10 nejlepších rumů za rozumnou cenu, které byste měli ochutnat v roce 2022

Všechny příspěvky

V těchto nejistých časech se prodeje alkoholu na internetu rozjely na plné obrátky (možná jsem k tomu přispěl i já sám, díky rumovým recenzím, chichi), a tak jsem se jako správný rumař rozhodl sestavit seznam, který by měl být vodítkem pro všechny, kdo mají omezený rozpočet a chtějí si do svého baru zařadit další láhev rumu. Ať už se jedná o domácí nápoje, koktejly nebo prostě jen pohodové popíjení, zde je mých 10 nejlepších rumů za rozumnou cenu do 1000 Kč, které byste měli určitě vyzkoušet.

Chairman’s Reserve Original – 600 Kč

Když se řekne rum, Svatá Lucie asi není první karibský ostrov, který by vás napadl, ale rozhodně stojí za to se po tomto rumu poohlédnout. Značky jako Chairman’s, Admiral Rodney, St Lucia 1931 a Bounty Rum ukazují, jak všestranný dokáže být Saint Lucia Distillers, jediný lihovar na ostrově.

Jejich vlajková loď, Chairman’s Reserve Original, je směs kolonového a kotlíkového rumu, který zraje odděleně po jednotlivých šaržích v sudech po bourbonu, poté se spojí a zraje dalších 6 měsíců s průměrným stářím 5 let. Vše se odehrává v Karibiku na Svaté Lucii, kde je díky příznivému klimatu intenzivnější interakce tekutiny a dřeva, která je agresivnější a odpařování vyšší. To vše má za následek rozmanitou škálu chutí, jako je pomerančová kůra, tabák, banánový chlebíček, mléčná čokoláda a hruška. V láhvi v ceně kolem 600 Kč rozhodně dostanete víc, než za co zaplatíte, a to i při obsahu alkoholu pouhých 40 %. Rum musíte pogooglit, občas bývá k sehnání v Makru a nebo přes internet na menších e-shopech.

Mount Gay Eclipse 1703 – 600 Kč

Být nejstarší nepřetržitě fungující palírnou rumu (od roku 1703) není snadné. S dlouhým věkem přichází i velká zodpovědnost. Bez ohledu na to jsou Mount Gay rozhodně skvělými představiteli barbadoské rumové kultury, přičemž Mount Gay Eclipse je skvělým úvodním rumem, který stojí méně než 600 Kč. Název je inspirován zajímavým úkazem z roku 1910, kdy při úplném zatmění Slunce prolétla kolem Země Hayleyho kometa.

Mount Gay Eclipse 1703 je směsí kotlíkového a kolonového destilátu, přičemž převažující složkou je kolonový rum. Rumy zrají minimálně 2 roky v sudech po americké whisky na Barbadosu a poté se stáčejí do lahví o obsahu alkoholu 40 %. Jedná se o míchaný rum s tóny vanilkového krému, manga, dubu a květinového medu, který rozhodně stojí za vyzkoušení. Obvykle se dá sehnat kolem 500 – 600 Kč a za ty peníze rozhodně dostanete hodně muziky.

Havana 7 Year Old – 700 Kč

Na rumovou párty sice dorazila později, ale spojení Kuby s tekutým zlatem je v dnešní době silné. Ostrov byl rájem pro Američany, kteří tam cestovali, aby si v době prohibice v roce 1920 vychutnali místní rumy. Značné procento rumu, který se tehdy pašoval na americkou půdu, bylo také kubánské, což napomáhalo rozvoji jejich rumového průmyslu – dost ironické vzhledem k tomu, že USA od roku 1960 rum z Kuby nedovážejí kvůli obchodnímu embargu, ale to tady nebudu rozebírat, na politiku USA mám svůj názor.

K výrobě destilátů se používají vícesloupové destilační kotle. Rum podle kubánských zákonů musí zrát nejméně dva roky ve starých sudech po bourbonu a poté se filtruje dřevěným uhlím (čímž se odstraní část chuti a barvy), aby se mohl destilát nazývat rumem – takže technicky by naše Havana 7 Year Old mohla být Havana 9 Year Old. Vzhledem k výrobnímu procesu se kubánský rum často označuje jako elegantní v chuti a Havana 7 Year Old je rozhodně zástupcem této kategorie. Poté, co rum strávil nejméně 7 let v sudech po bourbonu na Kubě, je při 40 % obsahu alkoholu snadno pitelný, ale zároveň poměrně komplexní s tóny rozinek, tabáku, teplého koření a karamelu. Velmi dobře vyzrálý kubánský rum, jehož cena se pohybuje kolem 700 Kč a v některých supermarketech je často ještě levnější, pokud natrefíte na akci.

Trois Rivieres Blanc – 600 Kč

Jedná se o jediný rum na seznamu, který se nevyrábí z melasy, ale ze šťávy z cukrové třtiny. Trois Rivieres pochází z francouzského ostrova Martinik v Karibiku a je označen AOC (Appellation d’Origine Contrôlée), což zaručuje, že výrobní proces probíhá v souladu s předpisy, aby se mohl nazývat Martinique Rhum Agricole – podobně jako Cognac nebo Champagne. Tyto předpisy jsou pro ostrov Martinik jedinečné.

