TOP 10 rumů do 1000 Kč

Už jsem vám připravil dva seznamy nejlepších rumů. Jeden je s nejlepšími rumy do 500 Kč a druhý je s nejlepšími rumy do 1500 Kč. A protože mi tu chybí seznam s rumy někde mezi těmito cenami, tak vám jej zde nyní přináším. Vybrat 10 nejlepších rumů do 1000 Kč je nesmírně těžké, protože v této cenové relaci se pohybuje většina těch dostupnějších rumů. Zkusil jsem tedy poprosit kamarády rumaře, aby mi doporučili svoje favority a pak jsem si prošel české a zahraniční skupiny na Facebooku a zprůměroval jsem nejčastěji doporučované rumy. Řídil jsem se také srovnávačem cen Heureka.cz, protože to je takový obecně platný ukazatel oblíbenosti daného produktu. Vytvořit tento seznam mi zabralo docela dost času, tak vám snad bude přínosný.

TOP 10 rumů do 1000 Kč

Nejlepší rumy do 1000 Kč

Jak jsem naťukl výš, tak tvorba tohoto seznamu byla docela oříšek. Těch rumů je tolik a vybrat ty nejlepší bylo šíleně těžké. Takže na rovinu píšu, že tento seznam je hodně subjektivní a berte jej tak, že zmíněné rumy jsou vhodné spíš pro začínající rumaře, kteří mají ochutnáno max. 10 – 20 rumů a nemají ještě příliš vyhraněné chutě. Ostatně zkušení rumaři, kteří už jsou krapet rozmlsaní, asi nebudou kupovat rumy do 1000 Kč. Jsou tu zastoupeny jak sladké, tak sušší rumy. Samozřejmě podle mého nejlepšího vědomí a svědomí. Upřímně si myslím, že pokud jeden ze zmíněných rumů koupíte někomu jako dárek, tak dotyčný bude mít radost. A pokud začínáte s rumy a pořídíte si láhev pro sebe, tak vám zkrátka bude chutnat. Vidím to tak, že pokud si najdu zase po večerech čas, tak zkusím udělat ještě jeden seznam, který už bude obsahovat méně známé rumy v podobné cenové relaci s tím, že to bude spíš seznam zaměřený na neznámé specialitky, které mě během let zaujaly.

Rum Don Papa 7y

Rum Don Papa 7y asi není třeba příliš představovat. Tato filipínská legenda je pro mnohé pomyslnou branou do světa rumů. A někdo u rumů Don Papa zůstane a horlivě sbírá každou novou limitku. Přiznám se, že mně se Don Papa asi nikdy neomrzí. Tento sladký navoněný rum je jako stvořený pro chvíle pohody s knížkou nebo u nějakého dobrého filmu. Ceny se pohybují nejčastěji kolem 900 Kč a občas bývá tento rum i v akci a nebo k němu býtá zajímav tuba. Pokud tímto rumem obdarujete začínajícího rumaře, tak jej jistě potěšíte ale chybu s ním neuděláte ani u zkušenějších rumařů, kteří mají rádi sladší rumy. Tu ovocnou vůni si musí zkrátka zamilovat každý.

Rum Ron de Jeremy XO 15y

Porňáka Jeremyho zná asi mnohý z nás. Na jeho počest vznikla také kolekce rumů nesoucích jeho jméno. Tento rum je směsí tradičních i pot-still karibských rumů z Barbadosu, Trinidadu, Jamajky a Guyany, které zrály až 15 let v sudech po bourbonu. Je to hodně povedený rum s dřevitými tóny, lehce ostřejší ale velmi dobře pitelný. Je sice sladší ale nová řada je podstatně méně sladká, jako předchozí edice. Za tu cenu je to povedený kvalitní rum, který udělá radost nejednomu rumaři. Pokud jste jej ještě neměli tu čest ochutnat, tak to co nejdříve napravte.

Rum Appleton Rare 12y

Je libo suchý rum za rozumnou cenu? Rum Appleton Rare 12y je jednoznačně skvělou vstupenkou do světa sušších rumů. Pokud jste odhodlali vstoupit do světa sušších rumů ale nechcete za rum investovat tisíce, tak Appleton Rare 12y bude asi tou nejlepší volbou. Vůně vlašských oříšků, muškátového oříšku, pomerančové kůry a vanilky si vás získá – řekl bych, že hned na první přičichnutí. Hořko-sladké zakončení je skutečným zážitkem, který činí z této láhve velmi přitažlivý rum.

Rum Rammstein 12y

Rum Rammstein 12y je další z řady rumů, které se vezou na vlně slávy svých jmenovců – v tomto případě jde o kapelu Rammstein. Rammstein Rum ale v žádném případě není jen láhev s velkým jménem na etiketě. Je to opravdu hodně povedená směs rumů z Jamajky, Trinidadu a Guayany, které zrály v tropickém klimatu Karibiku až 12 let v sudech po bourbonu. Je to skvěle udělaný rum. Ve vůni i chuti rumu Rammstein dominují kouřové, dřevité a ovocné tóny. Na patře přechází tento rum od mírně nahořklého nádechu k ovocné chuti. Pro fanoušky kapely Rammstein je to rozhodně skvělý dárek, pro milovníky rumu potom velké překvapení, které vám jistě hodně zachutná.

