Blue Stamp rum a jeho recenze

Když se řekne rum, tak se nejspíš valné většině lidí okamitě v hlavě vybaví obrázky třtinových plantáží z Karibiku, piráti, doutníky a snad i plantáže kávy. Karibik a jeho atmosféra je tak nějak spojen s rumem. Karibik se totiž díky vulknické půdě a specifickému podnebí stal rájem těchto plodin a je pravdou, že nejkvalitnější a nejznámější rumy světa pocházejí právě z této oblasti. Ovšem pozor, nezapmínejte na to, že třtina se pěstuje i jinde ve světě a tím pádem se i jinde ve světě vyrábí rum. A mnohdy se jedná o rum dosahující světového věhlasu. Příkladem budiž rum filipínský rum Don Papa. Zajímavou oblastí je také ostrov ostrov Mauricius, který leží v Indickém oceánu, ve stejné zeměpisné šířce jako Madagaskar. I zde můžeme najít třtinové plantáže.

Ostrov slavných rumů

Přívětivé povětří, dostatek srážek, bohatá půda a vysoký podíl ruční práce v zemědělství jsou skvělým předpokladem pro to, aby se stal Mauricius ostrovem vysoce kvalitních rumů. Jedním z takových povedených rumů je také rum Blue Stamp, o kterém je také tato rumová recenze. Nunto dodat, že tento rum není mezi českými rumaři příliš známý a sám jsem se vlastně na rumových skupinách ani doposud nesetkal s jeho recenzí nebo s tím, že by si jej někdo pořídil. Přitom jej lze celkem snadno objednat z e-shopu a jeho chuť je více než zajímavá. A cena je také poměrně přívětivá.

Na ostrově Mauricius se sklízí třtina po dobu šesti měsíců. Jelikož je terén ostrova poměrně členitý a složitý, tak se třtina sbírá většinou ručně. Sklizeň cukrové třtiny probíhá tak, že se pole s třtinou den před sklizní vypálí, resp. se spálí suché listí a druhý den se pak mačetou seká samotná třtina. Pole třtiny se vypaluje také proto, aby se z něj dostali jedovatí hadi, kteří by mohli dělníky při sklizni uštknout. Je to tvrdá práce, která je mizerně placená ale lidé na ostrově nemají moc možností, jak si jinak vydělat a tak dají zavděk vlastně jakékoliv práci.

Vypalování plantáží má usnadnit práci a zvýšit bezpečnost při sklizni třtiny ale za následek má také to, že si cukrová třtina uchová jakési aroma karamelu, které pak přechází také do melasy a tím pádem se podepíše logicky i na výsledném destilátu, tedy rumu. To je vlastně ona unikánost mauricijského rumu.

Na svědomí jej má Frederica Bestela

Blend rumů, jejichž výsledkem je Blue Stamp rum má na svědomí Frederic Besta. Tento pán také sám vybíral sudy, ve kterých blend zrál. Šlo o sudy po víně, konkrétně z jižní Afriky. Nejde tedy o nové vypalované sudy a rum tedy ani nenasál ono plné dřevité aroma, které známe například u whisky. Výsledný rum je naopak velmi jemný a svěží, i když nějaké stopy dubového dřeva v něm ucítíte.

Láhev rum Blue Stamp

Láhev rumu je hranatá a tak šetří místo ve sbírce. Někdy si říkám, že bych chtěl, aby byly všechny rumy v hranatých láhvích. Ale pak můj zrak popatří láhev rumu Don Papa nebo Bumbu rum a já okamžitě zjihnu a ty hranaté myšlenky zaženu velkorysým kopancem do zadku. Nicméně tahle láhev se opravdu povedla. Modrá etiketa s nápisem Blue Stamp je jednoduchá, čistá a přesto elegantní.

