Recenze Rum Nation Guatemala XO

Dnes se opět povezeme na vlně hodnocení rumu ze vzorku, který jsem dostal. Přes svátky jsem měl trochu víc času a tak jsem měl možnost se potkat i s kamarády rumaři a různě jsme se navzájem obdarovávali vzorky rumů a vzorky jsme také měnili. Doporučuji všem – měňte vzorky! Je to nejlepší šance, jak ochutnat co nejvíc rumů, aniž byste museli kupovat celou láhev. Zkuste se s kamarády domluvit a kupovat láhve vždy tak, abyste neměli stejné rumy a měli jste tak šanci vyměnit si zajímavé kousky. Já se dnes podívám v této krátké recenzi na zoubek rumu Rum Nation Guatemala XO.

Něco málo o rumu

Rum Nation Guatemala XO 20th Anniversary Decanter je melasový rum vyráběný společností Industrias Licoreras de Guatemala. Do lahví ho stáčeli Italové ze společnosti Rum Nation. Tato krásná karafa oslavuje 20. výročí objevování rumů světa společností Rum Nation.

Rum byl destilován ve sloupcích a zrály v něm 4 roky v tropickém podnebí Guatemaly v oblasti Rio Hondo. Poté putoval na dalších 16 měsíců zrání do Itálie. To probíhalo ve starých sudech po sherry Oloroso a Pedro Ximenez.

Láhe rumu

Láhev mi docela připomíná láhev od Zacapa Centenario XO. Má podobný tvar, takový elegnantní, hezky zaoblený a působí docela luxusně. Měl jsem možnost si láhev prohlédnout u kamaráda rumaře, který mě obdaroval vzorky a musím říct, že v reálu je ještě hezčí, než na fotografiích. Láhev je masivní, víčko je zlaté a zátka je korková. Etiketa je minimalistická ale přitom velmi elegantní.

Rum ve sklenici

Rum má tmavou barvu, takovou jakoby karamelovou. Nicméně jsem se nedočetl, zda-li je rum Rum Nation Guatemala XO dobarvován karamelem. Zrál v sudech po sherry a tak je možné, že tuto barvu získal skutečně přirozenou cestou. Na stěnách sklenice zanechává krásné dlouhé táhlé nohavice.

Rum Nation Guatemala XO skladem a navíc dnes 18.5.2024 za akční cenu.

Vůně rumu

Přátelé, ta vůně je prostě blaho. Cítím vanilku a rozinky s jemným náznakem jakoby květin. Je to skutečně velmi zajímavá vůně, která mě opravdu hodně baví. Po chvíli se projeví tóny pomeranče a kandovaného ovoce. Všechny tóny dohromady hrají úžasné divadlo krásných vůní.

Chuť rumu

Na patře se pomerančová kůra ovíjí pokračuje v rozehrátem divadle. Podporuje ji hrst koření (skořice, vanilka, muškátový oříšek, kardamom) a spočívá na poměrně elegantní dřevitosti. Kulatost je na denním pořádku, a to i přes lehké náznaky kávy a pražených ořechů. Je to opravdu dobré a hlavně zajímavé pití.

Závěr

Pokud chcete ochutnat rum, který vám bude připomínat svou chutí zralý pomeranč s vanilkou, tak je tento rum tím pravým. Za mě to byl jeden z nejzajímavějších vzorků, jaké jsem loni ochutnal.

Naše hodnocení

Last modified: 10. 1. 2022

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

X