Recenze rumu English Harbour 5 Year

Recenze rumu English Harbour 5 Year

English Harbour 5 Year Rum je pravý karibský rum, který má na svědomí společnost Antigua Distillery Limited. Rum je pojmenován po antiguanském námořním přístavu English Harbour, který byl místem námořních střetů mezi Angličany a Francouzi, což byly dvě hlavní námořní mocnosti 18. století. Jak tento bojovně naladěný rum chutná? Má smysl jej kupovat? To a mnohem víc se dozvíte v dnešní rumové recenzi. Takže na nic nečekejte, nalijte si skleničku svého oblíbeného rumu a pojďte se začíst do recenze.

Když jsem kontaktoval společnost Antigua Distillery ohledně své recenze, napsali mi, že zvláštní charakter jejich rumu začíná už u procesu kvašení třtiny. Při kvašení používají prý pekařské kvasnice a umožňují jim vzájemně působit s divokými kvasnicemi přítomnými v palírně. Použití otevřených kvasných nádob napomáhá a podporuje spojení různých kvasinek. Po kvašení se rum English Harbour destiluje na měděném kontinuálním destilačním přístroji. Mimochodem, lihovar Antigua provozuje jeden z mála zbývajících měděných kontinuálních destilačních kotlů v Karibiku.

Podle internetových stránek společnosti ADL zraje rum English Harbour v použitých sudech po americkém bourbonu, které jsou zevnitř poctivě opálené. Zajímavé je, že při plnění každého sudu se přidává hrst dubových třísek, aby se zlepšila interakce dubu a rumu. To je metoda, která je známá hlavně u výrobců whisky.

Láhev rumu

English Harbour 5y se dodává v hranaté, kouřově zelené rumové láhvi. Etiketa je pěkná, má pergamenový vzhled, což navozuje dojem tradice a stáří. Vrchní část láhve je uzavřena pevným špuntem, který se během dlouhého pobytu rumu na mé rumové poličce nijak nepokazil a nepraskl.

Rum ve sklenici

Rum se v mé rumové sklenici tváří moc příjemně a hraje pěkně jantarováou barvou. Když sklenici nakloním a zatočím s ní, všimnu si, že se tvoří dlouhé štíhlé nohavice, které se mírným tempem pohybují po vnitřní straně skleničky.

Pokud k rumu přivoníte, tak nejprve ucítíte karamel, kokos a pomerančovou kůru. Rum také krývá tóny kouře, které mi připomínají sušené ovoce (rozinky, datle a švestky). Vůni doplňuje trocha vlhkého doutníkového tabáku a tlumená mandlová vůně.

Rum English Harbour 5y 0,7l 40% skladem a navíc dnes 13.4.2024 za akční cenu.

Vůně karamelu a kokosu mi připadá chvílemi už trochu silná a občas je cítit i lehká zemitost. Mám podezření, že až příliš cítím vliv dubových třísek přidaných do sudu při staření, které dodaly rumu silnější dubové chutě. Dubové štěpky totiž nepůsobí na destilát stejným způsobem jako stěny sudu, které přinášejí do rumu aroma v podobě vzduchu, který jimi prochází. Ale samozřejmě to může být jen můj dojem.

Chuť rumu

Rum se vyznačuje silnou chutí melasy, která je rychle následována trochou hřejivého tepla z koření, které se projevuje jako banán a pomerančová kůra. Cítím také trochu pekařského koření (vanilka, skořice a hřebíček), stejně jako trochu tabáku a snad i marcipánu. Dokonce se objevují i příjemné tóny sušeného ovoce (zejména rozinek), i když by bylo spravedlivé říci, že v rumu převládá spíš výrazný karamel a melasa. Nicméně to za ty peníze hodně fajn pití.

Závěr

English Harbour 5 Year Old Rum je plný chutí a to doslova. Stejně jako před několika lety, kdy jsem tento destilát ochutnal poprvé, jsem i dnes překvapen že za ty peníze vlatně hodně fajn. Ve výsledku je to docela dobrý rum na takové to běžné popíjení, kdy chcete prostě vypnout a nic neřešit.

English Harbour 5 Year Old Rum se také dobře míchá s colou. Jednoduchý tmavý rum a cola chutnají skvěle. Výrazné chutě v rumu se také dobře uplatní v oblíbených koktejlech, jako je Brooklynite, nebo jako součást silného vánočního punče.

Naše hodnocení

Last modified: 6. 10. 2021

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

X