Recenze rumu A.H. Riise Royal Danish Navy

Royal Danish Navy Rum je další variantou navy rumu – tedy námořnicého rumu. Tentokrát se však zaměřuje na dánské královské námořnictvo. Lhal bych, kdybych tvrdil, že s v navy rumech nějak zvlášť orientuji. Zatím jsem měl možnost ochutnat jen pár kousků. A tak jsem neodolal, když jsem dostal dva vzorky A.H. Riise Royal Danish Navy a prakticky ihned jsem se pustil do ochutnávky.

Historie A.H. Riise rumů

Historie A.H. Riise rumů je už hodně profláklá a známá věc, takže ji zmíním jen okrajově. A. H. Riise byl lékárník. Jeho spojení s rumem zřejmě spočívalo v tom, že prodával a dovážel rum ze Západní Indie do Dánska.

Na internetových stránkách A. H. Riiseho je uvedeno: “Tato exkluzivní značka rumu byla vytvořena jako oslava jednoho z nejvýznamnějších a nejpodnikavějších Dánů; lékárníka A. H. Riiseho. Žil a pracoval v dánské Západní Indii v letech 1838 až 1878”.

Za tímto rumem stojí společnost A.H Riise Rum LLC. se sídlem v Delaware v USA. Na stránce jsou uvedeny kontaktní údaje s dánskou e-mailovou adresou. Dále uvádí, že existuje společnost “Dansk Vestindisk Rom Kompagni” se sídlem v Charlotte Amalie na ostrově sv. Tomáše a v Kodani v Dánsku.

Něco málo o rumu A.H. Riise Royal Danish Navy

Láhev tohoto rumu stojí kolem 1000 Kč. Rum Royal Danish Navy je k dispozici ve dvou voltážích, jedné s obsahem 55% alkoholu a druhé, která je stáčena do lahví s obsahem 40 % alkoholu.

Jedná se o rum na bázi melasy vyráběný pomalým kvašením, který se následně destiluje v kotli v tradičním “Pot Still” na 85 % alkoholu.

Z jaké směsi rumů se skládá Royal Danish Navy Rum? Na poměrně rozsáhlých internetových stránkách společnosti A.H Riise najdete opět několik odpovědí.

Rum byl znovu vytvořen podle přesné směsi, jak ji formulovala společnost A.H Riise. Jedná se o kombinaci několika různých rumů zrajících až 20 let. Rumy jsou ve stylu ” Wedderburn (sic) and Plummer”.

Podle webových stránek je výsledkem extrémně tmavá, téměř černá barva s komplexními odstíny kávy, anýzu, lékořice, páleného karamelu, melasy, koření a cedru. V kombinaci s exotickou a elegantní chutí hořkého pomeranče a bergamotu.

Bohužel vím, co je to rum ve stylu Wedderburn and Plummer. Také vím, že destilace nezpůsobí, že rum zčerná!

O rumu A.H. Riise Royal Danish Navy jsem četl nespočet legend a pověstí, než se mi dostaly do rukou tyto vzorky. Na internetu dokonce najdete hydrometrické testy, které dělali rumaři různě po světě a ty vesměs odhalily 92 g/l přidaného cukru. To tento rum řadí velmi blízko k hodnotě stanovené EU pro likér. To ho také řadí na špičku nejvíce “přislazených” rumů, které jsem doposud měl možnost ochutnat.

Tento rum je v Česku podle statistiky prodeje oblíbený, i když ne u “rumových nadšenců”, kteří jsou k této značce poměrně kritičtí a téměř se za ni stydí!Zkuste si pročíst naše české rumařské skupiny a sami se o tom přesvědčíte. Vždy se snažím mít otevřenou mysl a rád zkouším věci na vlastní kůži, než nad nimi vyřknu svůj ortel. Nicméně hydrometrický test je hodně znepokojivý. Stejně jako ona barva rumu.

Každopádně už neztrácejme plkáním o A.H. Riise a přejděme k ochutnávce tohoto rumu.

Rum ve sklenici

Rum A.H Riise Royal Danish Navy Rum je tak tmavý, jak se od námořního rumu očekává. Je téměř černý s oranžovými a červenými záblesky v celém rumu. Jeho barva je velmi tmavě hnědá.

Rum, resp. láhev rumu je opatřena syntetickým korku a lidé popisují, že kolem korku je usazen lepkavý zbytek. Já to nemohu potvrdit, protože jsem dostal rum ve dvou miniaturních skleničkách se šroubovacím víčkem. Při nalévání je tento rum extrémně viskózní. Připomíná mi spíše likér, než rum ve stylu navy rumu.

Vůně rumu

Vůně je prostě divná. Je to cítit nějakou divnou syntetikou. Trochu to voní jako včokoládové rozinky smíchané s s alkoholem – tak jak babičky namáčely rozinky do tuzemáku, když je chystaly na vánoční cukroví. Je tam jakýsi karamelový tón, ale opět jako velmi levný karamel. Je tu také jakýsi lakový tón, který se mísí s kandovaným ovocem, ale převládá spí vůně cukru. Je to směšně parfémované a tak nerumové, až je to neskutečné.

A.H. Riise Royal Danish Navy skladem a navíc dnes 3.10.2024 za akční cenu.

Upřímně řečeno, vůně mě vůbec nenadchla. V mnoha ohledech se společnosti A.H. Riise podařil s tímto rumem zázrak. Zcela odstranili všechny stopy po jamajských destilátech Wedderburn a Plummer a nahradili je oslazeným tuzemákem. Raději rychle přejdu k degustaci.

Chuť rumu

Po doušcích je rum extrémně jemný a zcela bez jakéhokoli alkoholového pálení. Snad jen velmi slabé ťuknutí na konci velmi krátkého závěru.

Chuťově je to samá čokoláda a mandarinky obalené cukrem s malým nádechem nějakého džemu. Ale i ten džem je až extrémně sladký! Je to něco, co mi připomíná spíš Baileys, než rum.

Stručně řečeno, na začátku dostanete silnou, přehnaně sladkou kaši, která rychle zmizí v téměř neexistujícím střední chuti a velmi malém téměř bzučivém alkoholu na závěr.

Po celou dobu, co tento rum “popíjíte”, musíte také snášet onu podivnou vůni. A.H Riise byl lékárník a tohle je důkaz – už vím, co mi to pripomíná! Kapky proti kašli.

Závěr

Rum A.H Riise Royal Danish Navy má na láhvi označení “World Class Rum”. Ve skutečnosti se jedná o rum pro lidi, kteří rum nemají rádi nebo mu nerozumí. Je to rum pro lidi, kteří se ve skutečnosti nechtějí rum a hledají spíš něco sladkého. Pro mě tento “rum” zkrátka není a označení jako navy mi přijde hodně mimo. Ještě navíc pokud máte kupovat destilát za cenu okolo 1000 Kč. Pakliže hledáte něco levného a sladkého, tak doporučuji Capitan Bucanero Elixir.

Naše hodnocení

Last modified: 9. 1. 2022

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

X