Ron Pyrat Reserve – výrazný svou chutí a vůní dálek

Ron Pyrat Reserve – výrazný svou chutí a vůní dálek

Tento rum je tak specifický, že bezesporu zaujme už při první ochutnávce. Zraje ve francouzských i amerických sudech a jakoblend rumů v průměru patnáctileté doby zrání má jasnou a silnou chuť která rozhýbe snad všechny chuťové pohárky. Zlatohnědá barva je prolitá západem slunce na třtinových polích.

Připomíná mi chuť dálek, krásných pláží a větrem ošlehaných námořníků. Ještě aby ne, vždyť vznikl na karibském ostrově Anguilla.

Jak vznikl Rum Pyrat?

Se vznikem tohoto rumu se pojí zajímavý, až pohádkový příběh, který je i dnes základem identity celé značky.

Bylo tomu dávno, když jeden anglický námořník spatřil malý ostrůvek v Karibiku, kde zakotvil se svou lodí. Jeho nádhera ho velmi uchvátila. Byl si jistý, že našel ráj na zemi. Potkal zde pěstitele cukrové třtiny a zamiloval se do jeho překrásné dcery. Rodina ho přivítala vskutku vřele a za nedlouho vystrojil pěstitel svatbu.

Hospodařili spolu na polích s cukrovou třtinou a navzdory suchým podmínkám a písčité půdě se vedlo cukrové třtině opravdu dobře. Čas ubíhal atřtina byla díky jejich píli stále kvalitnější.

Jednoho dne je ale postihla katastrofa. Vypukl velký požár a pěstitel třtiny zemřelpři záchraně zásob. Vše zůstalo v rukách námořníka, jeho krásné ženy a jejich tchyně, která byla místní vyhlášenou čarodějnicí. Společně z cukrové třtiny připravili první místní rum. Tento nový opojný nápoj pojmenovali „Pyrat Rum“.

Jak šel čas, jejich rum si získal fanoušky po celém světě, kteří mu mnohdy přisuzovali i magické schopnosti. Tolik alespoň praví legenda.

Jak se Ron Pyrat vyrábí?

Jak jsem již naznačil na začátku této recenze, jedná se o blend několika rumů, které se liší procesem destilace i délkou staření. Některé z nich tráví v sudu i více jak 15 let.

Výsledkem je velmi tmavý, 40% rum, se sladkou chutí s náznakem pomerančů. Dá se pít samostatně, či je dobrým základem pro různé koktejly.

Původně se Ron Pyrat XO Reserve vyráběl na Anguille, ale dnes byla jeho výroba přesunuta do Guyany, což ovšem nijak nenarušilo používané postupy a recepturu. Suroviny používané k destilaci stále pocházejí z Anguilly.

Design a balení

Hned na první pohled vás uchvátí jeho krásné baculaté lahve. Činí dojem prastarých lahví, ze kterých se napájeli piráti. Je omotán tmavě žlutou stužkou, která dodává vzhledu ten pravý pirátský dojem.

Na hrdle lahve visí přívěsek, který vyobrazuje bůžka všech barmanů jménem Hoti. Každá lahev má svůj certifikát s číslem a vlastnoručním podpisem pracovníka destilérky. Lahve jsou ručně plněné. Je to opravdu povedený designový kousek.

Chuť

Tento rum jednou ochutnáte a už si ho nespletete. Je silný, sladký jako by byl smíchán s hnědým cukrem a vyvíjí se do pomerančové chuti.

Jeho ovocné tóny se prolínají s karamelem, a tak trochu štiplavým kořením. Jeho chuť se dlouho rozvíjí, apohltí všechny vaše chuťové kanálky. Po rozvinutí setrvává ve velmi jemné chuti vanilky a karamelu. Je velice svérázný, ne každého jeho chuť nadchne, ale mne si získala.

Pyrat XO Reserve 0,7l 40%

Rum Pyrat XO Reserve skladem a navíc dnes 30.11.2023 za akční cenu.

Vůně

Vůně je na začátku trochu štiplavá, ale po chvilce připomene sladký dezert se sušeným pomerančem. Musíte ještě chvilku nasávat celou spleť složitých a prolínajících se vůní až ucítíte samý základ ve skořici, karamelu a možná i pomeranči.

Závěrem

Tento rum opravdu ucítíte už z velké dálky a jeho chuť je nezaměnitelná. Budete si ho vždy pamatovat a musí vám opravdu „sednout“. Je plný rozporuplností a komplikovanosti. Pokud mu přijdete na chuť, stane se z vás nerozlučná dvojka.

Informace

  • Výrobce: Patron Spirits
  • Země původu: Guyana
  • Obsah alkoholu: 40 %
  • Doba zrání: 15 let
  • Typ: Blend
Naše hodnocení

Last modified: 6. 10. 2021

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

X