V případě rumu agricoles lze hovořit o terroir, protože vše, co ovlivňuje úrodu cukrové třtiny, od půdy až po teplotu a vzduch, může potenciálně přispět k výsledné chuti rumu. V případě Trois Rivieres je hlavním faktorem poloha plantáže – nachází se na úplném jihu ostrova, v blízkosti Karibského moře, což jí dává mírně minerální profil. Trois Rivieres Blanc se destiluje v upravených kolonových destilačních přístrojích, tzv. kreolských destilačních přístrojích, a poté tři měsíce odpočívá v dřevěných kádích, než se jeho obsah alkoholu sníží na 50 % při plnění do lahví. Konečným výsledkem je výrazný agricole rum, který je rostlinný a bohatý s tóny čerstvé cukrové třtiny, kokosu, limetky, vanilky, bílého pepře a nádechem mořských řas. Velmi se liší od všech rumů na tomto seznamu, ale rozhodně stojí za cenu 600 Kč, zejména pokud se chcete pokusit připravit autentický Ti Punch nebo ho použít do různých jiných míchaných drinků.

Worthy Park Rum-Bar Silver – 500 Kč

Rumy mají takovou tu hloupou kategorizaci podle barvy: bílé, zlaté a tmavé, ale když existují postupy jako filtrace dřevěným uhlím, která odstraní barvu, nebo přidání karamelového barviva (E150a), aby byl rum tmavší, je to docela zbytečné třídění. Nebudu tu začínat svoje teorie, ale jeden moudrý muž mi kdysi řekl: “Barva není chuť”, a to je i tento případ. Existuje spousta bílých rumů v podobné cenové relaci, které by se obvykle spojovaly s čistou chutí a nedostatkem aromatu, podobně jako vodky, ale Rum Bar Silver je tu od toho, aby toto stigma prolomil.

Destiluje se ve Worthy Parku na Jamajce výhradně v kotlíkových destilačních přístrojích (vzpomeňte si na Single Malts) a poté se ředí na 40 % alkoholu, bez nutnosti zrání. Jeho chuť někteří rumoví nadšenci popisují jako “funk” s intenzivními tóny tropického ovoce (hlavně banánů), citrusové kůry, margarínu, vanilky a bílého pepře. Představte si intenzitu rumu Wray & Nephew Overproof, ale s mírnějším obsahem alkoholu, který usnadňuje míchání v koktejlech. Lze jej použít jako modifikátor, který dodá některým rumovým nápojům, které vyžadují bílý rum, trochu více chuti. Dobrým experimentem může být rozdělený základ Daquiri s Rum Bar Silver a obvyklým bílým rumem podle vašeho výběru, ale za méně než 600 Kč za láhev (The Drop Store) můžete rovnou udělat Rum Bar Silver Daquiri a užívat si jeho skvělou chuť.

R.L. Seale’s 10 Year Old 46% ABV – 900 Kč

Barbados je domovem rumu, jak ho dnes kulturně známe, a nemohl bych sestavit seznam o rumech za skvělou cenu, aniž bych do něj nezahrnul rum z palírny Foursquare Distillery – patřící společnosti R.L. Seale & Co. Ltd. Foursquare je vysoce ceněná díky své řadě Exceptional Cask Selection, která je limitovaná a cenově dostupná, ale zde se bavíme o průběžných vydáních, takže jsem vybral rum R.L. Seale’s, u kterého došlo v loňském roce ke zvýšení obsahu alkoholu ze 43 % na 46 %… takže víc muziky za podobnou cenu!

Barbadoské rumy jsou často velmi dobře vyvážené, hlavně díky směsi sloupcových a kotlíkových destilátů, a hodně chutí získávají z procesu zrání. R.L. Seale’s, který strávil nejméně 10 let v sudech po bourbonu na Barbadosu, vykazuje tóny suchého ovoce, červeného jablka, dubového koření, šafránu a višní. Velmi dobře obstojí i samostatně, ale nebojte se ej různě míchat. Prodává se za cca 900 Kč a je to skutečně vynikající barbadoský rum. Také láhev vypadá pěkně (a) jedinečně, na polici se bude určitě vyjímat – design má napodobovat kožený měch.

Black Tot Finest Caribbean – 900 Kč

Černý den (Black Tot Day), 31. července 1970, byl posledním dnem, kdy Royal Navy vydávalo námořníkům příděly rumu, čímž skončila 300 let trvající (přerušovaná) tradice. Většinu zbývajících zásob Royal Navy koupil Sukhinder Singh (The Whisky Exchange), který je stáčel do sudů a lahví pod označením Black Tot: Last Consignment. Ta se prodává za cca 20 tis. Kč, což je trochu nad mým rozpočtem, ale vytvořili modernější a naštěstí cenově dostupnější blend – The Black Tot Finest Caribbean.

