Recenze rumu Coloma 8y Anos Rum

Rumy Ron Coloma se vyrábějí v Haciendě Coloma, což je usedlost nacházející se jižně od Bogoty v samém srdci tropické Kolumbie ve výšce 1700 metrů nad mořem. Vypadá to, že Hacienda Coloma nevlastní palírnu, takže je pravděpodobné, že rum vyrobený na kávové plantáži byl vlastně ve skutečnosti vyroben jinde (v Kolumbii je několik pravděpodobných kandidátů). Podle internetových stránek Rona Colomy se jedná o rum na bázi melasy, který zrál v sudech z amerického dubu. Pojďme se na tento zajímavý rum podívat trochu blíž.

Jedinečnost tohoto rumu spočívá v tom, že po počátečním zrání je destilát stařen v sudech, které se dříve používaly ke zrání kávového likéru Coloma, a pokud čtu informace na webu výrobce správně, je do lahví stáčen s vodou z andských hor, poté filtrován ve starých kávových filtrech (z kávové plantáže Hacienda Coloma) a poté je lahvován s obsahem alkoholu 40%.

Láhev rumu

Rum Coloma 8yo Anos se prodává v láhvi, která mi přijde něčím prostě veselá. Láhev a jasně modrá etiketa se mi opravdu velmi líbí, ale je tu jeden problém. Hledal jsem dost usilovně, ale na láhvi jsem nenašel žádné informace, které by mi řekly, kolik rumu je uvnitř a jaký je obsah alkoholu. To jsou docela důležité in formace, které většinu lidí asi budou zajímat.

Většina internetových prodejců uvádí, že rum je stáčen do lahví s obsahem alkoholu 40 % a láhve mají objem 700 ml. Předpokládám, že této informaci můžeme věřit, ale rád bych viděl tuto informaci jasně uvedenou na etiketě láhve.

Rum ve sklenici

Barva rumu je doslova téměř měděná. Je radost kroužit s rumovou skleničkou a pozorovat proti světlu tu nádheru. To mě opravdu velmi baví a třpyt tohoto rumu si maximálně užívám. Pokud s rumem ve skleničce zakroužíte, tak na stěně ulpí středně velké kapky, které zanechávají docela výrazné nohavice.

Vůně rumu

Dubové dřevo a pomerančová kůra s máslovým bonbónem, tóny mandlí a tabáku. Takhle bych definoval úvodní aroma, které vás přivítá, když k rumu přivoníte. Je to příjemná vůně, která lahodí čichovým buňkám každého rumomilce.

Chuť rumu

V chuti se mísí čokoláda, smetanový bonbón a dubové dřevo. Trochu jsou cítit jakoby kávové čokoládové tyčinky, něco jako naše Kofila. Pokud si s rumem trochu pohrajete na patře, tak se dubové dřevo výrazněji prosadí a je cítit zkrátka víc. Vanilka se příjemně snoubí s karamelem a čokoládou. Kávový akcent je zřetelnější, ale neubírá na celkové chuti. Je to moc příjemné pití a vychutnávám si prakticky každý doušek tohoto rumu.

Coloma 8y 0,7l 40% skladem a navíc dnes 30.11.2023 za akční cenu.

Teď v létě se zkrátka neubráním nutkání zkoušet rumy s ledem. Takže pokud vás zajímá, jak chutná tento rum na ledu, tak vězte, že je skvělý! Kávová chuť začne vystupovat ještě výrazněji a celkově se rum pije zkrátka velmi dobře.

Závěr

Očekával jsem, že mě zasáhne hlavně káva a že bude rumu vlastně dominovat, ale byl jsem příjemně překvapen krásně vyváženým rumem, který byl obohacen jemnou kávovou chutí. Tento rum se dá snadno popíjet čistý nebo s ledem a potěší všechny milovníky méně tradičních rumů. Je to zkrátka pití, které ocení hlavně rumaři, kteří již mají něco nadegustováno a hledají nevšední zážitky v podobě méně obvyklých láhví. Cena je také příjemná, takže tento rum rozhodně doporučuji vyzkoušet.

Naše hodnocení

Last modified: 6. 10. 2021

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

X