Recenze rumu Gold of Mauritius Dark

Recenze rumu Gold of Mauritius Dark

Vážení a velectění rumaři, dnes si představíme opět jeden relativně levný rum, který s přehledem koupíte za cenu do 1000 Kč. Je to poměrně známý rum, který se dá běžně ochutnat ve většině barů, takže mi tu mezi recenzemi zkrátka nesmí chybět. A další důvod je také ten, že mi začínají od vás chodit maily s dotazy na nejrůznější rumy, prosby o recenze a doporučení na nákupy rumů. A jedním z hodně zmiňovaných rumů je právě rum Gold of Mauritius Dark.

Jak propadnou rumům?

Hodně se mě taky ptáte jak to dělám, že mám tolik rumů? Musím to uvést na pravou míru. Nejsem žádný všeználek a rumový odborníky. Rumy mě prostě jen baví a chutnají mi. Hodně cestuji a při svých výletech do jižní Ameriky nebo do tropické Asie jsem měl možnost setkat se s pro mě luxusními rumy doslova neznámých značek, které mě vlastně vtáhly do světa rumů.

Když jsem navštívil Guatemalu, tak jsem rumům propadl naplno. V Guatemale a v Mexiku se ve velkém pil zejména Botran, který tam byl nesmírně levný a právě ten mi zachutnal. Pili jej i místní obyvatelé a tak jsem si řekl, že když je dobrý pro ně, tak bude dobrý i pro mě. Bylo ale možné narazit i na neznámé značky, které mohly úplně v pohodě konkurovat světoznámým rumům.

Vždycky jsem si všude do světa vozil jako lék láhev slivovice ale zrovna v Mexiku jsem se jí vlastně ani nedotkl a spíš jsem ji rozléval místňákům. Tam bylo co ochutnávat a prakticky denně jsem tam vyzkoušel nový rum nebo tequilu. Ale jak píšu, nejsem žádný odborník a ochutnal jsem odhadem tak do stovky rumů, což je ve světě rumařů prakticky nic.

Pořád se ale snažím ochutnávat nové a nové rumy a loňsky rok bych pro mě tak nějak zlomový. Moc se nedalo cestovat a tak jsem dost utrácel právě za nové rumy. S kamarády jsem dokonce vydražil i několik zajímavých láhví, které jsme postupně všechny vypili. Pokud hledáte nějakou specialitku, tak doporučuji mrknout i na ebay. Možná vás překvapí, kolik rumů tam najdete.

Jak ochutnat co nejvíc rumů?

Nejlepším způsobem, jak ochutnat co nejvíc rumů je mít co nejvíc stejně postižených kamarádů rumařů. To si pak můžete měnit vzorky, nebo se můžete složit na láhev a nebo můžete pořádat různé kulturní večírky, při kterých se samozřejmě degustuje rum. Já mám naštěstí podobných kamarádů hodně a tak nemám nouzi o nové vzorky k ochutnávání. Ale pořád je to jen zábava a koníček. Nejsem rozhodně žádný fanatik. Chutnají mi jak sladké rumy, tak nedoslazované sušší rumy s vyšším obsahem alkoholu. Ale konec žvanění, jdeme na recenzi.

Rum Mauritius

Už dávno neplatí, že kvalitní rumy se vyrábí jen v Karibiku. Rumy se dnes pálí doslova všude, kde lze vypěstovat alespoň trochu kvalitní cukrovou třtinu. Já se s lokálními rumy setkal i v Barmě nebo třeba ve Vietnamu a Thajsku. Někdy byly skvělé a někdy zase horší. A jeden z nejznámějších rumů, známý rum Don Papa, ten přece pochází z Filipín a vydobyl si ve světě hodně zvučné jméno. Takže zapomeňte na Karibik a dejte šanci rumům i z jiných koutů světa. Třeba tento rum Gold of Mauritius Dark pochází, jak už název napovídá, z ostrovat Mauricius.

Láhev rumu

Rum se prodává v povedené papírové krabici. Na krabici najdete vyobrazené městečko s palmami, resp. nějaký přístav se starými plachetnicemi. Láhev je hranatá s jednoduchou etiketou, na které je uveden jen název rumu. Zátka je korková a víčko je černé. Láhev působí docela elegantně, i když je poměrně minimalisticky navržená. Láhev není nijak zvlášť robustní ale přesto působí bytelně. Ve sbírce se určitě neztratí a najde si své místo v každé správné rumové vitríně.

Vůně rumu

Pokud rum otevřete a nalijete si jej do rumové skleničky, tak budete prakticky okamžitě obklopeni neuvěřitelnou banánovou vůní. Tak trochu mi připomíná vůni Bumbu rumu ale není tak moc výrazná a umělá. Rum je tmavý a je jasné, že je dost dobarvován. Na stěnách skleničky nechává dlouhé nohavice a slzám se moc stékat nechce. Ta vůně skutečně krásná a uvidíte, že si budete k rumu stále přičichávat. Já tyhle voňavé rumy prostě miluju.

Rum Gold of Mauritius Dark 0,7l 40% skladem a navíc dnes 13.4.2024 za akční cenu.

Gold of Mauritius aneb ochutnejte tekutý banán

Uf, nemůžu se té vůně nabažit ale ochutnání nejde už déle odkládat. Rum chutná podobně, jak voní. Cítit lze banány a vanilku. Ale pozor, v pozadí ucítíte i tóny dřeva. Hodně mi připomíná tou dřevitostí whisky. Ta chuť je nesmírně zajímavá a kromě vůně už toho s Bumbu rumem moc společného nemá. Chuť je skvěle vyvážená s vůní a rum není nijak šíleně přeslazený.

Gold of Mauritius Dark vs Gold of Mauritius Solero 5y

Vezmu to jedním vrzem a hodím vám se i takovou jednu osobní srovnávačku se starším a dražším bráškou, s rumem Gold of Mauritius Solero 5y. Je to rum, který zrál v sudech déle, konkrétně 5 let a je dražší o cca 300 Kč. Mně ale přijde chuť obou rumů téměř identická. Liší se dle mě jen láhví a cenou. Nevím, jestli nemám na porovnání dost citlivý jazyk ale stejný názor jsem už slyšel od vícero lidí a četl v mnoha diskuzích.

Závěr

Pokud máte rádi rumy se zajímavých chuťovým profilem, tak rozhodně doporučuji ochutnat právě rum Gold of Mauritius 0,7l a bohatě bude stačit i ona základní láhev Dark Rum. Za mě osobně je to hodně zajímavý rum za cenu do 1000 Kč a pochutnají si na něm jak začínající rumaři, tak zkušení pijani. Píšu to asi u všech recenzí, nebo téměř u všech recenzí a nebude tomu jinak ani teď – kupte jej a vyzkoušejte, stojí to za to!

Naše hodnocení

Last modified: 6. 10. 2021

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

X