Barva rumu

Rum má krásně zlatou barvu a je to zase jeden z těch rumů, které vás prostě tou barvou uchvátí a bude vás neskutečně bavit, až si zakroužíte rumovou skleničkou proti světlu. Nevím, jestli mám tuhle úchylku jen já a opravdu by mě to zajímalo, jestli je tu ještě někdo takto postižený, koho baví kroužit rumem proti světlu a přičichávat si k němu? Klidně se podělte do komentářů o své dojmy a úchlky. Mě to ale fakt baví. Tenhle rum hraje všemi barvami a odráží triliardu odlesků. je to bájo. Rum na stěně skleničky zanechává lehké nohavice a slzy pěkně spořádaně stékají dolů.

Vůně oříšků, té prostě podlehnete

Přátelé, pokud otevřete láhev rumu Blue Stamp, tak si prakticky ihned sednete na zadek z těch božích oříšků. Miluju tu vůni. Nalijte si rum do skleničky, zakružte s ní a užívejte si tu orgasmickou vůni ořechů. Zavřete oči, nasajte aroma a ocitněte se na chvíli v ráji. Vaše čichové buňky budou zasaženy explozí pražených oříšků a posléze také š´tavnatých citrusů.

Čím déle a hlouběji budete nasávat onu vůni, tím více budete do ní pronikat. Až projdete přes onen éter lihu, tak se dostanete k samotnému aromatu rumu a ucítite také lehký náznak karamelu a snad i punče. Je to opravdu úžasná vůně a pokud máte citlivější čich, tak si ji budete užívat.

Blue Stamp skladem a navíc dnes 1.12.2023 za akční cenu.

Přiznám se, že tento rum jsem si objednal právě díky recenzi ze zahraničí, kde dotyčný zmiňoval ono ořechové aroma. Nečekal jsem nic moc a tak jsem byl ve výsledku velmi mile překvapený. Těžko mohu vůni přirovnat k jinému rumu, který by voněl obdobně.

Jak rum Blue Stamp chutná?

Ono ořechové aroma je cítit i v chuti. Ořechy jsou zkrátka všude. V chuti jsou oříšky možná ještě výraznější, než v samoté vůni. V chuti však už necítím pražené ořechy ale spíš jakoby čerstvé lískové ořechy. Chuť je neuvěřitelně jemná a člověk bych ani nevěřil, že má rum 42 % alkoholu. Je opravdu velmi jemný a pije se tak neskutečně dobře.

Postupně ucítíte také citrusy. Na e-shopu jsem četl, že bych měl cítit citron ale já cítím spíš tropické citrusy, nebo směs citrusů. Samozřejmě záleží na chuti každého, na podmínkách, za jakých pijete rum, na teplotě, na jídle, které jste měli apod. V každém případě ony citrusy cítit opravdu jsou a rum pak pozvolna přechází k dozvuku, který se nese na křídlech koňaku.

Já jsem pil rum při pokojové teplotě. Osobně nemám moc rád vychlazené rumy, protože se podle mě ztratí hodně z jejich chuti. Ale tento rum se podle výrobce může pít i vychlazený, takže to můžete zkusit a pak se nezapomeňte podělit o své zkušenosti.

Závěr

Blue Stamp Mauritius Authentic Rum 0,7l 42% L.E. mě okouzlil. Nebudu vám nic lhát ale pro mě je tento rum neskutečným překvapením. Pokud chcete přejít ze sladkých rumů ne rumy nedoslazované a hledáte nějaký příjemný most, který vás zavede k „suchým“ rumům, tak je tento rum skvělou volbou. Šel jsem vlastně cestou do nenzáma, protože moc recenzí na tento rum jsem nenašel ale ve výsledku to byla skvělá volba a já už teď vím, že mi láhev ve vitríně dlouho nevydrží. Ta nádherná oříšková vůně si musí získat každéh milovníka nevšedních chutí. Za tu cenu je to skvělé pití.

Naše hodnocení

Last modified: 6. 10. 2021

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

X