Bumbu rum

Bumbu rum

Bumbu rum tvoří jakousi pomyslnou svatou trojici spolu s rumy Diplomatico Reserva Exclusiva 12y a Don Papa 7y. Jsou to tři nejoblíbenější rumy v Česku podle statistik srovnávačů zboží. Tak nějak spolu neustále soupeří o první místo a rok co rok se na něm střídají. Tak jako zmíněné rumy Don Papa a Diplomatico, tak i Bumbu rum patří mezi sladké rumy. Pojďme se tedy tomuto rumu podívat na zoubek.

Něco málo o rumu

Bumbu Rum je destilován na ostrově Barbados v palírně Indies Rum Distillery, kde zároveň také tento rum zraje. K výrobě se používá cukrová třtina pocházející z Karibiku a Jižní Ameriky. Bumbu se dokonce chlubí tím, že k jeho výrobě je použito celkem 8 druhů cukrové třiny. Už se například ví, že cukrovou třinu kupuje v zemích jako Barbados, Dominikánská republika, Brazílie, Belize, Kostarika, Salvador, Guyana a Honduras.

Palírna Bumbu rumu také kdysi prozradila, že k fermentaci třtiny se používají kvasinky stejné, jako se používaly už v roce 1840. Rum se vyrábí od roku 1893 ale receptura je známá mnohem déle – údajně již od 16. století, kdy si recept přivezli námořníci z Indie. Destilace se pak provádí kontinuální metodou. Rum pak zraje 15 let v sudech po bourbonu. Rumy se pak ještě před stáčením smísí s přírodními příchutěmi. Společnost prohlašuje, že ve svém produktu nepoužívá umělé příchutě nebo barviva. Nicméně receptura příchutí je tajná a Bumbu si ji střeží jako oko v hlavě. A není se co divit, aroma je totiž hlavním tahákem tohoto rumu.

Proč Bumbu?

Pídil jsem se po tom, proč zvolili zrovna takové pojmenování. Přiznám se, že jsem tomu moc nerozuměl. Až jsem si vygooglil, že výraz „bumbu“ pochází z Indonésie a znamená „směs koření“. V originále se pak používají také pojmy jako bombo a bumbu k popisu míchaných nápojů pirátů a dalších historických postav. Tyto nápoje byly složeny z rumu, vody a různých koření. Takže z tohoto výrazu pochází i pojmenování rumu.

Bumbu rum má krásnou láhev

Popis láhve

Po vizuální stránce je láhev velmi povedená. Je to úplně jiný styl, než například láhev rumu Don Papa, kde si grafici s etiketou opravdu vyhráli. Rum Bumbu sází na minimalismus a tak čelo láhve zdobí logo ve tvaru X, do kterého je vsazen ještě kov, aby logo více vyniklo. Dále zde najdeme nápis Bumbu rum, který pěkně vystupuje ze skla láhve. Na zadní straně láhve jsou pak informace o produktu a mapa karibských ostrovů. Přírodní korek má přes vrchní viditelnou část vypálené logo X. Je jasné, že tvůrci chtěli maximálně navodit pocit „pirátského rumu“, což z láhve opravdu dýchá. Tedy dokud se nenapijete.

Chuť a vůně rumu

Po nalití do sklenice je Bumbu se můžete pořádně podívat na jeho zabarvení, které je tmavě hnědé s oranžovými odstíny. Zanechává stopy na skle jako likér. Což není žádným překvapením, protože při měření bylo prý zjištěno, že má cca 40 g cukru a dalších přísad na litr. Takže jde skutečně spíš o jakýsi likér. Navíc obsah alkoholu je jen 35%, takže dle norem EU by neměl být ani považován za rum (minimum je 37,5%).

A nyní tedy k vůni. Možná to vypadá z předchozích řádků, jakobych byl proti Bumbu nějak zaměřený. Ne, jsem jen kritický. Ale veškerá má kritika jde stranou, když k rumu přivoním. Je to dokonalost. Asi stárnu ale prostě mi neuvěřitelně voní. Hned na začátku ucítíte tóny karamelu a banánů. Nevěřím, že ty banány jsou přírodního původu ale to pecka. Zavřete oči a zapomeňte, že je to „rum“ a prostě si tu vůni užívejte.

Zde se opět mnozí urmoví kritici rozcházejí, protože některým rum voní a někteří jeho vůni považují za umělou a nepřirozenou. Mně je to jedno, voní prostě božsky.

Bumbu rum je skladem a navíc dnes 23.2.2024 za akční cenu.

A chuť? Mám rád sladké rumy, takže opět nemohu být příliš kritický. V první chvíli ucítíte zmíněné banány a karamel. Rum je sice sladký ale ne tolik jako Don Papa apod. Nicméně je velmi jemný, díky nízkému obsahu alkoholu. To mi trochu vadí, čekal bych, že „pirátský“ rum bude krapet ostřejší. Po chvíli je však chuť pryč a v ústech zůstává spíš jen závan karamelu.

Barva: jantarová
Chuť: chuť sladká s tóny banánů
Vůně: je velmi bohatá a příjemná

Závěr a hodnocení

Pro mě je Bumbu rum skvělé pití, které si dopřávám poměrně často po večerech strávených s knihou a nebo u filmu. Mám rád sladké rumy a tento je sladký tak akorát. Cena je velmi příznivá a tak se tento rum skvěle hodí právě na běžnější pití. Obsah alkoholu by mohl být vyšší. Ale na druhou stranu, pokud chci něco ostřejšího, tak je tu nabídka úplně jiných rumů.

  • Výrobce: Bumbu Distillery
  • Země: Barbados
  • Region: Karibik
  • Obsah alkoholu: 35%
  • Typ: Spiced Rum
  • Doba zrání: 15 let
Naše hodnocení

Last modified: 6. 10. 2021

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

X