Recenze rumu The Duppy Share Aged

Duppies jsou bájní karibští duchové, kteří kradou karibský rum ze sudů na ostrovech Karibiku a nechávají si ten nejlepší pro sebe. Jsou něco, jako naši skřítkové. Jen s tím rozdílem, že si užívají ten nejlepší karibský rum.

Rum The Duppy Share Aged je pojmenován právě podle tohoto bájného příběhu. Musím se přiznat, že tahle pohádka, nebo spíš marketing postavený na této pohádce na mě docela dobře funguje a ten příběh byl také jedním z důvodů, proč jsem chtěl tento rum ochutnat. Navíc se jedná o poměrně levný rum, který pořídíte za cca 600 – 700 Kč a figuruje v mnoha rumových žebříčcích. A pokud se budete o rum The Duppy Share Aged zajímat stejně jako já, tak doporučuji navštívit webovky tohoto rumu. Markeťáci společnosti vytvořili opravdu velmi atraktivní webové stránky, které pohladí duši každého šílence do webů.

Něco málo o značce

The Duppy Share má velmi silnou identitu značky, která se, jak je vidět, přenáší z láhve na webové stránky a veškerý další marketing na internetu. Společnost obchoduje pod názvem Westbourne Drinks Co, takže tuším, že v jejich portfoliu brzy přibudou další lihoviny. Tým ve složení George Frost, Jessica Swinfenová a Rosie Littleová se očividně v rumech vyzná. Duppy Share je směs tříletého jamajského melasového rumu a pětiletého bajanského rumu z Barbadosu. Rumy pocházejí z jamajské palírny Worthy Park Estate (která se proslavila především svým rumem Rum Bar Overproof Rum) a pětiletý bajanský rum dodává palírna Foursquare – ano, čtete dobře, úspěch je tedy předem zaručen. Problém, který mám s rumy míchanými z různých ostrovů/lokalit je, že je často najdete na pultech supermarketů a že se velmi často jedná o pofiderní rumy nevalné kvality. Jak je na tom ale rum The The Duppy Share?

The Duppy Share Aged skladem a navíc dnes 22.5.2024 za akční cenu.

Láhev rumu

The Duppy Share u nás seženete, jak jsem již psal, za cca 600 – 700 Kč. Zajímavě tvarovaná láhev má 70 cl a destilát je stáčen do lahví o obsahu 40 % alkoholu. Prezentace rumu je opravdu špičková nejen na webu ale také samotná láhev je hodně povedená. Etiketa vypadá „trendy“ a moderně. Na etiketě je také příběh o Duppies, který jsem popsal hned na začátku. Krásná je i korková zátka s plastovou čepičkou – jedná se o „umělý“ korek, resp. lisovanou zátku. Od pravého korku je k nerozeznání, jen lépe drží a nepraská. Za mě je láhev hodně povedená a velmi se mi líbí.

Rum ve sklenici

Ve sklenici se The Duppy Share prezentuje jako krásná klasická zlatohnědá nádhera. Září všemi barvami a uvidíte, že si budete užívat ty chvíle, kdy tento rum budete natáčet ve sklenici proti světlu. Pokud se sklenicí trochu zakroužíte, tak rum zanechává na stěnách krásné pevné nohavice.

Vůně rumu

Vůně je skutečně bohatá a příjemně ovocná. Klasické ostré jamajské tóny, jako je vanilka, se snoubí se sladkými tóny hnědého cukru. Vůně je sladká, ale nese v sobě dostatek jamajského „funku“, aby byla zajímavá. Bajanský rum jako by se ve směsi ztrácel ale nemyslím si, že by to bylo nějak na škodu. Vůně je opravdu krásná a velmi zajímavá. Tenhle blend se zřejmě hodně povedl a nemůžu přestat čichat k rumové sklenici. Je to krásná hra vůní.

Chuť rumu

Pokud zabrouzdáte na webové stránky výrobce, tak se dočtete, že tento rum vnímají spíše jako kvalitní rum na míchání než na klasické popíjení. Záměrně však zvolili pětiletý bajanský rum, aby ztlumili mladší jamajský rum a zjemnili jeho profil. The Duppy Share se však dá popíjet čistý tak, jak je a je velmi příjemný. V mnoha ohledech mi připomíná pečlivě míchané rumy z Appleton Estate, zejména 8 Year Old Reserve. Jamajský rum dodává chuť a bajanský hladkost, která vyrovnává drsné hrany mladého jamajského rumu.

Rum The Duppy Share je fantastický. Tento rum je ztělesněním příjemného pití. Krásně klouže po povrchu a vůbec ale opravdu vůbec neštípe. Často je to na úkor chuti ale tady to nehrozí, protože chuť je skvělá. Mnoho výrobců se snaží o hladkost na úkor všeho ostatního. Mnoho recenzentů se rozhoduje pro stáří a hladkost jako znaky kvalit. Tento rum není nijak zvlášť dlouho zrající, ale je mimořádně jemný a troufám si tvrdit, že za tu cenu je to něco neskutečného. Je velmi chutný! Bajanský rum výsledný blend zjemňuje a dodává mu rovnováhu, jamajský rum poskytuje velkou, odvážnou a bohatou chuť.

Chutná po tropickém ovoci a cítit lze i karamel a náznaky dubového dřeva. To, co mě opravdu dostalo je ale ona jemnost. Pokud bych dnes měl někomu doporučit rum do 1000 Kč, tak to bude tento rum, který vás prostě ohromí.

Závěr

Je to opravdu skvělý rum adalší důkaz toho, že v cenové relaci do 1000 Kč existuje řada skvělých rumů, které jsou stejně dobré jako kterýkoli z prémiových a superprémiových rumů s cenovkou hodně nad 1000 Kč – vždyť tento rum seženete za skoro poloviční cenu. Tenhle rum mě opravdu dostal a zařadil se do mé pomyslné top desítky rumů.

Naše hodnocení

Last modified: 22. 3. 2023

X