuji vyzkoušet. Za tu cenu je to skvělé pití.

Naše hodnocení

Last modified: 6. 10. 2021

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

X