Rum Pyrat XO Reserve 15y

Rum Pyrat XO Reserve 15y seženete prakticky v každém větším supermarketu. Díky tomuto rumu můžete snadno vstoupit do světa kvalitních rumů. Rum Pyrat XO Reserve 15y pochází z ostrova Anquily a je namíchaný z vyzrálých karibských rumů starších 15 let. Nutno dodat, že směs se velmi povedla. Rum chutná po vanilce, marcipánu a sladkém koření. V chuti můžete cítit citrusy s pomerančem v čele, který dolaďuje harmonický, osobitý a kulatý charakter tohoto rumu. Rum Pyrat XO Reserve 15y je jemný a pitelný doslova pro kohokoliv. Díky ovocnějším tónům je vhodný i pro začínající ruměře, kteří si teprve hledají cestu mezi rumy.

Dos Maderas 5 + 5 PX Ron Añejo Superior Reserve 10y

Přiznám se, že pro rum Dos Maderas 5+5 mám opravdu slabost. Je to sladší rum, který je 100% třtinový a jedná se navíc o karibský rum. Zrání rumu Dos Maderas 5+5 je rozděleno do tří částí. Nejprve tento rum zraje 5 let v dubových sudech přímo v Karibiku, potom zraje ve Španělsku ve sklepech Williams & Humbert opět v dubových sudech tentokrát už 3 roky. Potom přijde ještě zrání v sudech, ve kterých 20 let zrálo sladké Sherry z odrůdy Pedro Ximenes. V těchto sudech zraje 2 roky. Tento komplikovaný způsob zrání se logicky musel pozitivně podepsat na chuti tohoto rumu. Dos Maderas 5+5 je opět ideální pro ty, kteří milují sladší rumy.

Rum Doorly’s XO

Rum Doorly’s XO je další rum, který určitě stojí za vyzkoušení. Rum Doorly´s XO je vytvořený pomocí staré tradice, kdy se spolu dohromady mísí rumy různéh stáří a směs pak ještě zraje ve španělských sudech po Sherry Oloroso. Chuť rumu je výjimečně hladká, nasládlá a cítit lze banány a lehce i rozinky. Doorly´s XO je kvalitní rum a i já mám doma vždy připravenou jednu láhev pro návštěvy. Barbados je skutečným domovem rumu, je tu nejstarší známá palírna, která byla založena už v roce 1663. V 18. století byly považovány rumy z Barbadosu spolu s rumy z Jamajky za nejkvalitnější v oblasti. I dnes nám tato oblast nabíz kvalitní rumy a Doorly’s je jedním z těch které si můžete dopřát za poměrně rozumnou cenu.

Diplomatico Reserva Exclusiva 12y

Diplomatico Reserva Exclusiva 12y 0,7l 40%

Tento rum tu rozhodně nesmí chybět. Diplomatico Reserva Exclusiva 12y je zkrátka naprostá klasika. Pamatuji si, jak jsem jej ochutnal poprvé. Byl to první z dražších rumů a neskutečně mi chutnal. Dnes už samozřejmě vím, že existují mnohem dražší rumy ale i tak mám pořád jednu láhev ve vitríně pro strýčka příhodu. Tímto rumem nic nepokazíte. Je to sladší rum jemné chuti s tóny sušeného zázvoru, kokosu, vanilky, karamelu, oříšků nebo pečených banánů, kterou následuje plná sladká chuť. Je to rum vhodný pro rozjímání, popíjení s kamarády a zvládnou jej v pohodě vypít i dámy.

Bumbu Rum 15y

Bumbu Rum 15y tu nesmí chybět. Rum s chutí banánů. Pokud zavřete oči a vychutnáte si tento rum, tak se rázem ocitnete na exotickém ostrově, kde šumí moře a svítí slunce. Jde o sladký rum, který zvládne díky jeho jemné chuti i naprosto rumy nepolíbený začátečník. Své místo má však ale i zkušenějších rumařů, kteří se k němu rádi vracejí. Zajímavostí je, že tento rum se údajně vyrábí podle prastaré indické receptury. V chuti kromě banánů ucítite také kokos, mango, pomeranč nebo vanilku.

Rum Flor de Caña 12y

Poměrně levný a přitom velmi dobrý rum, to je Flor de Caña 12y. Polosladký rum Flor de Caña 12y voní po melase, černých třešních a vanilce. V chuti pak vládne nugát, který postupně střídají tóny pikantního koření a dubové kůry. Je to opravdu zajímavá chuť, ve které se mísí tóny dubu a nugátu a do toho ta neskutečná vůně. Nevšední chuť dává rumu Flor de Caña 12y pozvolný proces zrání, jenž probíhá v sudech z bílého amerického dubu. Rum díky jemné chuti zachutná i začínajícím rumařům.

Mrkněte i na další rumové žebříčky

Naše hodnocení

Last modified: 6. 10. 2021

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

X