Recenze rumu Doorly’s 12 Y.O.

Doorly’s Fine Old Barbados Rum Aged 12 Years je mezi rumaři docela oblíbený rum a jakási pomyslná brána k lepším rumům. Pamatuji si, že než jsem tento rum ochutnal, tak jsem o Doorly’s 12 slyšel a četl doslova legendy. Facebook byl plný chvály, která hraničila s fanatismem. Dnes se s něčím podobným můžeme setkat třeba u některých rumů značek Hampden nebo Cihuatan. Jaký je ale ve skutečnosti rum Doorly’s 12? Je to opravdu tak dobré pití? Stojí za nákup? To vše se dozvíte v této recenzi.

Něco málo z historie značky

Společnost Foursquare Distillery získala práva na řadu rumů Doorly’s v roce 1993. Mám pocit, že tento konkrétní rum je ale přímo dílem společnosti Foursquare. Nemyslím si, že se prodával předtím, než značku převzali. I když si tím nejsem úplně jistý. Pokud o tom víte víc, tak se podělte o informace v komentářích.

Doorly’s 12

Doorly’s 12 Year Old je vlastně třetí dvanáctiletý rum, který jsem si od Foursquare Distillery koupil. Dalšími jsou The Real McCoy 12 Year Old a Rum Sixty Six (ten pohledejte na Heurece). Díky inovativnímu a chytrému využití různých technik zušlechťování a míchání (Richard Seale používá kromě sudů po bourbonu i sudy po portském a dalších vínech) je schopen vyrobit mnoho osobitých rumů. Dokazuje tak, že na rozdíl od některých názorů rumařů není bajanský rum zdaleka nudný a stejný.

Doorly’s 12 Year Old vás přijde na zhruba 1000 Kč za 70cl a láhve mají 43 % obsahu alkoholu.

Rum je směsí kotlíkového a kolonového rumu, přičemž kotlíkový rum dodává směsi komplexnost, hloubku a váhu, zatímco kolonový rum přináší dobrou rovnováhu vůně a chuti. Doorly’s 12 Year Old Rum je směs rumů, z nichž 90 % zraje 12 let v sudech po bourbonu Kentucky a 10 % zraje 12 let v sudech po madeiře. Rumy se smíchají a nechají se krátce spojit, aby se plně propojily.

Láhev rumu

Doorly’s 12 se dodává v klasické stubby Doorly’s lahvi.  Používá se i u ostatních rumů z této řady. Byl jsem tak trochu zklamaný, když na mě vykoukl modrý špunt, čekal jsem klasický korek. Na rozdíl od ostatních lahví Doorly’s dostanete velmi pěkný kartonový obal, který je (na rozdíl od mnoha jiných) docela pevný.

Na přední etiketě je známý nápis Doorly’s. Papoušek na přední straně této lahve je ve skutečnosti papoušek Cyanopsitta spixii, o kterém se všeobecně soudí (i když to zatím není oficiálně potvrzeno), že ve volné přírodě vyhynul. Tento pták je také poměrně výrazně vyobrazen na kartonovém obalu.

Rum ve sklenici

Ve sklenici má rum krásnou měděně/červenou barvu. Jeho vůně je klasicky bajanská (nebo klasicky rumová, chcete-li).

Je o něco těžší než mladší rumy Doorly’s, má více čokoládových a karamelových tónů, ve směsi je mnohem více dubu. Mohlo by jít o extra Pot Still rum, extra zrání nebo obojí. Jsou zde znát také tóny vína, které dodávají vůni extra ovocný nádech banánů a bohatého sušeného ovoce. Objevují se také známé tóny vanilky a karamelu. Alkoholové výpary, které se vyskytují u mladších rumů zde nezaznamenávám. Velmi lákavá a vyvážená vůně, která mě moc baví.

Chuť rumu

Při ochutnávce rumu se nejvíc projevuje dub. Počáteční zásah sladkosti, hnědého cukru a trochu pikantního pepře přebíjí suchá dubová chuť a příjemná kořeněná hořkost.

Závěr je velmi hladký a dlouhotrvající. Dub a lehká kouřovost rumu zůstávají, ale objevují se i tóny vanilky. V chuti zůstává i trocha muškátového oříšku a skořice.

Doorly’s 12 Y.O. skladem a navíc dnes 22.5.2024 za akční cenu.

Troufám si tvrdit, že chuťově tento rum není pro úplné začátečníky. Pokud jste zvyklí na Don Papa a teď ochutnáte Doorly’s 12, tak budete asi nemile překvapeni. Doorly’s 12 je pro zkušenější rumaře, kteří rádi chutnají a poznávají nové chutě.

Závěr

Na Doorly’s 12 se mi líbí, že je znatelně odlišný od rumu Sixty Six. Je o něco sušší, více dubový a není tak sladký jako tento rum nebo Port Cask Finish. Za zmínku stojí také cena těchto rumů.  Ve světě, kde se „super prémiové rumy“ z palíren nebo lihovarů „dnes tady a zítra pryč“ prodávají za ceny výrazně přesahující 1500 Kč a často i 2000 Kč a více – společnost Foursquare nadále produkuje rumy světové úrovně za ceny okolo 1000 Kč!

Pokud jste příznivci bajanského stylu rumu, pak se podle mě vyplatí investovat do jakékoli nabídky palírny Foursquare. Prostě nevyrábějí špatné rumy.

Jak je vidět, tento rum nabízí veškerou komplexnost, kterou by měl dobrý vyzrálý rum nabízet. Jako obvykle je odborně namíchaný a opět ukazuje, že lze vyrobit rum, který je „hladký“ a nevykazuje žádné nápadně silné alkoholové tóny, aniž by byl zatížen cukrem a dalšími přísadami.

Naše hodnocení

Last modified: 24. 12. 2021

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

X