Recenze rumu Ron Millonario Solera 15 Reserva Especial

Cha! Tak jsem se dočkal. Ron Millonario Solera 15 Reserva Especial jsem měl v hledáčku už nějakou dobu a teď na něj před Vánocemi konečně přišla řada u příležitosti výměny vzorků. Jsem poměrně aktivní šmelič a s kolegou měníme teď jeden vzorek za druhým. Doporučuji to všem – měňte a měňte! Navíc teď v době uzavírek barů jsem se začali víc scházet a děláme rumová setkání.

Historie značky

Fabio Rossi začal svůj život v oboru lihovin jako enolog (ten, kdo studoval vinařství). Po studiích pan Rossi opustil vinařství a založil v Edinburghu společnost Wilson and Morgan, která působí jako nezávislá stáčírna Single Malt Scotch Whisky. Jeho zájem se obrátil k rumu a v roce 1999, kdy Fabio Rossi založil společnost Rum Nation a o několik let později společnost Ron Millonario. Mateřská společnost obou značek (Rossi a Rossi S.R.I.) má sídlo v Itálii. Ačkoli mateřská společnost značky Ron Millonario je italská, rumy Ron Millonario se vyrábějí v severním Peru.

Lihovar používá při kvašení vlastní speciálně vybrané kvasinky a k výrobě sudů na zrání používá vlastní bednáře. Sudy se vyrábí z amerického a slavonského dubu.

Něco o rumu Ron Millonario Solera 15 Reserva Especial

Ron Millonario Solera 15 Reserva Especial, který je předmětem této recenze, se vyrábí čtyřstupňovým procesem zrání zvaným Solera, přičemž v posledním stupni dosahuje nejstarší rum ve směsi 15 let (podle informací z internetu je nejmladší rum ve směsi starý 8 let). Rum se stáčí do lahví v Peru a obsah alkoholu je 40 %.

Láhev rumu

Osobně jsem láhev v rukou neměl a tak vycházím z fotografií a popisů na internetu. Láhev rumu Ron Millonario Solera 15 Reserva Especial je uložena v ručně tkaném obalu z rákosu. Lidé popisují, že otevření láhve bývá trochu nepříjemným dobrodružstvím, protože ručně tkaný obal jako by nechtěl uvolnit svůj obsah a dopřát rumaři ono rumové pokušení. Osobně nejsem příznivcem nějakých ultra designových úlet a spíš dávám přednost klasickým láhvím.

Rum ve sklenici

Barva rumu je tmavá, sytě karamelová. A opět si se skleničkou rád lehce zatočím. Je to už taková moje úchylka, kdy mám potřebu zkoumat rum ve sklenici proti světlu. Barva je to krásná. Rum zanechává na stěnách sklenice dlouhé a poměrně široké nohavice, které se jen líně táhnout zpět dolů.

Vůně rumu

Vůně je plná kořeněného dubu, ořechů, hnědého cukru, vanilky, skořice a hřebíčku. Postupně se hnědý cukr a koření doplňují o vůni coly a sovoce. Poměrně výrazně jsou cítit švestky, resp. já je tam cítím. Vůni hodnotím jako hodně povedenou a příjemnou.

Chuť rumu

Ron Millonario 15 je rum s plnou chutí, ve které se objevují jakoby tóny spáleného karamelu (tresti), melasy s příměsí lékořice, sušeného ovoce, dřevěného koření, marmelády, pekařského koření (skořice, hřebíček a nové koření), kapky kávy a čokolády a také tabáku. Pod tím vším se ke konci skrývá chuť čerstvě rozlousknutých vlašských ořechů, které dodávají rumu příjemnou hořkost.

Rum Millonario 15 Reserva Especial skladem a navíc dnes 13.4.2024 za akční cenu.

Dubové dřevo a melasa s příměsí lékořice dodávají rumu „drsnost na okrajích“, která mi připadá velmi zajímavá. Chuť je to velmi zajímavá a nejdenou jsem se přistil, jak si v duchu říkám „mňam, tohle je fakt povedený“.

Závěr

Ron Millonario Solera 15 Reserva Especial je skvělý rum. Je bohatý, plný silných chutí a nese v sobě jen trochu drsného a bouřlivého charakteru, s dojmy tmavé tresti, lékořicové melasy a dubové chuti pevně zasazené do rumu. Tato kombinace je pro mě velmi přitažlivá a rum hodnotím celkově velmi kladně a vřele jej doporučuji k ochutnání.

Naše hodnocení

Last modified: 12. 12. 2022

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

X