Koncept Black Tot Finest Caribbean začal diskusí o tom, jak by vypadala směs Navy Rum, kdyby byla vytvořena znovu v dnešní době a zároveň ctila tradiční styl. Většina rumů ve stylu Navy na trhu má v sobě pořádný podíl Guyany, obvykle z legendárního dřevěného kotlíkového destilačního zařízení Port Mourant, které dodává destilátům velmi výraznou květinovou, kouřovou příchuť. Vzhledem k tomu, že 60 % směsi Black Tot pochází z Guyany, můžete se vsadit, že v ní bude nějaký PM – zbytek tvoří 35 % rumu z Barbadosu a 5 % z Jamajky, všechny zrají od 0 do 5 let. Rozmanitost rumů ve směsi přináší spoustu chutí, jako je anýz, kakao, černý čaj, vlašské ořechy, tropické ovoce, hřebíček a muškátový oříšek. S cenou kolem 900 Kč a obsahem 46 % alkoholu se jedná o komplexní lahvičku, která představuje 3 různé styly rumu a bude se skvěle hodit do sbírky každého začínajícího rumaře.

Smith & Cross – 800 Kč

Smith & Cross vytvořila společnost Haus Alpenz, evropský distributor lihovin, z dvou historických stylů jamajských rumů Plummer a Wedderburn – anglických názvů, které se připisují plným, těžkým a středně těžkým jamajským rumům oblíbeným v 19. a 20. století v Anglii.

Ve směsi je zhruba stejný podíl každého z nich, přičemž Wedderburn zraje méně než rok a Plummer je složen z rumů zrajících 18 měsíců až 3 roky v sudech z bílého dubu. Většina rumu byla vyrobena v palírně Hampden Distillery na Jamajce v kotlíkových destilačních přístrojích. Pokud máme být historicky přesní, Navy Strength měl 54,5 % alkoholu, i když se najde spousta rumů, které mají na etiketě uvedeno “Navy Strength” s 57 % alkoholu, a já si v žádném případě nebudu stěžovat na kopanec navíc. V tomto rumu je spousta chutí, vůně tropického ovoce, jako jsou banány a ananasy, se snoubí s černým čajem, melasou, pomerančovou kůrou, hřebíčkem a karamelm. Ne nadarmo je na seznamu, je intenzivní a komplexní, není radno si s ním zahrávat – no, obrazně řečeno, samozřejmě, zkuste ho v některých drincích, ale buďte opatrní, protože může snadno přebít ostatní ingredience. Za 800 Kč je Smith & Cross ideální rum do drinků, zejména tropických – pokud se vám ho podaří vyvážit v Mai Tai, už se nikdy neohlédnete zpět. Já jsem Mai Tai ochutnal porvé v Barmě a od té doby jej musím mít aspoň jednou do měsíce. Tento rum se moc přes internet neprodává ale seženete jej v Makru a nebo v menších e-shopech – pogooglete, já jej zatím vždycky v pohodě sehnal.

Wood’s Old Navy Rum – 800 Kč

Wood’s Old Navy, vlastněný společností William Grant & Sons, je pravděpodobně nejdostupnější rum, který najdete, s 57 % alkoholu “Navy Strength”, který zároveň poskytne slušnou úroveň vůně a chuti.

Destiluje se v Guyaně v palírně Diamond Distillery a zraje až 3 roky v sudech po bourbonu ve Skotsku s přídavkem karamelového barviva pro tmavší barvu. Ačkoli se nejedná o nejelegantnější rum Demerara, jsou v něm zřetelné vlivy dřevěného kotlíkového destilačního zařízení, které najdete ve většině rumů námořnického stylu, s tóny hnědého cukru, lékořice, karamelu a hořké čokolády, díky čemuž se i při 57 % alkoholu pije poměrně snadno. Na internetu se prodává za zhruba 800 Kč a našel jsem jej v Česku jen ve 2 e-shopech. V kamenných prodejnách na něj občas také narazíte – já jej kupoval právě v lokálním obchodě s alkoholem.

Appleton Estate 8 Year Old Reserve – 600 Kč

Další jamajský rum, já vím, ale každý přináší něco jiného. Tento je ale chuťově velmi zajímavý a cena je také velmi přívětivá. Appleton rebrandoval většinu svých rumů ze základní řady a nahradil svou starou směs Reserve Blendem Appleton 8 Year Old Reserve, což je jiná směs, vytvořená v roce 2000 k 250. výročí.

Řada Appleton je obvykle na “snadněji pitelné” straně spektra jamajských rumů, ale to neznamená, že by postrádala komplexnost, naopak. Appleton Estate 8 Year Old Reserve je směs kotlíkových a sloupcových rumů, které zrály nejméně 8 let v sudech po bourbonu na Jamajce, než byly stočeny do lahví o obsahu 43 % alkoholu. Přináší tóny peckovin, hořké čokolády, marmelády, sušených švestek a máty. Mohl bych jej popíjet celý den, navíc za cenu kolem 600 Kč, to je prostě sen. Někdy se dá sehnat i za 400 Kč, když je zrovna v akci. Rozhodně cenově dostupná záležitost, která nesmí chybět na žádné poličce s rumem.

Naše hodnocení

Last modified: 29. 12. 2021

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

X