Sérum rumy a elixíry a jejich recenze

Dnes to bude opět recenze na pěkně sladké vlně. Jak si jinak zpříjemnit den v době kovidové, než nějakou tou sladkou tečkou? Jsou to chvíle blaha, kdy si člověk říká, že je svět krásný a má smysl se pokoušet ten život žít dál. Přesně tyhle pocity vám navodí kolekce Sérum. Opojná vůně a hodně návyková chuť vám dají zapomenout na starosti a strasti každodenního bytí. Pojďme se spolu podívat na dno láhve této úžasné dobroty. Napsal jsem úžasné? Zapomeňte na to, nechtěl jsem v žádném případě předbíhat!

Stačí, když v ruce potěžkáte láhev rumu Sérum a hned vám bude lépe. Je to krásný pocit, držet v rukou tuto povedenou láhev. Ten design se opravdu povedl a člověka jakoby přenese o sto let v čase zpátky, kdy se dbalo nejen na to, aby byl výrobek sám dokonalý a funkční ale také na to, aby lahodil oku. Tahle láhev vás v čase přenese do časů výstavby Panamského průplavu.

Velkolepá oslava

Rodinná firma Kratochvílovců není žádná slavná palírna s bohatou historií, která by své zkušenosti stavěla na zkušenostech pradědečka, jenž obeplul půl světa při hledání ideální receptury. Ne, tak to není. Jde vlastně o stáčírnu panamských rumů.

A historie samotných rumů? Čekáte, že vám tu budu psát o třtině, která roste na sopečné půdě v dokonalém klimatu, místní šťastlivci ji sklízí 3x ročně a rum se destiluje v 300 let starých kotlích? Ne, nic takového. O rumech se toho moc nedozvíte. Zřejmě jde o rumy vykupované od místních menších palíren, které zase vykupují třtinu od místních farmářů. Dokonce se ani neví, v jakých sudech rumy zrají. Víme jen to, že zatímco sérum Elixir a Gorge pocházejí z rumů melasový, sérum Ancon s udaným stářím 10 let je rumem z koncentrované třtinové šťávy.

Nicméně o zajímavé příběhy ochuzeni nebudete. Tyhle rumy vás totiž přenesou do doby, kdy elixír pomáhal lidem zapomenout na útrapy života. Dříve byl motorem dělníků, kteří lopatami prokopávali průplav. Zemřelo jich tehdy při této stavbě neuvěřitelných 30.609. Elixír byl zároveň pomyslnou oslavou lékařských dovedností těch, co vyléčili nejedno zranění na této obrovské stavbě. A elixír nechyběl posléze ani při oslavě úspěchu, když první z lodí absolvovala novou námořní cestu z jednoho oceánu do druhého. Elixír byl při tom. Legenda dokonce praví, že když jste pluli průplavem, tak jste si museli povinně připít právě rumem Ancon. Dále legenda říká, že tento rum byl pojmenován po lodi Ancon, která jako první vplula roku 1914 do Panamského průplavu.

Pojďme se ale podívat blíž na tyto povedené elixíry a povězme si, na co se můžete těšit, pokud se rozhodnete je ochutnat. Berte tedy tuto recenzi jako jakési prvotní seznámení s těmito sladkými skvosty.

Sérum Elixir

Barva Sérum Elixir je krásně jantatrová až zlatá. Je to příjemná barva a uvidíte, že si budete se skleničkou vesele kroužit proti světlu dlouhé minuty.

Jak voní Sérum Elixir

Vůně Sérum Elixir je hodně specifická a poměrně jemná. Cítit můžete hned na začátku ovoce ale také náznaky koření. Koření mi připomíná nějaký silný indický čaj. Je to docela příjemně sladká vůně, kterou si budete určitě hodně užívat. Po chvíli se objevuje karamel a melasa.

Chuť

A jak Sérum Elixir chutná? Chuť je výrazně sladká s tóny vanilky a dřevitosti. Pokud si s elixírem pohrajete na patře, tak po chvíli ucítíte také karamel, kávu, kakao a lehce také ovocné tóny. Dochuť se nese ve znamení tabáku a je moc příjemná. Mohla by být jen o něco delší.

Pakliže jste příznivci sladkých elixírů se zajímavou chutí, tak si tento elixír určitě oblíbíte. Je jako dezert, který vás pohladí a pak příjemně zahřeje. Mě osobně velmi překvapila ona příjemná vůně.

