Recenze rumu Malteco Reserva Anejo Suave 10y

Recenze rumu Malteco Reserva Anejo Suave 10y

Přiznám se, že vlastně ani nevím, proč tu ještě nemáme recenzi tohoto levného rumíku. Malteco Reserva Anejo Suave 10y je poměrně známý rum, který koupíte docela běžně i v supermarketech za celkem rozumné peníze a mezi lidmi je poměrně oblíbený. Panamské rumy Malteco byly vlastně jedny z prvních rumů, které jsem si pořídil. Při psaní těchto řádků na mě dýchla nostalgie, když si na ty časy objevování nových chutí vzpomenu. Ale konec plácání, pojďme se podívat na rum pěkně zblízka.¨

Každá země, kde roste cukrová třtina tvrdí, že ta její třtina je právě ta nejlepší, nejsladší, největší a zkráta nejvhodnější pro výrobu rumů. Když jsem navštívil Filipíny, tak jsem upřímně uvěřil jejich prvenství. Všude v každé tropické zemi jde na ulici koupit lisovaná šťáva z cukrové třtiny s ledem a na Filipínách byla tato šťáva skutečně až ukrutně sladká. Stejně tak Filipínci tvrdili, že mají nejsladší mango na světě. A opravdu, bylo taky neskutečně sladké. Tento rum ale pochází z Panamy a jeho výrobci tvrdí, že je dokonalý právě díky podnebí a půdě, na níž se zde pěstuje cukrová třtina. Možná na tom něco bude, protože tento rum je za danou cenu opravdu zajímavý.

Jak chutná rum Malteco Reserva Anejo Suave 10y, jehož domovinou je Panama? Pojďme se na tento rum společně podívat.

Stočíme cokoliv

Dnes už rum může produkovat kdokoliv a kdekoliv. Vždyť i my v Česku máme několik „pravých“ rumů od domácích značek. Pokud se dnes rozhodne nějaká firma produkovat rum, tak už to neznamená, že by musela pěstovat třtinu a destilovat melasu. V italské firmě Savio Tranding (a nejen v této společnosti) vám toto tvrzení jistě rádi a ochotně potvrdí. Jsou vlastně jakousi moderní stáčírnou rumů. V Karibiku nakupují od výrobců jejich rumy a pak z nich míchají výsledný blend.

Tyhle rumy jsou pak stočeny do láhví a dál se prodávají pod značkami Demon’s Share, Malecon a nebo právě Malteco. Jsou to rumy s převážně tropickou chutí a vůní. Demon’s Share jsem tu již recenzoval a podle ohlasu musím říct, že to zřejmě hodně oblíbený rum. I když nejsou tyto rumy zahaleny do roušky tajemství a nekonečného příběhu o dědečkovi, který přinesl do rodiny tajný recept na skvělý rum, jsou to rumy hodně povedené, které si drží určitý standard.

Recenze rumu Malteco Reserva Anejo Suave 10y

Malteco Reserva Anejo Suave 10y skladem a navíc dnes 23.2.2024 za akční cenu.

V panamském stylu

Malteco 10y je vlastně blend rumů, které byly stařeny na 10 let. Zajímá vás původ těchto rumů? Ten není žádným tajemstvím. Jedná se o rumy společnosti Bodegas de America SA Panama, která je vlastně součástí rodinného podniku Varela Hermanos. Proces výroby rumů vlastně celý zaštiťuje tato firma. Stará se totiž už o samotné pěstování cukrové třtiny na svých polích.

Společnost samotná pěstuje cukrovou třtinu na svých plantážích, ve vlastních cukrovarech ji potom zpracovává a následně z melasy destilují svůj rum. Jejich nejznámějším rumem je rum Abuelo a najdete jej nejen v barech v Panamě ale také v barech a obchodech jinde ve světě, Evropu nevyjímaje. Abuelo patří i u nás mezi poměrně oblíbené rumy a recenzi tohoto levného rumu mám již dlouho v plánu.

Pokud otevřete láhev rumu Malteco ke kterému usadit a přivoníte k ní, okamžitě poznáte typický charakter panamských rumů. Jemný, výrazně zakulacený a současně sytý s vydatnou hloubkou. Pokusíme se odhalit, co všechno od něj můžete očekávat.

Láhev rumu

Láhev mi spíš než láhev rumu připomíná láhev vína. Je vyšší, kulatá a etiketa je černá s modrým obrazcem a zlatým a bílým nápisem. Celé provedení působí jednoduše ale zároveň moderně a stylově. Rum se dodává i s černou papírovou krabicí.

Vůně rumu

Pokud rum nalejete do rumové skleničky, tak prakticky okamžitě ucítite typický panamský rum, prostě se rázem ocitnete v Panamě. Vůně je poměrně sytá, karamelová a dominují jí tóny vanilky a po chvíli lze ucítit také tóny sušeného ovoce. Pokud zavřete oči a nasajete onu rumovou vůni více, tak se můžete pokusit rozeznat jednotlivé tóny ještě podrobněji. Já cítil sultánky, meruňky a snad i sušené švestky. Za ty peníze tohle člověk skutečně nečeká – moc fajn vůně a příjemný zážitek.

Barva rumu

Rum je dobarven karamelem a tak je poměrně tmavý. Ve skleničce hraje všemi barvami, pokud se sklenkou kroužíte proti světlu. Očividně je doslazen, o čemž svědčí i výrazné slzy na stěne skleničky.

Jak chutná rum Malteco Reserva Anejo Suave 10y?

Chuť vás překvapí svou sladkostí. Rum v sobě snoubí tóny vanilky, čokolády a snad i tabáku. Po chvíli se vynoří také kandované ovoce a oříšky. Dochuť je středně dlouhá. Celkově mě chuť tohoto rumu docela baví.

Závěr

Za ty peníze je rum Malteco Reserva Anejo Suave 10y zkrátka velké překvapení. Za něco málo přes 500 Kč můžete ochutnat docela povedený rum, který může bez problémů konkurovat mnohem dražším rumům. Je to možná právě jeden z rumů, který vám otevře dveře k dražším a lepším rumům.

Naše hodnocení

Last modified: 6. 10. 2021

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

X