Rum El Dorado 12y – oceňovaný guyanský poklad

Rum El Dorado 12y – oceňovaný guyanský poklad

Ambicióznější destilérku byste asi těžko hledali. Demerara, která vytvořila El Dorado 12y, uvedla, že to učinila s jediným cílem – aby se z něj stal nejlepší rum ve své kategorii. A jak se zdá, povedlo se.

V soutěžní přehlídce karibských rumů posbíral už sedmkrát první místo. A takový rum nemohl na mém stole chybět.

Jak El Dorado 12y vzniká?

Demerara se může pyšnit tím, že ovládá hned devět různých způsobů destilace. Každá z nich dává rumu specifickou chuť a následně jsou tyto rumy dále stařeny a blendovány.

El Dorado 12y bývá někdy nazýván King ofDiamond, což má naznačovat, že za jeho vznikem stál výběr těch nejlepších rumů, které má Demerara k dispozici. Ty byly následně blendovány a výsledkem je právě El Dorade 12y.

Sedm ocenění, které si tento rum získal, mu bylo uděleno v posledních deseti letech.Jednalo se o soutěž organizovanou časopisem CaribbeanWeekNewspaper, dále pak v soutěži pořádané Chicago BeverageTasting Institute, a v neposlední řadě zabodoval v soutěži CarribeanRhumChallenge.

Pro ty z vás, kteří rumovou scénu příliš nesledují připojím pouze krátkou poznámku. Všechno jsou velmi prestižní soutěže, ve kterých se destilérky předhánějí se vší zuřivostí.

Jak tedy probíhá výroba El Dorada 12y?

Jak jsem již řekl, jedná se o blend toho nejlepšího, co má Demerara k dispozici. Základem je unikátní sudová kontinuální destilace, dále pak rum připravený kotlíkovou destilací. Nakonec se přidávají další rumy, některé z nich jsou již předem stařené 12 či 18 let.

Jakmile je blend hotový, prochází výsledný rum dalším stařením. 12 let si počká v dubových sudech po burbonu.

Výsledkem je prémiový 40% rum, který se může pochlubit sladší, kořeněnou chutí. Pokud se zastavím u barvy, připomíná velmi tmavý med a proto ho můžeme zařadit mezi tmavé rumy.

Design a balení

Rum El Dorado 12y je prémiový stařený rum, a podle toho vypadá i balení a láhev. Klasická červená krabice, typická pro všechny rumy El Dorado je opět přítomná, tentokrát je ovšem doplněná o více zdobných prvků.

Samotná láhev nabízí takový design, na jaký jsme u El Dorada zvyklí. Baňatá, menší láhev a tradiční etiketa s lodí, která má připlouvat do ústí řeky Demerara, podle které nese název samotná destilérka. Právě zde se také pěstuje většina cukrové třtiny, ze které vzniká melasa potřebná na rumy El Dorado.

Rum El Dorado 12y – oceňovaný guyanský poklad

Rum El Dorado 12y je skladem a navíc dnes 13.6.2024 za akční cenu.

Chuť

Jak tedy rum El Dorado 12y chutná? Mnohdy bývá označován za sladší, ale při bližším pohledu takto zjednodušené hodnocení neobstojí. Při prvním ochutnání určitě ucítíte karamel a možná med.

Sladký opravdu bude, ale postupně rozpoznáte i citrusy, přesněji řečeno, pomeranče či pomerančovou kůru. V chuti se mi také podařilo rozeznat jemný náznak exotických koření, což dodává sladší chuti zajímavý, peprný nádech.

Vzhledem k tomu, že se jedná o rum starý 12 let by se dala očekávat jistá dřevitost, ale ta v chutí příliš znatelná není. Ta je patrná až u rumu od Demerara, stařených kolem 18 let.

Ocásek není příliš odlišný od zbytku chuti, maličko je ovšem cítit tabákem.

Vůně

Když si k El Doradu 12y přivoníte, ucítíte paradoxně rozinky, po kterých ovšem není po ochutnání ani stopy. Karamel a med, po kterých rum chutná je pak přítomný i samotné vůni.

Závěrem

El Dorado považuji za rum, který dobře kombinuje cenu a výkon, pokud použijeme obchodní terminologii. Má kvality dobře stařeného rumu, ale zároveň není tak nákladný, abyste si ho nemohli dopřát častěji.

Mě si získal poměrně rafinovanou chutí, a velmi příjemnou vůní.

  • Výrobce:Demerara
  • Země původu: Guyana
  • Obsah alkoholu: 40 %
  • Doba zrání: 12 let
  • Typ: Blend
Naše hodnocení

Last modified: 6. 10. 2021

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

X