Sérum Ancon 10 Años

Barva Sérum Ancon 10 Años mi připomíná barvu květového medu. Je taková medově jantarová. Pokud toto sérum nalijete do sklenky, tak se krásně drží na stěnách a říká nám, že máme co do činění s pořádnou dávkou cukru.

Vůně Sérum Ancon 10 Años

Vůně je naprosto úžasná. Se kleničkou nemusíte ani kroužit, stačí, když ji položíte na stůl a okolo se okamžitě rozline ona libá vůně. Vůně se skládá ze široké škály sušeného ovoce, přičemž ucítit můžete rozinky, sušené švestky, fíky a snad i meruňky nebo podobné sladké sušené plody. Je to opravdu bohatá paleta tónů a bude vás bavit ji zkoumat. Po chvíli ucítíte i vanilku a karamel, což je jakási koruna té vůně a její vrchol. Celá vůně je neskutečně uhlazená, jemná a hraje v dokonalé harmonii. Mně tahle vůně skutečně sedla a moc mě baví.

Jak chutná Sérum Ancon 10 Años

A jak toto sérum chutná? Chuť je od samého počátku sladká a cítit můžete kávu s karamelem. Po chvíli pak ucítite i onu ovocnou paletu. Závěr patří čokoládě a opět kávě. Chuť je stejně zajímavá jako ona vůně ale vůně přeci jen vyhrává. I při pití tohoto séra si neodpustíte ono bezmyšlenkovité kroužení skleničkou a přičichávání k jejímu obsahu.

Je to rum jako stvořený k popíjení u knihy, filmu nebo jen tak večer před spaním. Rozhodně si jej užijete. Nenechte se zmást onou sladkostí, umí i pěkně zahřát. Ona sladkost hezky maskuje i jeho věk. Nutno dodat, že pokud vám nechutnají sladké rumy, tak si ani na tomto zřejmě nepochutnáte.

Sérum Gorgas Gran reserva 8y

Tmavě zlatá barva tohoto rumu je způsobena jeho delším zráním. Bavilo mě hrát si se sklenkou tohoto séra proti světlu a pozorovat odrazy světla. Sérum opět tvoří krásné slzy na stěně skleničky a dává nám znát, že cukr tu hraje prim.

Vůně Sérum Gorgas Gran reserva 8y

Vůně je poměrně nevýrazná a je potřeba nechat tento rum lehce odležet a nechat vůni vyniknout. Dočetl jsem se, že lidé rum zahřívají v rukou a nebo do něj přidávají kapku vody, aby vůně víc vynikla. Já jej prostě nechal chvíli odstát a pak jsem si už mohl alespoň lehce vychutnat tóny marcipánu, citrusů a dřeva. Kamarád cítil i tabák ale já jej potvrdit nemohu, prostě jej tam necítím. Měl jsem k degustaci jen jeden vzorek – takže jen jeden pokus. Třeba bych byl při další degustaci úspěšnější.

Jak chutná Sérum Gorgas Gran reserva 8y

Chuť je na začátku karamelová s tóny kávy a snad i hořké čokolády. Po chvíli už cítíte tóny ovoce a chuť je velmi příjemná. Bavilo mě hrát si s rumem na patře a zkoumat všechny jeho chutě. Přiznám se, že na začátku mě vůně trochu zklamala ale chutí to toto sérum napravilo. Ke konci jsem cítil pomeranč v čokoláde a snad i nějaké švestky nebo fíky. Chuť je opravdu velmi zajímavá.

Dochuť se nese na křídlech marcipánu a oříšků. Je taková nic moc a nutí vás dát si další skleničku.

Tento rum se doporučuje pít s kvalitní čokoládou, což mohu potvrdit. A pak za sebe doporučuji i nějaký dominikánský doutníček a budete mít krásný večer, to vám garantuji.

Závěr

Teď na závěr by mělo přijít nějaké rozuzlení a měl bych vám doporučit jeden elixír nebo sérum, které u mne zvítězilo. Ale já vítěze tentokrát nemám. Všechny tři rumy jsou v dané kategorii skvělé a mkaždý vyniká něčím jiným. Jsem z toho fakt v prdeli ale nemám řešení – prostě ochutnejete alespoň jeden z nich ale nejlépe všechny tři. Každý je jiný a každý je zajímavý.

Naše hodnocení

Last modified: 6. 10. 2021

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

X