Recenze rumu Pusser’s Rum 50th Anniversary

Recenze rumu Pusser’s Rum 50th Anniversary

Být námořníkem nebylo nikdy snadné. Byli jste na moři i několik měsíců a odloučení od rodiny a přátel tak bylo poměrně dost dlouhé. Navíc jste nikdy nevěděli, co se vám na moři stane. Přijde bouře? Přepadnou vás piráti? Potopí vás obří krakatice? A nebo vám na palubu naskočí nasranej lední medvěd a pěkně si to s vámi rozdá? Nástrahy moří a oceánu jsou zkrátka hrozivé. I proto dostávali námořníci různě po světě jako součást platu také navíc i rum. Konkrétně námořníci britského námořnictva dostávali pintu rumu na den. To ale skončilo v roce 1970, konkrétně 31. července. Tento den se neslavně zapsal do historie jako Black Tot Day. A právě k 50. výročí této strašlivé události byl vydán rum Pusser’s Rum 50th Anniversary jako jakási památka na tuto hroznou událost. Pojďme se společně podívat na tento rum trochu blíž.

Na moři bez rumu? To ne!

Dovedete si představit, že se několik týdnů plavíte po moři, bez WI-FI, bez telefonu a bez vymožeností dnešní doby? V té době vám nejlepším kamarádem mohl být asi opravdu jen ten rum. Já si kolikrát říkal, co ti lidé dřív dělali? Fakt si vydrželi spolu celé dny povídat? Knihy asi běžní námořníci nečetli a pokud ano, tak kolik si jich s sebou mohli vzít? Jednu, dvě nebo pět knih? Na několika týdenní plavbu? To je docela málo. Rum musel být asi pěkným vysvobozením. Proto bylo zrušení možnosti dostat rum k výplatě za službu na moři asi těžkou ránou pro každého námořníka. Pro mě osobně by to byla solidní podpásovka a jen tak snadno bych se s tím nevyrovnal.

Jak chutnaly staré námořnické rumy?

Dnes si mnozí nejspíš položí otázku, jak takový námořnický rum asi chutnal? Tohle je hodně propírané téma na sociálních sítích a hodně se o těch starých rumech spekuluje. Nemyslím úplně první rumy, které byly vyráběny vlastně z odpadní suroviny (melasy) a které nebyly snad ani stařeny a byly určeny černošským otrokům. Mám na mysli první pořádné rumy, které zrály v sudech. Nejspíš tehdejší rumy chutnaly hodně podobně, jako současné rumy od společnosti Pusser’s. A hned vám vysvětlím proč. Zakladatelem této společnosti byl totiž Charles Tobias, který koupil recepturu a práva k výrobě námořnického rumu, jenž byl dodáván britské flotile. Takže máte vpodstatě možnost ochutnat rum, který pili námořníci v dobách dávno minulých. Pro mě osobně to je hodhě lákavá nabídka. K 50. výročí této neveselé události vydala společnost speciální limitovanou edici, která čítala pouhých 3600 lahví. Tato limitka vychází z jejich klasické řady námořnických rumů s názvem Gunpowder. V něčem však jiná přeci jen byla – měla být vylepšená, chutnější, zkrátka mnohem lepší, než její předchozí verze. Světlo světa spatřil rum Pusser’s 50th Anniversary 0,7l 54,5% L.E.

Jedná se o blend rumů z tzv. British West Indies (Britská Západní Indie). To jsou ostrovy, které pod britskou nadvládou produkovaly náš milovaný destilát ze šťávy z cukrové třtiny. Abych byl konkrétnější, tak se jedná o ostrovy Britská Guyana, Trinidad a Barbados. Takže samá exotika, jak už to u rumů bývá. Ve výsledku se tedy jedná o směs rumů destilovaných jak kotlíkovou, tak kolonovou metodou. Podstatnou část výsledné směsi tvoří rum z dřevěného kotle Port Mourant. Tento zvláštní kotel vlastní společnost Demerara Distillery Limited. Doporučuji si tento kotel vygooglit, je to skutečné monstrum. Rum Pusser’s Rum 50th Anniversary byl potom namíchán ze směsí podle receptury, která byla využívána společností ED F Mann pro výrobu rumu pro britské námořnictvo.

Stáří rumu Pusser’s 50th Anniversary

Teď se ještě mrkneme na stáří rumu Pusser’s Rum 50th Anniversary. Tento rum byl namíchán v palírně West Indies Rum Distillery (WIRD) na Barbadosu. Odehrálo se to konkrétně v roce 2015. Rum měl být tehdy namíchán ze tříletých rumů. Pak byla směs uložena do sudů ke staření a tam odpočívala až do roku 2020. Takže ve výsledku jde nespíš o osmiletý rum. Pokud tedy v sudu směs čekala až do chvíle, kdy byl rum lahvován.

Pusser’s British Navy Rum 0,7l 54,5% skladem a navíc dnes 10.9.2024 za akční cenu.

Láhev

Láhev je krásná a skutečně připomíná tak nějak období námořních výprav a navozuje i onu dobrodružnou náladu. Určitě se ve sbírce neztratí a ve vitríně bude rozhodně dělat radost. Láhev je tmavá a tak není pořádně vidět její obsah. Což ale nevadí.

Pusser’s Rum 50th Anniversary ve sklenici

Rum je hodně tmavý a baví mě kroužit rumovou skleničkou proti světlu. To už je takový můj rituál, který dělám s většinou nových rumů ale rád si pohrávám i se “starými známými”. Třeba když si čtu knihu a popíjím u toho rum, tak se občas přistihnu, že najendou nečtu, kroužím skleničkou a zamilovaně hledím na tu krásu ve sklence. Není ten svět knádherný? Když sleničkou s rumem zakroužíte, tak na stěnách ulpí slzy, které stékají dolů jen velmi ale velmi pomalu. Prakticky stojí na místě.

Vůně rumu

Vůně rumu je hodně výrazná a velmi příjemná. Cítit můžete hned na první dobrou marcipán s karamelem a pak také sherry. Tenhle rum rozhodně stojí za ovonění a budete si k němu rádi přičichávat stále dokola. Tohle mě na pití rumů prostě baví – ty vůně, které jsou pokaždé jiné. Ve vůni lze cítit anýz, vanilku a snad i nějaké další koření, které neumím úplně definovat. Jakoby takový ten pendrek, který znají z dětství snad všichni. Není to ale žádná nepříjemná vůně, ba naopak.

Chuť rumu

Jdeme rum ochutnat. Rum je “suchý” a nepřijde mi, že by byl nějak doslazován. Je to skvělý pocit pít rum, který přede mnou pili námořníci někde na moři před sto lety. Dochuť rumu je hezky dlouhá a moc příjemná. Je taková nahořklá a přitom sladká. Ucítit v ní lze skořivoci, což působí moc fajn a dodává to rumu na zajímavosti.

Závěr

Těch 54,5% alkoholu fakt ani neucítite, tenhle rum se pije naprosto skvěle a proto si člověk můsí dávat o to víc pozor na to, kolik už má v sobě skleniček. Za mě je rum Pusser’s Rum 50th Anniversary moc fajn pití. Ale je tu jedno ale. Tenhle rum se už jen velmi těžko shání. My jej koupili v aukci na Ebay z Německa. S dopravou nás láhev vyšla na cca 3500 Kč a skládalo se nás na něj 5, takže jsme si každý dali cca ty 2-3 skleničky. Na Ebay se stále jedna až dvě láhve do měsíce objevují a tak si jej fanda může koupit. Ale musím se přiznat, že sám bych jej za tu plnou cenu nebral. V Česku se prodával v době svého uvedení za cca 1700 Kč, což je tak nějak odpovídající cena. Cenu teď nehodnotím z hlediska investice apod. ale vyloženě jako piják rumů.

Naše hodnocení

Last modified: 6. 10. 2021

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

X